Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak zdobyć kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe są wynikiem nagromadzenia się rozpuszczonych minerałów na wewnętrznej wyściółce nerek.

Zwykle składają się ze szczawianu wapnia, ale mogą składać się z kilku innych związków.

Kamienie nerkowe mogą rosnąć do wielkości piłeczki golfowej, zachowując ostrą, krystaliczną strukturę.

Kamienie mogą być małe i przechodzić niezauważone przez układ moczowy, ale mogą również powodować ogromny ból, gdy opuszczają ciało.

Objawy

Kamienie nerkowe

Kamień nerkowy zwykle pozostaje bezobjawowy, dopóki nie dostanie się do moczowodu. Gdy objawy kamicy nerkowej stają się widoczne, zwykle obejmują:

 • silny ból w pachwinie i / lub boku
 • krew w moczu
 • wymioty i nudności
 • białe krwinki lub ropa w moczu
 • zmniejszona ilość wydalanego moczu
 • uczucie pieczenia podczas oddawania moczu
 • uporczywe pragnienie oddawania moczu
 • gorączka i dreszcze, jeśli występuje infekcja

Komplikacje

Kamienie nerkowe, które pozostają w ciele, mogą również prowadzić do wielu powikłań, w tym zablokowania przewodu łączącego nerkę z pęcherzem moczowym, co blokuje drogę, którą mocz zużywa, aby opuścić ciało.

Według badań osoby z kamicą nerkową mają znacznie wyższe ryzyko rozwoju przewlekłej choroby nerek.

Przyczyny

Kamienie nerkowe i linijka
Kamienie nerkowe mogą mieć różny rozmiar. Niektóre z nich rosły tak duże jak piłki golfowe.

Główną przyczyną kamicy nerkowej jest brak wody w ciele.

Kamienie częściej występują u osób pijących mniej niż zalecane od ośmiu do dziesięciu szklanek wody dziennie.

Kiedy nie ma wystarczającej ilości wody, aby rozcieńczyć kwas moczowy, składnik moczu, mocz staje się bardziej kwaśny.

Nadmiernie kwaśne środowisko w moczu może prowadzić do tworzenia się kamieni nerkowych.

Stany chorobowe, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, infekcje dróg moczowych, kwasica kanalikowo-nerkowa, nadczynność przytarczyc, nerkowa gąbczasta nerka i choroba Dicka zwiększają ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Czynniki ryzyka

Kamienie nerkowe są częstsze u mężczyzn niż u kobiet. Większość osób, u których występują kamienie nerkowe, robi to między 30 a 50 rokiem życia. Historia kamieni nerkowych w rodzinie również zwiększa szanse na ich rozwój.

Podobnie, wcześniejsze pojawienie się kamienia nerkowego zwiększa ryzyko, że dana osoba rozwinie kolejne kamienie w przyszłości, jeśli nie zostaną podjęte działania zapobiegawcze.

Niektóre leki mogą zwiększać ryzyko rozwoju kamieni nerkowych. Naukowcy odkryli, że topiramat (Topamax), lek często przepisywany w leczeniu napadów i migreny, może zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju kamieni nerkowych.

Dodatkowo, możliwe jest, że długotrwałe stosowanie witaminy D i suplementów wapnia powoduje wysoki poziom wapnia, który może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych.

Dodatkowe czynniki ryzyka dla kamieni nerkowych to dieta bogata w białko i sód, ale mająca niski poziom wapnia, siedzący tryb życia, otyłość, wysokie ciśnienie krwi i stany, które wpływają na wchłanianie wapnia w organizmie, takie jak operacja pomostowania żołądka, nieswoiste zapalenie jelit i przewlekła biegunka.

Leczenie

Leczenie litotrypsyjne w kamieniach nerkowych
Litotrypsja polega na wysyłaniu fali uderzeniowej do kamienia nerkowego w celu rozbicia jej na mniejsze kawałki.

Leczenie kamieni nerkowych koncentruje się głównie na zarządzaniu objawami. Podanie kamienia może być bardzo bolesne.

Jeśli dana osoba ma historię kamieni nerkowych, odpowiednie może być leczenie w domu. Osoby, które nigdy nie przeszły kamień nerkowy, powinny porozmawiać z lekarzem.

Jeśli konieczne jest leczenie szpitalne, osoba może być ponownie nawodniona za pomocą probówki dożylnej (IV), a leki przeciwzapalne mogą być również podawane.

Środki odurzające są często stosowane w celu uśmierzenia bólu w przejściu przez kamień. Leki przeciwwymiotne można stosować u osób, u których występują mdłości i wymioty.

W niektórych przypadkach urolog może wykonać terapię fali uderzeniowej o nazwie litotrypsja. Jest to zabieg, który łamie kamień nerkowy na mniejsze kawałki i pozwala mu przejść.

Osoby z dużymi kamieniami znajdujące się w regionach, które nie pozwalają na litotrypsję, mogą otrzymać zabiegi chirurgiczne, takie jak usunięcie kamienia poprzez nacięcie w grzbiecie lub wprowadzenie cienkiej rurki do cewki moczowej.

Strona główna zadośćuczynienie

Istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby zmniejszyć wpływ kamieni nerkowych i pomóc lekarzom w zapewnieniu leczenia.

Pierwszym z nich jest picie wystarczającej ilości wody, aby mocz był całkowicie czysty. Osoba może stwierdzić, że nie zużywa wystarczającej ilości wody, jeśli jej mocz jest żółty lub brązowy.

Lekarz może również zażądać, aby kamień nerkowy był przekazywany naturalnie, chociaż oddawał mocz. Następnie poprosi cię o odzyskanie kamienia nerkowego z moczu, filtrując go przez pończochę lub gazę.

Po zbadaniu odzyskanego kamienia będą mogli określić, jakie dalsze leczenie jest wymagane.

Dieta

Istnieje kilka produktów spożywczych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie nerek. Mogą one pomóc zmniejszyć ryzyko i wpływ kamieni nerkowych. Ciało naturalnie przechodzi kamień w ciągu 48 do 72 godzin.

Ziarna nerki są jedną z takich opcji. Gotuj strąki w ziarnach przez około sześć godzin, odcedź płyn i pozwól, aby ten płyn ostygł.

Osoby z kamieniami nerkowymi powinny spożywać ten płyn co 2 godziny w ciągu 1 do 2 dni.

Inne produkty spożywcze, które mogą chronić nerki to:

 • bazylia
 • seler
 • jabłka
 • winogrona
 • granaty

Suplementy witaminy B6 i suplementy piroksenidynowe są również zalecane jako skuteczne metody leczenia. Suplementy witaminy B6 można zakupić online.

Zapobieganie

Dla osób w dobrym zdrowiu, zapobieganie kamieniom nerkowym może być tak łatwe, jak pozostawanie uwodnionym.

Lekarze mogą również przepisywać leki w celu zapobiegania niektórym rodzajom kamieni dla osób, które są bardziej zagrożone.

Diagnoza

Kilka różnych testów może potwierdzić istnienie kamienia nerkowego.Fizyczne badanie może ujawnić kolki ból w pachwinie i dolnej w pobliżu nerek. Często są to objawy ostrzegawcze.

Analiza moczu będzie wskazywać, czy w moczu znajduje się krew oraz czy występuje infekcja. Można przeprowadzić badania krwi w celu zidentyfikowania powikłań, które mogą towarzyszyć kamieniowi nerkowemu i sprawdzić ważność diagnozy.

Badanie TK jamy brzusznej jest jednym ze sposobów badania kamieni nerkowych. Badanie TK ustali stan moczowodu, pęcherza moczowego i nerek, niezależnie od tego, czy istnieje kamień, dokładny rozmiar i położenie kamienia nerkowego, czy wystąpiła blokada, czy stan innych narządów w okolicy, np. jako dodatek, aortę i trzustkę.

Wykazano również, że ultradźwięki mają wysoki wskaźnik wykrywalności i mogą diagnozować wiele powikłań związanych z kamieniami nerkowymi.

Kobiety w ciąży powinny otrzymać badanie USG zamiast CT, aby uniknąć niepotrzebnego promieniowania.

Po zdiagnozowaniu u osoby z kamicą nerkową, proste promieniowanie rentgenowskie zostanie wykorzystane do śledzenia postępu kamienia przez układ wydalniczy.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: