Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Costochondritis: Przyczyny, objawy i leczenie

Żebra są połączone z mostkiem twardą, ochronną tkanką zwaną chrząstką. Gdy ta chrząstka staje się stanem zapalnym, stan ten znany jest jako zapalenie stawu skokowego lub ból ściany klatki piersiowej.

Chociaż ten stan jest zwykle przejściowy, może być alarmujący, ponieważ ból może stać się tak znaczący, że naśladuje zawał serca.

Lekarze mogą również odnosić się do zapalenia stawów (costochernal syndrome) lub chondrodynii pod postacią kostnej (costosternal). Choroba zwykle ustępuje sama po zabiegach domowych.

Szybkie fakty dotyczące zapalenia barwnikowców

 • W wielu przypadkach lekarze nie wiedzą, co powoduje zapalenie rakowodu.
 • Ból w klatce piersiowej i okolicy mostka jest głównym objawem zapalenia stawów.
 • Ból może być tak silny, że osoba odczuwa zawał serca.
 • Leczenie obejmuje leki przeciwzapalne.

Co powoduje zapalenie oponeczek?

Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej.

Chociaż przyczyny są często nieznane, w niektórych przypadkach warunek może być wynikiem co najmniej jednego z poniższych:

 • historia choroby, która powoduje wiele kaszlu
 • podnoszenie ciężkich ćwiczeń lub forsowne ćwiczenia obejmujące kończyny górne i ścianę klatki piersiowej
 • noszenie ciężkich worków, takich jak ciężki plecak z jednej lub z drugiej strony
 • mając duże piersi
 • historię urazów klatki piersiowej lub infekcji klatki piersiowej
 • w trakcie operacji, która wpływa na ścianę klatki piersiowej, na przykład na obejście serca

Lekarze nazywają costochondritis, który nie ma znanych przyczyn idiopatycznego zapalenia barwnikowego.

Objawy zapalenia jelit

Dyskomfort i ból w klatce piersiowej mogą być kłujące, płonące lub bolące w naturze. Żebra najbardziej dotknięte są od drugiej do piątej.

Najczęściej choroba występuje u osób w wieku powyżej 40 lat, wynika z artykułu w czasopiśmie. Szacuje się, że 13-36% osób, które szukają pomocy medycznej w nagłych wypadkach w bólu w klatce piersiowej, doświadcza zapalenia stawów.

Następujące czynności zwykle pogarszały ból związany z zapaleniem opon tkankowych:

 • znaczna ilość kaszlu
 • uciążliwe ćwiczenia
 • aktywność fizyczna za pomocą ramion górnych, takich jak skrzynie do podnoszenia

Ból związany z zapaleniem jelit występuje zwykle po lewej stronie ciała, ale może wpływać na obie strony.

Zespół Tietze

Istnieje odmiany zapalenia barwnikowego zwanego zespołem Tietze. Stan ten powoduje ból związany z zapaleniem opon, a także obrzęk chrząstki żebrowej.

Obrzęk zespołu Tietze dotyka co najmniej jednego z czterech górnych żeber, zwykle drugiego lub trzeciego żebra. Podczas gdy ból związany z zapadnięciem na costochondritis może z czasem ustąpić, niektórzy ludzie z zespołem Tietze nadal doświadczają obrzęku.

Chociaż lekarze nie zdefiniowali tego, jak często jest to choroba, uważają ją za rzadką chorobę. Inne niż ból i dyskomfort, nie powoduje żadnych długoterminowych szkodliwych skutków.

Jak leczy się zapalenie kolczystokomórkowe?

Pojemniki do podnoszenia

Lekarze zwykle zachowują się ostrożnie w leczeniu zapalenia stawów. Odpoczynek i unikanie forsownych ćwiczeń, które wpływają na ścianę klatki piersiowej może pomóc. Tak więc można stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen lub acetaminofen.

Dzieci poniżej 18 roku życia nie powinny przyjmować kwasu acetylosalicylowego ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a.

W rzadkich przypadkach lekarz może zalecić wstrzyknięcia lidokainy lub kortykosteroidów w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego. Inne terapie, które mogą pomóc złagodzić ból w klatce piersiowej obejmują:

 • Nakładanie wilgotnego ciepła za pomocą ciepłych kompresów.
 • Przyjmowanie leków przeciwkaszlowych w celu złagodzenia kaszlu i zmniejszenia nacisku na chrząstkę.
 • Fizjoterapia w celu złagodzenia napięcia w ścianie klatki piersiowej.

Jeśli te zabiegi nie zmniejszają zapadalności na zapalenie jelit, należy skontaktować się z lekarzem.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli dana osoba odczuwa ból w klatce piersiowej, nie powinna próbować samodzielnie określić, czy jest to problem związany z sercem, czy też z zapaleniem stawów. Zamiast tego powinni szukać natychmiastowej pomocy medycznej.

Jeśli młodsza osoba, która nie jest zagrożona atakiem serca, odczuwa te objawy, powinna zwrócić się o pomoc w nagłych wypadkach, jeśli ból w klatce piersiowej jest ostry i nie ustępuje po odpoczynku.

Jeśli ktoś zgłosił się do lekarza w związku z objawami i został zdiagnozowany z powodu zapalenia barwnikowego, wciąż istnieją przypadki, w których dana osoba powinna ponownie uzyskać natychmiastową pomoc lekarską. Obejmują one:

 • uczucie omdlenia, zawroty głowy lub oszołomienie
 • uczucie, jakby serce biło nieregularnie lub zbyt szybko
 • ból, który pogarsza się z upływem czasu lub nie może być uleczony przez lek przeciwbólowy
 • z dusznością
 • gorączka wyższa niż 100,4 ° F u osoby dorosłej
 • odkrztuszanie ciemnej plwociny lub krwi

Jeśli ból w klatce piersiowej promieniuje na ramiona, szyję, ramię, szczękę lub plecy, należy natychmiast uzyskać pomoc lekarską.

Jak lekarze diagnozują zapalenie kościochłonnej?

Ból ramienia.

Lekarze często diagnozują zapalenie kości i stawów wykluczając inne potencjalne przyczyny bólu w klatce piersiowej i dyskomfort związany z tym schorzeniem. Na przykład, jeśli dana osoba ma więcej niż 35 lat, lekarz może najpierw chcieć wykluczyć chorobę wieńcową (CAD) jako potencjalną przyczynę.

Osoby z ryzykiem CAD, takie jak osoby z wywiadem rodzinnym, osoby otyłe lub osoby palące w przeszłości, powinny zwykle mieć elektrokardiogram (EKG lub EKG) i prześwietlenie klatki piersiowej, aby sprawdzić CAD.

Inne schorzenia, które mogą bardzo przypominać zapalenie stawów, obejmują:

 • zapalenie stawów barku lub pobliskich stawów
 • infekcje ściany klatki piersiowej lub raka
 • fibromyalgia, stan, który powoduje ból nerwu
 • zespół ślizgowego żebra, gdy występuje nadmierna ruchliwość chrząstki podtrzymującej żebra
 • urazy w obrębie barku lub szyi, które powodują ból w odniesieniu do ściany klatki piersiowej

Można również wykonać fizyczne badanie w celu wykrycia tkliwości chrząstki w dotyku.Jeśli dana osoba ma atak serca lub ma inne schorzenie serca, chrząstka w klatce piersiowej zwykle nie jest wrażliwa na dotyk.

Lekarz będzie także słuchał serca i płuc, a także będzie badał skórę pod kątem jakichkolwiek oznak infekcji. Badanie rentgenowskie lub inne badania obrazowe nie będą wykazywać oznak zapalenia barwnikowców.

Lekarze mogą zazwyczaj zdiagnozować dziecko, dorastającego lub młodego dorosłego, zadając pytania dotyczące historii choroby i przeprowadzając badanie lekarskie. Lekarz często sprawdza tkliwość w chrząstce klatki piersiowej, jako część tego.

Perspektywy

Według, costochondritis może trwać od kilku tygodni do miesięcy. Może również się powtórzyć, jeśli spowodowane jest wysiłkiem fizycznym lub wysiłkiem fizycznym.

Stan ten zwykle nie trwa dłużej niż rok. Jednak u nastolatków z zapaleniem stawów występuje czasem dłuższy okres występowania objawów.

Like this post? Please share to your friends: