Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie są najczęstsze problemy z woreczkiem żółciowym?

Większość ludzi nie zwraca uwagi na pęcherzyk żółciowy, dopóki nie spowoduje problemów. Jednakże, gdy pojawia się problem, może to być dość bolesne i wymagać natychmiastowego działania.

Woreczek żółciowy to 4-calowy organ w kształcie gruszki, znaleziony pod wątrobą w prawym górnym rogu brzucha. Przechowuje żółć, związek wytwarzany przez wątrobę w celu trawienia tłuszczu i pomaga organizmowi wchłonąć rozpuszczalne w tłuszczach witaminy i składniki odżywcze.

W zdrowym pęcherzyku żółciowym proces ten przebiega bezboleśnie. Jednakże, gdy pęcherzyk żółciowy przestaje działać prawidłowo lub kanały żółciowe są zablokowane, może powodować wiele bólu i dyskomfortu.

W tym artykule omówiono, czym zajmuje się pęcherzyk żółciowy, niektóre częste choroby pęcherzyka żółciowego i ich objawy, opcje leczenia i perspektywy długoterminowe.

Częste problemy

Obraz wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Niektóre częste problemy z woreczkiem żółciowym to:

Kamienie żółciowe lub kamica żółciowa

Kamienie żółciowe to stałe masy cholesterolu (lub pigmentu) o różnych rozmiarach. Kamienie żółciowe występują, gdy wysoki poziom tłuszczu i żółci powoduje tworzenie się kryształów. Kryształy te mogą się z czasem łączyć i rozszerzać w kamienie.

Kamienie mogą być tak małe jak ziarnko piasku lub duże jak piłeczka golfowa. Mogą lub nie mogą powodować objawy.

Wspólne kamienie dróg żółciowych lub kamica żółciowa

Żółć transportuje się z pęcherzyka żółciowego przez małe rurki i osadza we wspólnym przewodzie żółciowym. Stamtąd zostaje przeniesiony do jelita cienkiego. Czasami kamienie żółciowe mogą się gromadzić lub tworzyć we wspólnym przewodzie żółciowym.

Najczęściej kamienie te rozpoczynają życie w pęcherzyku żółciowym i migrują do przewodu żółciowego wspólnego; nazywa się to kamieniem wtórnym lub wtórnym kamieniem wspólnym z żółcią.

Jeśli kamień tworzy się wewnątrz samego kanału, nazywa się go kamieniem pierwotnym lub pierwotnym wspólnym kamieniem z żółcią. Są mniej powszechne, ale częściej powodują infekcję niż kamienie wtórne.

Rak pęcherzyka żółciowego

Rak pęcherzyka żółciowego występuje bardzo rzadko, dotykając mniej niż 4000 Amerykanów rocznie; ale jeśli to nastąpi, może rozprzestrzenić się na inne części ciała.

Czynniki ryzyka obejmują kamienie żółciowe, pęcherzyk żółciowy porcelany (opisane poniżej), płeć żeńską, otyłość i starsze wiekiem.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego

Ostre lub nagłe zapalenie pęcherzyka żółciowego występuje, gdy żółć nie może opuścić pęcherzyka żółciowego. Zdarza się to często, gdy kamień żółciowy zasłania rurkę, którą żółć zużywa na wniknięcie do pęcherzyka żółciowego.

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego występuje w przypadku nawracających ostrych ataków.

Gdy przewód żółciowy jest zablokowany, żółć się gromadzi. Nadmiar żółci drażni pęcherzyka żółciowego, prowadząc do obrzęku i infekcji. Z czasem pęcherzyk żółciowy jest uszkodzony i nie może już w pełni funkcjonować.

Perforowany pęcherzyk żółciowy

Jeśli kamienie żółciowe pozostaną nieleczone, mogą doprowadzić do perforowanego pęcherzyka żółciowego – innymi słowy, może rozwinąć się dziura w ścianie narządu. Perforacja występuje także jako powikłanie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego.

To naruszenie ścianki pęcherzyka żółciowego może pozwolić na przenikanie zakażenia do innych części ciała, powodując poważne, powszechne zakażenie.

Powszechna infekcja dróg żółciowych

Jeżeli wspólny przewód żółciowy zostanie zablokowany, może prowadzić do infekcji. Można to leczyć, jeśli zostanie wcześnie wykryta; jednakże, jeśli zostanie pominięty, może rozprzestrzenić się i przekształcić w ciężką, zagrażającą życiu infekcję.

Dysfunkcyjny pęcherzyka żółciowego lub przewlekła choroba pęcherzyka żółciowego

Powtarzające się epizody kamicy żółciowej lub zapalenie pęcherzyka żółciowego mogą trwale uszkodzić pęcherzyk żółciowy. To może prowadzić do sztywnego, bliznowatego pęcherzyka żółciowego.

W takim przypadku objawy mogą być trudne do zlokalizowania. Obejmują one wypełnienie brzucha, niestrawność oraz zwiększony gaz i biegunkę.

Kamica żółciowa niedrożna

Kamica żółciowa jest rzadka, ale może być śmiertelna. Występuje, gdy kamień żółciowy migruje do jelita i blokuje go. Często konieczna jest operacja awaryjna w celu usunięcia blokady.

Ropień pęcherzyka żółciowego

Czasami pacjent z kamieniami żółciowymi może również rozwinąć ropę w woreczku żółciowym; to się nazywa empyema. Stan ten może powodować silny ból w jamie brzusznej. Może to zagrażać życiu, jeśli nie jest leczone.

Osoby z cukrzycą, obniżonym układem odpornościowym i otyłością mają zwiększone ryzyko wystąpienia tego powikłania.

Porcelana (zwapniała) pęcherzyk żółciowy

Porcelanowy pęcherzyk żółciowy to stan, w którym z czasem pęcherze mięśnia pęcherzyka żółciowego wytwarzają nagromadzony wapń. To sprawia, że ​​są sztywne, ograniczając funkcję pęcherzyka żółciowego i zwiększając ryzyko raka pęcherzyka żółciowego.

Używa się słowa „porcelana”, ponieważ narząd staje się niebieskawy i łamliwy.

Polipy pęcherzyka żółciowego

Polipy są rodzajem wzrostu, który jest zwykle łagodny (nierakowy). Mniejsze polipy pęcherzyka żółciowego często nie powodują żadnych problemów i rzadko wywołują jakiekolwiek objawy. Większe polipy mogą wymagać usunięcia.

Objawy

Kobieta doświadcza bólu w klatce piersiowej.

Objawy problemów z woreczkiem żółciowym obejmują:

 • Ból w środkowej lub górnej prawej części brzucha: W większości przypadków ból pęcherzyka żółciowego przychodzi i gaśnie. Jednak ból związany z problemami z woreczkiem żółciowym sięga od łagodnego i nieregularnego do bardzo ciężkiego, częstego bólu. Ból pęcherzyka żółciowego często powoduje ból w klatce piersiowej i plecach.
 • Nudności lub wymioty: Każdy problem z woreczkiem żółciowym może powodować mdłości lub wymioty. Długotrwałe choroby i zaburzenia woreczka żółciowego mogą prowadzić do długotrwałych problemów trawiennych, które powodują częste nudności.
 • Gorączka lub drżenie chłodu: To sygnalizuje infekcję w ciele. Wraz z innymi objawami woreczka żółciowego gorączka i dreszcze mogą wskazywać na problem z woreczkiem żółciowym lub zakażenie.
 • Zmiany w ruchach jelit: problemy pęcherzyka żółciowego często powodują zmiany w nawykach jelitowych. Częsta, niewyjaśniona biegunka może sygnalizować przewlekłą chorobę pęcherzyka żółciowego. Jasne lub kredowate stolce mogą wskazywać na problem z przewodami żółciowymi.
 • Zmiany w moczu: Pacjenci cierpiący na problemy z woreczkiem żółciowym mogą zauważyć ciemniejszy od normalnego mocz.Ciemny mocz może wskazywać blok dróg żółciowych.
 • Żółtaczka Żółknięcie skóry występuje, gdy żółć żółciowa nie osiąga skutecznie jelit. Zwykle dzieje się tak z powodu problemu z wątrobą lub z powodu zablokowania dróg żółciowych spowodowanych przez kamienie żółciowe.

Kiedy iść do lekarza

Każdy, kto ma objawy woreczka żółciowego, powinien zwrócić się o pomoc lekarską. Łagodny, przerywany ból, który znika sam, nie wymaga natychmiastowej uwagi. Jednak pacjenci z tego rodzaju bólem powinni umówić się z lekarzem, aby poddać się dalszej analizie.

Jeśli objawy są cięższe i obejmują następujące objawy, należy natychmiast zobaczyć pacjenta:

 • Prawy górny kwadrant ból, który nie ustępuje w ciągu 5 godzin
 • Gorączka, nudności lub wymioty
 • Zmiany w ruchu jelit i moczu

Ta kombinacja objawów może wskazywać na poważne zakażenie lub stany zapalne wymagające natychmiastowego leczenia.

Dieta pęcherzyka żółciowego

Wcześniej uważano, że dieta niskotłuszczowa może pomóc w leczeniu kamieni żółciowych lub przynajmniej w zapobieganiu ich wzrostowi.

Jednak to podejście do leczenia zostało zdemaskowane przez nowe dowody, które sugerują, że zbyt gwałtowna utrata wagi może nawet spowodować, że kamienie żółciowe staną się większe, a nie kurczą się.

Zrównoważona dieta, która obejmuje różnorodne pokarmy, nie wyleczy kamieni żółciowych, ale może zachować ogólny stan zdrowia i zdrowia, utrzymując wszelki ból spowodowany przez kamienie żółciowe pod kontrolą.

Narodowy Instytut Cukrzycy i Trawienno-Naczyniowych zaleca:

 • spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak fasola, groch, owoce, produkty pełnoziarniste i warzywa
 • zmniejszenie spożycia węglowodanów i cukru
 • spożywanie tłuszczów, które są dobre dla ciebie, na przykład tłuszczów znalezionych w oleju z ryb i oliwy z oliwek

Diagnoza

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​pacjent ma problem z woreczkiem żółciowym, najprawdopodobniej zamawia następujące leki:

 • Badania obrazu pęcherzyka żółciowego: USG i tomografia komputerowa są powszechnie stosowane do obrazowania pęcherzyka żółciowego. Zostaną one następnie sprawdzone pod kątem kamieni żółciowych.
 • Testy na badanie dróg żółciowych: Testy te wykorzystują barwnik, aby pokazać, czy kamica żółciowa powoduje zablokowanie dróg żółciowych. Testy sprawdzające żółciowe kamieni obejmują MRI, wątroby i dróg żółciowych (Hida) skany iminodioctwoego i endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW).
 • Badania krwi: Lekarze mogą korzystać z badań krwi w celu wykrycia objawów infekcji, zapalenia dróg żółciowych, zapalenia trzustki lub innych powikłań spowodowanych przez kamienie żółciowe.

Leczenie

Lekarz patrzy na monitor endoskopowy.

Kamienie żółciowe i zapalenie pęcherzyka żółciowego są stanami uleczalnymi. Kamienie żółciowe, które nie powodują objawów, nie wymagają natychmiastowego leczenia, poza ostrzeżeniem o potencjalnych problemach z woreczkiem żółciowym. Jednak kamienie żółciowe, które powodują objawy lub infekcje pęcherzyka żółciowego, wymagają leczenia.

Opcje leczenia obejmują chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego, leki rozbijające kamienie żółciowe i antybiotyki w celu leczenia infekcji.

Według University of California San Francisco (UCSF), operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji.

Najczęściej występuje laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego (operacja z użyciem dziurki od klucza). W tej procedurze chirurg wkłada cienką rurkę z malutką kamerą wideo przyczepioną do małego nacięcia w jamie brzusznej. Kamera przesyła obrazy z wnętrza ciała na monitor wideo.

Podczas oglądania powiększonych obrazów na monitorze chirurg ostrożnie usuwa pęcherzyk żółciowy przez jedno z małych nacięć. Większość zabiegów usuwania pęcherzyka żółciowego odbywa się w ten sposób. Te operacje są często zabiegami ambulatoryjnymi, co oznacza, że ​​pacjent często może wrócić do domu tego samego dnia.

Znacznie mniejsza liczba pacjentów z pęcherzykiem żółciowym wymaga operacji otwartej. Podczas operacji otwartej chirurg usuwa pęcherzyka żółciowego poprzez nacięcie o długości 4-6 cali w jamie brzusznej.

Te zabiegi często zdarzyć, gdy stan zapalny pęcherzyka żółciowego jest zbyt zainfekowany lub usunąć laparoskopowo lub jeśli wystąpi problem podczas zabiegu laparoskopowego. Nie jest to procedura ambulatoryjna i może wymagać pobytu w szpitalu nawet do 1 tygodnia po. Jeśli dana osoba jest zbyt chora, aby tolerować operację, pęcherzyk żółciowy można opróżnić za pomocą rurki wprowadzonej przez skórę bezpośrednio do pęcherzyka żółciowego.

Zapobieganie

Podczas gdy nie można całkowicie zapobiec problemom z woreczkiem żółciowym, pacjenci mogą podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju kamicy żółciowej lub innych infekcji.

Narodowy Instytut Cukrzycy i Trawienno-Naczyniowych (NIDDK) stwierdza, że ​​następujące osoby mają zwiększone ryzyko kamieni żółciowych:

 • kobiety
 • osoby powyżej 40
 • ludzie z rodzinną historią kamieni żółciowych
 • rdzenni i meksykańscy Amerykanie
 • osoby z otyłością

Jeśli dana osoba zalicza się do kategorii, która zwiększa ryzyko kamieni żółciowych, powinna unikać następujących czynników, aby zmniejszyć ryzyko:

 • szybka utrata masy ciała
 • diety o wysokiej zawartości kalorii, ale o niskiej zawartości błonnika
 • nadmierny przyrost masy ciała

Perspektywy

Problemy z pęcherzem żółciowym są na ogół łatwo rozwiązywane. Długotrwałe powikłania są mało prawdopodobne po usunięciu pęcherzyka żółciowego lub leczeniu infekcji. Osoby bez pęcherzyka żółciowego mogą prowadzić normalne, zdrowe życie po wyzdrowieniu.

Like this post? Please share to your friends: