Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o cofnięciu się włosów

Odchylana linia włosów może występować zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, choć częściej występuje u mężczyzn. Jest to jeden z pierwszych objawów łysienia typu męskiego i może być spowodowany różnymi czynnikami.

Obecnie istnieje szereg obiecujących sposobów radzenia sobie z cofającą się linią włosów, a istnieją pewne długoterminowe opcje leczenia, które pomagają wielu ludziom.

Cofająca się linia włosów będzie wykazywać wyraźne objawy. Objawy mogą rozwijać się tuż po zakończeniu okresu dojrzewania lub w dowolnym czasie w okresie dorosłości.

Szybkie fakty na temat cofania się włosów:

  • Linia włosów zwykle zaczyna ustępować tuż nad skroniami.
  • Odchudzająca się linia włosów i łysienie typu męskiego są częstymi objawami starzenia się ludzi.
  • U kobiet może tworzyć kształt litery V w środku głowy, znany jako szczyt wdowy.

Skąd wiesz, czy twoja linia włosów cofa się?

Nie ma jednego wzorca, który podąża za cofającą się linią włosów, ale istnieją pewne charakterystyczne objawy, na które warto zwrócić uwagę. Na przykład utrata wielu włosów jest jednym z takich objawów. Często ludzie tracą dziesiątki włosów każdego dnia.

Przyczyny cofnięcia się włosów

Istnieje wiele przyczyn cofającej się linii włosów.

Wiek

Człowiek z cofniętą linią włosów

Zgodnie z wynikami badań, do 80 procent europejskich mężczyzn może mieć cofającą się linię włosów do czasu ukończenia 80 lat.

Wypadanie włosów jest zwykle naturalną częścią starzenia się. Na powierzchni skóry głowy znajdują się tysiące mieszków włosowych, z których każde rodzi własne włosy. W miarę wypadania tych włosów nowe zastępują je. Ale jeśli mieszki włosowe zostaną uszkodzone z wielu powodów, rezultatem może być utrata włosów i cofająca się linia włosów.

Zmiany hormonalne

Zmiany hormonalne mogą być przyczyną utraty włosów u mężczyzn i kobiet. Hormon o nazwie DHT może mieć związek z łysieniem typu męskiego, ponieważ powoduje, że mieszki włosowe kurczą się do tego stopnia, że ​​nie mogą już w nich rosnąć żadne włosy.

Historia rodzinna

Historia rodziny wydaje się odgrywać rolę w ustępowaniu linii włosów. Mężczyźni z historią łysienia w rodzinie mogą częściej tracić włosy. Utrata może nawet przebiegać podobnie jak poprzednie pokolenia.

Leki lub zabiegi

Niektóre zabiegi lub zabiegi medyczne mogą również powodować wypadanie włosów. Typowym przykładem jest chemioterapia, która często powoduje wypadnięcie włosów.

Choroba lub stres

Choroba lub stres mogą prowadzić do nagłego wypadania włosów zwanego łysieniem telogenowym. Ludzie zwykle doświadczają tego jako niespodziewanego zrzucania – w którym tracą znacznie więcej włosów niż zwykle w krótkim czasie. Na szczęście, to wypadanie włosów często zmienia się bez leczenia.

Wybór stylu życia

Może również istnieć związek między konkretnymi wyborami dotyczącymi stylu życia a wypadaniem włosów. Ludzie, którzy palą, mogą odczuwać wypadanie włosów szybciej niż osoby, które nie palą.

Może również istnieć związek między ustępującymi liniami włosów a dietą. Na przykład ludzie, którzy nie mają wystarczająco dużo białka w diecie, mogą stracić więcej włosów niż ludzie, którzy jedzą wystarczająco dużo białka.

Możliwości leczenia

Nie ma lekarstwa na cofającą się linię włosów, ale są leki, które spowalniają i pomagają odrastać.

Finasteryd lub Dutasteride

Człowiek, który leczy wypadanie włosów i schyłkową linię włosów.

U mężczyzn testosteron można przekształcić w DHT, który może powodować wypadanie włosów z głowy mężczyzny.

Lek finasterydowy na receptę (Propecia) jest produkowany wyłącznie w celu utraty włosów u mężczyzn i spowalnia tempo, w jakim testosteron zmienia się w DHT, zmniejszając w ten sposób DHT w organizmie.

Może to ułatwić niektórym mężczyznom wzrost włosów lub zminimalizować utratę włosów. Lek Dutasteride (Avodart) jest lekiem przeznaczonym do leczenia powiększonej prostaty, choć często jest zalecany w celu wspomagania wzrostu i odbudowy włosów.

Efekty te zazwyczaj zanikają, gdy tylko osoba przestaje przyjmować leki.

Minoksydyl

Minoxidil (Rogaine) to dostępne bez recepty leczenie owłosieniem głowy, które zostało zatwierdzone przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w celu zmniejszenia tempa utraty włosów. Efekty zwykle trwają tak długo, jak osoba korzysta z leczenia, ale łysienie powróci, gdy dana osoba przestanie go używać.

Anthralin

Recepta na anthralin (Dritho-Scalp) może również sprzyjać wzrostowi nowych włosów u niektórych osób. Jest to miejscowe lekarstwo na łuszczycę, choć często jest wykorzystywane do stymulowania wzrostu nowych włosów.

Kortykosteroidy

Niektóre zabiegi kortykosteroidami mogą również pomóc w wypadaniu włosów. Ten lek działałby poprzez zmniejszenie stanu zapalnego wokół mieszków włosowych, pozwalając im otworzyć się i wyhodować nowe włosy. Kortykosteroidy mogą wywoływać niepożądane działania niepożądane, dlatego każdy, kto rozważa zastosowanie tych leków, powinien omówić ich zastosowanie z lekarzem.

Przeszczepy włosów i laseroterapia

Przeszczep włosów polega na zabraniu włosów i części skóry głowy z grubszych miejsc na głowie i przesunięciu ich do przodu, aby wypełnić cofającą się linię włosów. Proces ten może być kosztowny, ale wiele osób uważa, że ​​jest to bardziej długoterminowe rozwiązanie dla cofającej się linii włosów.

Laseroterapia za pomocą czerwonego światła lub lasera o długości fali 660 nanometrów może również zwiększyć wzrost włosów u niektórych osób i zmniejszyć łysienie typu męskiego.

Olejki eteryczne

Niektóre olejki eteryczne mogą również być obiecującymi środkami do wzrostu włosów. W ostatnich badaniach na myszach wysłanych do grupy badacze przetestowali olejek eteryczny z mięty pieprzowej przeciwko standardowemu leczeniu minoksydylem do włosów.

Myszy, które miały wyczuwalny olejek miętowy przez 4 tygodnie wykazywały najbardziej widoczne oznaki wzrostu włosów w porównaniu do jakiejkolwiek innej grupy.

Kolejne badanie na myszach, które zamieszczono na stronie, dało podobne wyniki, używając olejku lawendowego. Potrzeba więcej badań na ludziach, aby zweryfikować te twierdzenia, ale te zabiegi mogą być obiecujące dla osób poszukujących naturalnego sposobu na zagęszczanie włosów.

Jaki jest proces cofania?

Łysienie typu męskiego zwykle postępuje w wyraźnych krokach.Pierwszym znakiem jest cofająca się linia włosów, która początkowo może wydawać się nierównomierna, ale zazwyczaj rozwija się w wyraźny kształt litery M. Następnie włosy na górnej lub tylnej części głowy zwykle zaczynają wypadać, pozostawiając łysinę.

Te dwa znaki będą się następnie rozprzestrzeniać i spotykać, tworząc większy łysy punkt. Ostatecznie pozostaje tylko podkowy pierścień wokół boków i tyłu głowy.

Zarządzanie cofającą się linią włosów

Oprócz bezpośrednich terapii istnieje kilka innych rzeczy, które osoba może zrobić, aby pomóc w radzeniu sobie z cofającą się linią włosów.

Fryzury

Kobieta z wypadaniem włosów i cofaniem się włosów patrząc w lustro, jak ona style włosy.

Zmiana sposobu, w jaki osoba z cofającą się fryzurą może stylizować włosy, może odciągnąć od niej uwagę.

Stylowym przykładem jest podcięte podcięcie z tyłu, w którym osoba wyrasta włosy nieco ponad głowę i skraca boki.

Po dłuższej chwili osoba ślizga włosy na czubku głowy za pomocą pędzla lub produktu. Ten styl może sprawić, że włosy staną się grubsze i zasłonią wszelkie łyse miejsca.

Inne klasyczne przykłady, które dobrze sprawdzają się u mężczyzn z oddalającymi się hairlines, to ciasny szum, średnie cięcie załogi lub czyste golenie.

Wybór stylu życia

Ponieważ stres i lęk mogą odgrywać rolę w wypadaniu włosów, znalezienie sposobów na zmniejszenie stresu może również pomóc w usuwaniu owłosienia. Regularne ćwiczenia, spożywanie całej i zróżnicowanej diety oraz poświęcanie czasu na zmniejszenie czynników stresowych mogą pomóc ludziom radzić sobie z objawami.

Pielęgnacja włosów

Dbanie o delikatne włosy może być integralnym krokiem w kierunku trzymania go na głowie. Używanie bardziej naturalnych produktów do włosów lub przynajmniej unikanie ostrych chemikaliów może być krokiem w kierunku odmłodzenia włosów. Może to również pomóc uniknąć silnego szczotkowania lub ciągnięcia za dużo włosów.

Na wynos

Podczas gdy cofająca się linia włosów może być dla kogoś niepożądana, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Większość osób może zarządzać linią włosów, a dostępne są niektóre zabiegi, które mogą pomóc włosom wyglądać pełniej lub pomóc odrastać. Każdy, kto rozważa wypróbowanie tych metod leczenia, powinien dokładnie omówić je z lekarzem, aby znaleźć najbardziej odpowiednią opcję.

Like this post? Please share to your friends: