Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

HIV – bakteryjne zapalenie pochwy wiąże się z większą transmisją między płciami

Kobiety z bakteryjnym zakażeniem pochwy znacznie częściej przenoszą HIV na mężczyzn niż inne kobiety, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, zgłoszeni w PLoS Medicine. Ryzyko jest trzykrotnie większe, dodali autorzy.

Bakteryjne zapalenie pochwy (BV), znane również jako bakterioza pochwy, jest stanem, w którym normalna równowaga naturalnie występujących mikroorganizmów pochwy w pochwie zmieniła się, tak że „dobre” bakterie są zredukowane, a szkodliwe bakterie wzrastają. Około 50% wszystkich kobiet z bakteryjnym zakażeniem pochwy przebiega bezobjawowo – nie ma żadnych objawów.

Jeśli pojawią się objawy BV, mogą zawierać wodnisty i rzadki upławy, wydzielina może być szara lub biała i może mieć silny (rybi) zapach. Rzadziej niektóre kobiety mogą odczuwać durning podczas oddawania moczu i swędzenie na zewnątrz pochwy.

Wagina bakteryjna zwiększa ryzyko nabycia chorób przenoszonych drogą płciową

Kobiety z bakteryjnym zakażeniem pochwy są bardziej podatne na nabywanie zakażeń przenoszonych drogą płciową (STI), w tym HIV i mają wyższe ryzyko porodu przedwczesnego. Kobiety zakażone HIV z bakteryjnym zakażeniem pochwy mogą mieć wyższy poziom HIV, a ich szyjka macicy i pochwa mogą rzucać większe ilości wirusa.

Główny autor, Craig R. Cohen, MD, MPH, profesor położnictwa, ginekologii i nauk o rozrodczości w UCSF napisał:

„Wcześniejsze badania wykazały, że bakteryjne zakażenie pochwy może zwiększać ryzyko zakażenia HIV kobietą nawet o sześćdziesiąt procent.” Nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje, że ryzyko przeniesienia wirusa HIV jest również podwyższone.

Nasze odkrycia wskazują na potrzebę przeprowadzenia dodatkowych badań w celu poprawy diagnostyki i leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy, co jest niezwykle powszechne w Afryce Subsaharyjskiej, regionie świata o najwyższym obciążeniu HIV. „
Zbadali związek pomiędzy bakteryjnym zakażeniem pochwy a ryzykiem przeniesienia wirusa HIV z matki na kobietę. W badaniu prospektywnym wzięło udział 2236 kobiet zakażonych HIV i ich niezakażonych partnerów płci męskiej z siedmiu krajów afrykańskich.

Po tym, jak naukowcy skorygowali odkrycia dotyczące zmiennych, takich jak zachowania seksualne, czynniki społeczno-demograficzne, obrzezanie mężczyzn, zakażenia przenoszone drogą płciową, ciąża i poziom wirusa HIV we krwi kobiet zakażonych wirusem HIV, odkryli, że bakteryjne zakażenie pochwy wiąże się ze znacznie ryzyko przeniesienia wirusa HIV z kobiety na mężczyznę.

Cohen wyjaśnił:

„Przyjrzeliśmy się zwiększonemu uwalnianiu wirusa HIV z dróg rodnych, ale to nie było wystarczające, aby wyjaśnić zwiększone ryzyko przeniesienia zakażenia HIV z kobiety na mężczyzn. Możliwe jest również, że bakteryjne zapalenie pochwy powoduje stan zapalny i może to być czynnikiem. tak naprawdę nie rozumiem związku między florą pochwy a stanem zapalnym.

Sądzimy, że prawdopodobne jest, że dzielenie się mikroflorą dróg płciowych między kobietami i mężczyznami może być związane z ryzykiem przeniesienia. Współzależność dzielenia się florą pozostaje słabo poznana i jest ważną drogą do przyszłych badań. „
Cohen stwierdził, że potrzeba więcej badań, aby lepiej zrozumieć rolę flory pochwy. Jednak opracowanie większej liczby metod leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy, takich jak ulepszone leki i probiotyki, stanowiłoby znaczny krok naprzód w kierunku ogólnej poprawy zdrowia kobiet, ale byłoby również korzystne w zmniejszaniu liczby zakażeń wirusem HIV i ryzyka przeniesienia zakażenia.

Napisane przez Petrę Rattue

Like this post? Please share to your friends: