Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, która najczęściej dotyka twarz. Trądzik różowaty pogarsza się z czasem, jeśli nie jest leczony. Często mylone jest z trądzikiem, egzemą lub alergią skóry.

Trądzik różowaty wydaje się być bardziej powszechny wśród osób o jasnej karnacji i dotyka około 14 milionów Amerykanów (1 na 20 osób). Chociaż przyczyny nie są w pełni zrozumiałe i nie ma lekarstwa, istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów.

Ponieważ jest często błędnie zdiagnozowana, częstość występowania może być o wiele większa. Trądzik różowaty występuje częściej wśród jasnoskórych osób pochodzących z północnej Europy.

Szybkie fakty dotyczące trądziku różowatego

 • Głównym objawem trądziku różowatego jest rozwój krostek na twarzy.
 • Uważa się, że około 14 milionów Amerykanów ma trądzik różowaty.
 • Inne objawy to łatwe rumienienie i zapalenie naczyń krwionośnych.
 • Dokładne przyczyny nie są znane, ale wiele czynników może wywołać objawy.
 • Niektóre pokarmy mogą pogarszać objawy, takie jak produkty mleczne i ostre potrawy

Leczenie

Zamknij się z czerwonym rozpalonym policzku.

Nie ma lekarstwa na trądzik różowaty. Istnieją jednak różne metody leczenia, które mogą złagodzić objawy przedmiotowe i podmiotowe.

Połączenie leków i zmian w stylu życia generalnie daje najlepsze wyniki.

Lekarz może przepisać kremy maskujące, które maskują przebarwienia na skórze.

Leki

Leczenie może obejmować połączenie przepisanych leków miejscowych (stosowanych na skórę) i leków doustnych (tabletki do połykania, tabletki lub kapsułki). Obejmują one:

 • Leki miejscowe: pomagają zmniejszyć stan zapalny i zaczerwienienie i są stosowane na skórę raz lub dwa razy dziennie. Są one powszechnie stosowane w połączeniu z niektórymi lekami doustnymi. Antybiotyki (metronidazol), tretinoina, nadtlenek benzoilu i kwas azelainowy są przykładami powszechnie zalecanych leków miejscowych.
 • Doustne antybiotyki: mogą być przepisywane ze względu na ich właściwości przeciwzapalne. Doustne antybiotyki mają tendencję do dawania szybszych rezultatów niż miejscowe. Przykłady obejmują tetracyklinę, minocyklinę i erytromycynę.
 • Izotretynoina (Accutane): Ten doustny lek jest czasami stosowany w ciężkich przypadkach zapalnych trądziku różowatym, jeśli inne metody leczenia nie zadziałały. Izotretynoina jest silnym lekiem, który hamuje wytwarzanie oleju przez gruczoły łojowe. Ponieważ działania niepożądane mogą być ciężkie, pacjent musi być ściśle monitorowany.
 • Blephamid: Specyficzny rodzaj steroidowego spadku oka, który czasami jest przepisywany pacjentom z trądzikiem różowatym ocznym (objawy oczne). Krople do oczu stosuje się codziennie przez 3 dni do 1 tygodnia, a następnie przerywaną lub stożkową.
 • Tetracykliny: Czasami są przepisywane pacjentom z objawami trądziku różowatego oczu. Doksycyklina poprawia suchość, swędzenie, niewyraźne widzenie i nadwrażliwość na światło (wrażliwość na światło).

Leczenie laserowe

U pacjentów z widocznymi naczyniami krwionośnymi (teleangiektazją) można zastosować leczenie laserem, w którym stosuje się intensywne światło pulsacyjne, aby je skurczyć. Zostanie to wykonane przez dermatologa. Chociaż zabieg może powodować ból, większość pacjentów może go tolerować bez konieczności stosowania znieczulenia.

Leczenie laserowe może czasami powodować siniaki, strupy skóry, obrzęk, tkliwość i bardzo rzadko zakażenie. Powikłania te zwykle znikają w ciągu kilku tygodni, chociaż jeśli ulegną zakażeniu, mogą wymagać antybiotyków.

Chirurgia plastyczna dla zagęszczonej skóry (rhinophyma)

Jeśli u pacjenta rozwinie się bulwiasty, powiększony czerwony nos i opuchnięte policzki, a także gęste guzy na dolnej części nosa i okolicach policzka, mogą zostać skierowane do chirurga plastycznego. W celu usunięcia nadmiaru tkanki i przebudowania nosa można wykonać operację laserem lub skalpelem. Laserem na dwutlenek węgla można również użyć do zmniejszenia tkanki.

Rodzaje

Istnieje wiele rodzajów trądziku różowatego, ale cztery główne typy według American Academy of Dermatology (AAD).

Steroid rosacea,

 • Rumieniowo-wieloznaczny trądzik różowaty ma zaczerwienienie i zaczerwienienie, z widocznymi naczyniami krwionośnymi.
 • Papulopierpularny trądzik różowaty obejmuje zaczerwienienie, obrzęk i wypryski przypominające trądzik.
 • Phymatous trądzik różowaty powoduje, że skóra pogrubia i przybiera bolesną teksturę.
 • Krosta różowa oczu powoduje zaczerwienienie i podrażnienie oczu oraz opuchnięte powieki. Osoba może wyglądać tak, jakby miała chlew.

Stan zwany sterydowym trądzikiem różowatym może wynikać z długotrwałego stosowania kortykosteroidów, szczególnie gdy jest stosowany w leczeniu zapalenia skóry i bielactwa.

Trwałe zaczerwienienie może rozwinąć się i utrzymywać na środku twarzy.

Przyczyny

Eksperci nie są pewni, co powoduje trądzik różowaty. Uważa się, że następujące powiązane czynniki przyczyniają się do:

 • Nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych twarzy: Specjaliści od skóry (dermatolodzy) sugerują, że nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych twarzy powodują zaczerwienienie, uporczywe zaczerwienienie i widoczne naczynia krwionośne. To, co powoduje zapalenie naczyń krwionośnych, wciąż pozostaje tajemnicą.
 • Jasny kolor skóry: Znacznie wyższy odsetek osób z jasną skórą rozwija się w porównaniu z innymi ludźmi.
 • (mikroskopijne roztocze): żyje na ludzkiej skórze i zwykle nie powoduje problemów. Jednak pacjenci z trądzikiem różowatym mają znacznie większą liczbę tych roztoczy niż inni. Nie jest jasne, czy roztocza powodują trądzik różowaty, czy też trądzik różowaty powoduje przeludnienie roztoczy.
 • bakterie:, bakteria znaleziona w jelitach, stymuluje produkcję bradykininy, małego polipeptydu, o którym wiadomo, że powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Eksperci sugerują, że bakteria ta może odgrywać rolę w rozwoju trądziku różowatego.
 • Historia rodziny (dziedziczenie, geny): Wielu pacjentów z trądzikiem różowatym ma bliskiego krewnego z tą chorobą.

Trądzik różowaty wyzwala

Niektóre czynniki mogą nasilać trądzik różowaty lub go pogarszać, zwiększając przepływ krwi do powierzchni skóry; obejmują one:

 • gorące potrawy lub napoje
 • kofeina, ostre potrawy i produkty mleczne
 • ekstremalne temperatury
 • światło słoneczne, wilgotność lub wiatr
 • stres, niepokój, złość, zakłopotanie
 • energiczne ćwiczenia
 • gorące kąpiele lub sauny
 • niektóre leki, takie jak kortykosteroidy i leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi
 • ostre stany chorobowe, takie jak przeziębienie, kaszel lub gorączka
 • niektóre chroniczne schorzenia – takie jak nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi)
 • alkohol, który może być wyzwalaczem dla niektórych osób

Objawy

Wiele objawów związanych jest z trądzikiem różowatym, ale mogą one znacznie się różnić w zależności od osoby.

W większości przypadków występują następujące objawy przedmiotowe i podmiotowe:

Flushing (łatwo się rumieniąc): epizody Flushing mogą trwać nawet 5 minut. Rumieniec może rozprzestrzeniać się od twarzy do szyi i klatki piersiowej. Niektórzy ludzie mówią, że skóra czuje się nieprzyjemnie gorąca podczas epizodów spłukiwania.

Hiperreaktywność skóry twarzy: wrażliwe naczynia krwionośne łatwo się rozprężają i niektóre inne bodźce fizyczne, takie jak światło słoneczne. Wielu błędnie nazywa to „wrażliwą skórą”, ale z trądzikiem różowatym jest to spowodowane przez wrażliwe naczynia krwionośne, a nie wrażliwe komórki skóry.

Uporczywe zaczerwienienie: Czasami po epizodach płukania może nastąpić nawrót utrzymującego się zaczerwienienia twarzy. Zaczerwienienie, podobnie jak plama oparzeń słonecznych, może nie zniknąć. Dzieje się tak dlatego, że setki drobnych naczyń krwionośnych w pobliżu powierzchni skóry twarzy rozszerzają się.

Pryszcze, grudki i krosty (zapalny trądzik różowaty): czasami pojawiają się na twarzy małe plamki, grudki i krosty – jest to również znane jako zapalny trądzik różowaty. Błędna diagnoza jest powszechna z powodu podobieństwa do nastoletniego trądziku. Jednak w przypadku trądziku różowatego skóra nie ma zaskórników, w przeciwieństwie do trądziku.

Zapalone naczynia krwionośne (naczyniowy trądzik różowaty): W miarę postępu objawów choroby nasilenia i nasilenia się goją się, małe naczynia krwionośne na nosie i policzkach puchną i stają się widoczne (teleangiektazja) – czasami wyglądają jak maleńkie pajęczyny. Skóra na twarzy może stać się poplamiona.

Rhinophyma lub nadmierna skóra twarzy wokół nosa: Ciężki trądzik różowaty może powodować pogrubienie skóry twarzy, szczególnie wokół nosa. Nos może stać się bulwiasty i powiększony (rhinophyma). Jest to bardzo rzadkie powikłanie i zwykle dotyka mężczyzn znacznie bardziej niż kobiety.

Okulistny trądzik różowaty: W oczach pojawia się uczucie pieczenia i żwawy, powodując przekrwienie krwi. Wnętrze powieki może stać się zapalenie (zapalenie powiek) i wydaje się łuszcząca się, powodując zapalenie spojówek. Niektóre osoby mogą nie tolerować soczewek kontaktowych i mogą się rozwijać. W bardzo rzadkich przypadkach obraz może ulec rozmyciu.

Pęcznienie twarzy: Nadmiar płynów i białek wycieka z naczyń krwionośnych iw końcu przytłacza układ limfatyczny, który nie może wystarczająco szybko odprowadzić wycieku. Powoduje to gromadzenie się płynu w skórze twarzy.

Naturalne środki lecznicze

Te działania związane ze stylem życia i domem pomogą kontrolować objawy i mogą być stosowane wraz z dowolnymi zabiegami medycznymi. Kluczem jest tutaj zminimalizowanie narażenia na wszystko, co może powodować objawy lub nasilać je:

 • W przypadku ekspozycji na słońce nosić szeroką gamę środków przeciwsłonecznych o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 15.
 • W zimie chroń twarz za pomocą szalika lub maski narciarskiej.
 • Spróbuj powstrzymać się od tarcia lub dotykania skóry twarzy.
 • Podczas mycia nakładaj łagodny środek czyszczący na obszary problematyczne.
 • Nie należy używać żadnych produktów do twarzy, które zawierają substancje drażniące skórę lub alkohol.
 • Jeśli skóra jest obolała, użyj balsamu.
 • Stosuj środki nawilżające dopiero po wyschnięciu miejscowego leku.
 • Używaj tylko produktów oznaczonych jako noncomedogenic. Nie blokują otworów oleju i potu.
 • Nie za gorąco.
 • Unikaj spożywania napojów alkoholowych.
 • Golarka elektryczna jest mniej podatna na wybuchy niż zwykłe maszynki do golenia.
 • Unikaj pikantnych potraw.
 • Zbuduj listę prawdopodobnych produktów spożywczych i napojów, które mogą wywołać epidemię i ich unikać.
 • Zielone lub żółte kremy i pudry pre-fundacji mogą maskować zaczerwienienie skóry.
 • Unikaj stosowania sterydów bez recepty (OTC), chyba że lekarz uwzględnił je w ramach leczenia. W średnim lub długim okresie mogą pogorszyć objawy.

Naprężenie

 Image credit: Corinna Kennedy own work 2017 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d9/Steroid_Rosacea.jpg

Eksperci twierdzą, że stres jest ważnym czynnikiem wywołującym trądzik różowaty. Wszelkie działania mające na celu zmniejszenie poziomu stresu pomogą zapobiec pogorszeniu się nawrotów i istniejących objawów.

Kroki mające na celu zmniejszenie stresu mogą obejmować regularne ćwiczenia, uzyskanie co najmniej 7 godzin dobrej jakości snu każdej nocy oraz jedzenie zdrowej i zrównoważonej diety.

Ponieważ intensywne ćwiczenia są często wyzwalane, pacjenci z trądzikiem różowatym powinni wykonywać ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak chodzenie lub pływanie.

Joga, tai-chi, ćwiczenia oddechowe i niektóre medytacje mogą również pomóc w zmniejszeniu stresu.

Diagnoza

Nie ma badań klinicznych na trądzik różowaty. Lekarz diagnozuje skórę pacjenta i pyta o objawy i wyzwalacze. Obecność powiększonych naczyń krwionośnych pomoże lekarzowi odróżnić go od innych chorób skóry.

Obecność wysypki na owłosionej skórze głowy lub uszu zwykle wskazuje na inną lub współistniejącą diagnozę. Oznaki i objawy związane z trądzikiem różowatym występują głównie na twarzy.

Wczesna diagnoza i późniejsze szybkie leczenie znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia trądziku różowatego. Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​może istnieć schorzenie lub choroba, na przykład toczeń, można zlecić badania krwi. Lekarz może skierować pacjenta do dermatologa.

Komplikacje

Niektóre powikłania mogą pojawić się w trądziku różowatym.

Okulistny trądzik różowaty

Jeśli trądzik różowaty wpływa na oczy, powieki mogą ulec zapaleniu (zapalenie powiek). Leczenie obejmuje codzienne stosowanie miejscowych kremów antybiotykowych i doustnych antybiotyków.

Poczucie własnej wartości, zakłopotanie i frustracja

Mimo, że trądzik różowaty nie jest stanem zagrażającym życiu, jego wpływ na wygląd często sprawia, że ​​pacjent jest zakłopotany, sfrustrowany, niespokojny i pozbawiony pewności siebie.

Pacjenci dobrze poinformowani o trądziku różowatym mają tendencję do radzenia sobie lepiej, ponieważ są przygotowani na radzenie sobie z powikłaniami lub nawrotami.

Zdrowie emocjonalne zostaje na ogół przywrócone, gdy objawy zostaną skutecznie rozwiązane. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli osoby stosują długoterminową terapię medyczną i podejmują środki w celu zminimalizowania czynników, które pogarszają stan.

Ważne jest, aby ludzie rozmawiali z lekarzem, jeśli doświadczają silnych uczuć niepokoju, zażenowania lub frustracji. Wskazane jest także rozmawianie z doradcą lub medycznym pracownikiem socjalnym.

PLMedBook