Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pigułka na marihuanę może być lepsza dla ulgi w bólu

Pigułkowa forma marihuany zapewnia większą ulgę w bólu, niż gdy ktoś ją pali, zgodnie z nowym badaniem.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Columbia University w Nowym Jorku i zostało opublikowane w czasopiśmie Neuropsychopharmacology.

Pigułka, znana jako Dronabinol, zawiera aktywny składnik marihuany – tetrahydrokanabinolu (THC) – i została już zatwierdzona do leczenia chemioterapii i pacjentów z AIDS z nudnościami i wymiotami.

Naukowcy powiedzieli:

„Ostatnie badania wykazały potencjał terapeutyczny kannabinoidów w leczeniu bólu, jednak żaden nie porównał skuteczności przeciwbólowych wędzonej marihuany z podawanym doustnie tetrahydrokannabinolem (THC, dronabinol).”
W badaniu wzięło udział 30 uczestników (15 mężczyzn i 15 kobiet), którzy byli palaczami marihuany. Naukowcy prowadzeni przez Zivę Cooper i Margaret Haney postanowili porównać codzienną odpowiedź na ból u pacjentów.

Wolontariusze zostali poproszeni o palenie marhuany, przyjmowanie doustnego dronabinolu lub placebo. Następnie wzięli udział w eksperymencie zwanym „testem na zimno”, w którym zanurzyli rękę w wannie z bardzo zimną wodą (4 stopnie Celsjusza) przez maksymalnie dwie minuty.

Jak długo zajęło im zgłoszenie bólu (wrażliwość na ból) i usunięcie dłoni z wody (tolerancja bólu) zostały udokumentowane.

Wyniki wykazały, że w porównaniu do placebo, marihuany i dronabinolu:

  • obniżone subiektywne oceny bólu
  • zmniejszona wrażliwość na ból
  • zwiększona tolerancja na ból

Wcześniejsze badania wykazały, że u pacjentów z przewlekłym bólem neuropatycznym palenie marihuany zmniejszyło objawy bólu, poprawiło nastrój i pomogło im spać.

Jednak eksperci z obecnego badania stwierdzili, że lek Dronabinol zapewnia długotrwały efekt w odczuwaniu bólu i był mniej podatny na skutki związane z nadużywaniem w porównaniu z marihuaną.

Wyjaśnili:

„Skala szczytowej zmiany wrażliwości i tolerancji na ból nie różniła się w przypadku marihuany i dronabinolu, chociaż dronabinol powodował dłuższe działanie przeciwbólowe”.
Poprzednie badanie wykazało, że doustna tabletka THC powodowała, że ​​odczuwanie bólu było bardziej znośne, zamiast faktycznie zmniejszać intensywność bólu.

Autorzy zwrócili uwagę, że w raporcie obserwowano tylko osoby, które codziennie paliły marihuanę. Dlatego też wpływ Dronabinolu na osoby niepalące wciąż nie jest znany.

Chociaż konieczne są dalsze badania, odkrycia wskazują na potencjalne zastosowania medyczne pigułki THC.

Napisane przez Sarah Glynn

Like this post? Please share to your friends: