Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dieta wysokotłuszczowa bez przyrostu masy ciała? Badanie mówi, że to możliwe

Jeśli chodzi o przybranie na wadze, główną przyczyną jest dieta wysokotłuszczowa. Nowe badania sugerują jednak, że pewnego dnia można uniknąć zbijania się na funty w wyniku spożywania tłustych potraw.

burger na zbiorze łuski

W niedawno opublikowanym badaniu naukowcy ujawniają, w jaki sposób aktywacja określonego szlaku białkowego może zapobiec wzrostowi komórek tłuszczowych u myszy w odpowiedzi na dietę wysokotłuszczową.

Starszy badacz badań Fanxin Long, Ph.D. – który pracuje w Washington University School of Medicine w St. Louis, MO – i koledzy twierdzą, że ich odkrycia mogą przybliżyć nas do nowej strategii leczenia otyłości, która jest obecnie uważana za dotykającą ponad jedną trzecią dorosłych w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy niedawno zgłosili swoje wyniki w czasopiśmie.

Przyrost masy jest najczęściej spowodowany brakiem równowagi energetycznej, w której spożycie kalorii jest wyższe niż liczba spalonych kalorii.

Z czasem brak równowagi energetycznej powoduje, że organizm magazynuje tłuszcz. Może to prowadzić do zwiększenia masy ciała i otyłości – która jest czynnikiem ryzyka dla cukrzycy typu 2, choroby serca, udaru i niektórych rodzajów raka.

Żywność o dużej zawartości tłuszczów, szczególnie tłuszczów nasyconych, jest uważana za główną przyczynę otyłości, szczególnie gdy spożywana jest w dużych ilościach. Ale Long i współpracownicy sugerują, że może istnieć sposób na zapobieganie przyrostowi masy ciała wywołanemu dietą wysokotłuszczową.

Sygnalizacja hedgehog i komórki tłuszczowe

Na potrzeby badania zespół skupił się na szlaku sygnalizacji hedgehog, który jest złożoną siecią białek, które odgrywają rolę w różnych procesach rozwojowych.

Poprzednie badania w modelach myszy pokazały, że szlak sygnałowy Hedgehog może także hamować adipogenezę lub tworzenie komórek tłuszczowych.

Według Longa i jego zespołu, większość badań dotyczyła wpływu sygnalizowania hedgehog na adipogenezę podczas rozwoju embrionalnego, więc nie było jasne, czy aktywacja tej ścieżki w wieku dorosłym wpływa na tworzenie komórek tłuszczowych.

Aby się tego dowiedzieć, naukowcy skonstruowali myszy dla dorosłych, aby posiadały geny, które aktywowały sygnalizację hedgehog w odpowiedzi na dietę wysokotłuszczową. Te gryzonie karmiono dietą wysokotłuszczową przez łącznie 8 tygodni.

Podczas gdy grupa kontrolna myszy – których ścieżki sygnałowe hedgehog nie były aktywowane, gdy zjadały tłuste pokarmy – stała się otyła po 8 tygodniach diety o wysokiej zawartości tłuszczu, genetycznie zmodyfikowane myszy nie zyskały większej wagi niż myszy kontrolne, które spożywały standardową karmę.

„Co ważniejsze,” zauważa Long, „kiedy przeprowadziliśmy badania metaboliczne, okazało się, że zwierzęta z aktywnym szlakiem Hedgehog nie tylko były szczuplejsze, miały również niższe poziomy glukozy we krwi i były bardziej wrażliwe na insulinę”.

Nowy sposób walki z otyłością?

Naukowcy wyjaśniają, że aktywując ścieżkę sygnalizacyjną hedgehog u gryzoni po spożyciu diety wysokotłuszczowej, byli oni w stanie zmniejszyć wielkość komórek tłuszczowych.

„Tłuszcz jest spowodowany głównie zwiększoną wielkością komórek tłuszczowych” – wyjaśnia Long. „Każda komórka tłuszczowa powiększa się, dzięki czemu może pomieścić większe kropelki tłuszczu, a przyrost masy ciała wzrasta głównie dlatego, że komórki tłuszczowe stają się większe, w przeciwieństwie do większej ilości komórek tłuszczowych.”

Ale naukowcy zauważają, że stosowanie ich wyników dla ludzi będzie wyzwaniem; Zwiększona sygnalizacja hedgehog została powiązana ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka, więc każda strategia skierowana na tę ścieżkę musiałaby być podchodzona z ostrożnością.

Mimo to zespół uważa, że ​​jego wyniki są obiecujące dla nowego podejścia do zapobiegania przybieraniu na wadze.

„Jeśli uda nam się opracować strategie starannego celowania w komórki tłuszczowe, myślę, że aktywowanie tej ścieżki może być skuteczne w walce z otyłością”.

Fanxin Long, Ph.D.

„Co szczególnie ważne,” dodaje Long, „jest to, że zwierzęta w naszym badaniu spożywały dietę wysokotłuszczową, ale nie przybierały na wadze, a u ludzi zbyt duża ilość tłuszczu w diecie jest częstą przyczyną otyłości.”

PLMedBook