Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Osiem możliwych przyczyn późnego okresu

Późny okres może być bardzo przygnębiający, szczególnie jeśli kobieta jest przyzwyczajona do regularnych miesiączek lub martwi się o nieoczekiwaną ciążę.

Istnieje jednak wiele innych powodów, dla których kobieta może mieć późny okres, od kontroli urodzin po stres.

W tym artykule przyjrzymy się ośmiu możliwym przyczynom późnego okresu.

1. Stres

Podkreślił, młoda kobieta

Przedłużone okresy stresu mogą wpływać na cykl menstruacyjny kobiety, wydłużając go lub skracając, a nawet powodując brak miesiączki.

Niektóre kobiety zgłaszają również bardziej bolesne skurcze miesiączkowe w przypadku stresu.

Unikanie sytuacji powodujących stres, regularne ćwiczenia i wystarczającą ilość snu może pomóc osobie zlikwidować stres i utrzymać regularny cykl menstruacyjny.

Jeśli kobieta doświadcza przewlekłego stresu, może uznać za korzystne porozmawiać z lekarzem lub doradcą, który może pomóc jej w zidentyfikowaniu skutecznych mechanizmów radzenia sobie.

2. Perimenopauza

Średni początek menopauzy wynosi około 52 lat, kiedy kobieta nie ma okresu co najmniej 12 miesięcy.

Wiele kobiet doświadcza objawów już 10 do 15 lat przed menopauzą. Jest to tzw. Perimenopauza i wskazuje, że poziom estrogenu zaczyna się zmieniać.

Nieregularny poziom estrogenu może zmienić kobiecy cykl menstruacyjny, co sprawia, że ​​często u kobiet w okresie okołomenopauzalnym występują nieregularne lub nieregularne miesiączki. Kiedy kobieta przeszła cały rok bez miesiączki, mówi się, że przeszła menopauzę.

3. Utrata masy ciała

Znaczne zmniejszenie masy ciała lub intensywne ćwiczenia fizyczne mogą spowodować, że kobieta straci swój okres. Niedowaga lub niski stosunek tkanki tłuszczowej może zmieniać poziomy hormonów reprodukcyjnych, obniżając je do poziomów, na których owulacja i miesiączka nie występują.

Kobieta, która opuściła jeden lub kilka okresów po utracie znacznej wagi, powinna skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać odpowiednią ilość witamin, składników mineralnych i składników odżywczych, których potrzebuje jej organizm.

4. Otyłość

Podobnie jak utrata wagi może spowodować, że kobieta straci swój okres, nadwaga może również wpłynąć na cykl menstruacyjny kobiety.

Otyłość i utracone okresy mogą czasem sygnalizować, że kobieta ma stan medyczny, taki jak zespół policystycznych jajników (PCOS), dlatego ważne jest, aby kobieta została prawidłowo zdiagnozowana przez lekarza.

Lekarz może zalecić badanie krwi lub USG, aby spojrzeć na jajniki, aby upewnić się, że żadne dolegliwości medyczne nie powodują utraty miesiączki.

5. Kontrola urodzin

pigułka antykoncepcyjna

Niektóre rodzaje kontroli urodzeń, w szczególności metody hormonalne, mogą spowodować, że kobieta straci pewien okres.

Zazwyczaj hormonalna kontrola urodzeń zapewnia formę estrogenu połączoną z progesteronem przez określony czas, po którym następuje kilka dni wolnych od hormonów. Wycofanie tych hormonów wyzwala okres.

Czasami te hormony utrzymują podszewkę macicy tak cienką, że nie ma wystarczającej ilości podszewki, aby spowodować pewien okres. Dotyczy to wszystkich form hormonalnej kontroli urodzeń, w tym pigułek, plastrów, zastrzyków, implantów i pierścieni.

W większości przypadków nie jest to szkodliwe, ale kobiety powinny porozmawiać z lekarzem, jeśli mają jakiekolwiek obawy dotyczące metody kontroli urodzeń.

6. Warunki hormonalne

Niektóre hormony, takie jak prolaktyna lub hormony tarczycy, mogą spowodować, że kobieta straci swój okres.

Jeśli zaburzenie równowagi hormonalnej jest odpowiedzialne za nieobecność lub późny okres, można go łatwo wykryć za pomocą badania krwi.

Przyczyną tych zaburzeń równowagi hormonalnej musi być lekarz. Niektóre zaburzenia równowagi hormonalnej są częstym problemem występującym w rodzinach lub mogą być spowodowane przez coś znacznie poważniejszego, takiego jak guz mózgu.

W wielu przypadkach przyjmowanie leków może pomóc miesiącom powrócić do normalnego cyklu.

7. PCOS

PCOS jest jednym z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet w wieku rozrodczym.

Chociaż objawy różnią się między poszczególnymi kobietami, u osób z PCOS występują nieprawidłowe poziomy hormonów, które mogą powodować powstawanie małych cyst na jajnikach, trądziku, nadmiernym owłosieniu twarzy i ciała, łysieniu typu męskiego i otyłości.

Nieregularne lub nawet nieobecne okresy są również częstą cechą tego stanu.

Kobiety, które podejrzewają, że mają PCOS, powinny udać się do lekarza w celu oceny. Jeśli nie jest odpowiednio leczony, brak okresów w okresie rozrodczym może powodować raka endometrium.

8. Ciąża

Kobiety nie powinny wykluczać ciąży jako możliwej przyczyny opóźnień w jej stosowaniu, nawet jeśli stosują antykoncepcję. Kobiety nadal mogą zajść w ciążę, nawet jeśli prawidłowo stosują kontrolę urodzeń.

Aktywna seksualnie kobieta z późnym okresem powinna użyć domowego testu ciążowego. Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma żadnych form kontroli urodzeń, które są w 100 procentach skuteczne. Każdy, kto jest w ciąży, powinien od razu rozpocząć opiekę prenatalną.

Kobieta, która ma negatywny wynik w teście ciążowym w domu, ale której okres jeszcze się nie rozpoczął, powinien zgłosić się do lekarza.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli kobieta jest zaniepokojona brakiem miesiączki, pomocne może być zapisanie jej okresów w formie pisemnej, w tym daty rozpoczęcia i zakończenia oraz listy innych powiązanych objawów.

Jeśli lekarz ma pisemne potwierdzenie, może szybciej postawić diagnozę. Korzystanie z prostego kalendarza może działać, ale są też dostępne aplikacje na smartfony.

pamiętnik do rejestrowania nieodebranych okresów

Regularne wizyty kontrolne u ginekologa lub specjalisty ds. Zdrowia kobiet mogą pomóc odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących cykli menstruacyjnych. Czasami późny okres jest odosobnionym wydarzeniem i nie jest powodem do niepokoju.

Jednak niektóre objawy mogą wymagać pomocy medycznej. Zawierają:

  • brakuje kilku okresów z rzędu
  • pozytywny test ciążowy
  • mające objawy PCOS, jak opisano powyżej
  • zyskałem lub straciłem dużo wagi
  • nadmiernie zestresowany
PLMedBook