Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Cytryna, miód i alkohol: co jest najlepsze w przypadku bólu gardła?

Kiedy ból gardła przechodzi przez redakcję, debata jest szalona: jaki jest najlepszy napój łagodzący ból? Co ważniejsze, czy to alkohol, przyprawy, czy cytryna i miód, jaka jest podstawa naukowa dla naszego domowego wyboru leku?

napoje na ból gardła

Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się, że zarówno gorące, jak i zimne napoje lub kostki lodu mogą pomóc w złagodzeniu bólu gardła, z którym większość z nas będzie zaznajomiona podczas rocznego sezonu przeziębienia i grypy.

Teraz debata zmieniła się: gdzie alkohol, przyprawy – takie jak cynamon i imbir – i cytryna i miód pasują do miksu?

Aby się o tym przekonać, najpierw przeprowadziłem badanie naukowe wśród pracowników biurowych, aby podkreślić nasze napoje z wyboru, a następnie głęboki zanik badań naukowych potwierdzających nasze przekonania.

Cytryna i miód – nasze „lekarstwo”

Wśród pracowników redakcji najbardziej popularnym wyborem był domowy gorący napój ze świeżym sokiem z cytryny i miodem, z którego aż 62 procent wymieniało go jako jeden z ich „do-do” napojów, podczas gdy sama gorąca cytryna zajęła drugie miejsce. miejsce z 31 procentami.

Nasza wiara w cytrynę i miód wynika z wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie i doniesień w mediach.

„Gorąca woda z cytryną i miodem – jestem pewien, że ją gdzieś przeczytałem” i „Jest to w większości oparte na rodzinie i przyjaciołach polecających ją, chociaż wzmocnione badaniami i rzeczami opartymi na otrzymywaniu witaminy C z cytryny i antybakteryjnym / antybakteryjne elementy miodu „to tylko dwa przykłady, o których wspominali moi koledzy.

Cytryna jest popularna w napojach ze względu na wysoki poziom witaminy C. Zainteresowanie używaniem witaminy C w leczeniu przeziębienia dochodzi aż do lat 40. XX wieku, ale wyniki różnych badań klinicznych przeprowadzanych od tego czasu są różne.

Podczas gdy wcześniejsze badania donoszą, że przyjmowanie witaminy C zmniejsza czas trwania przeziębienia, obecny konsensus jest taki, że dla ogółu populacji jest on nieskuteczny.

Istnieją jednak pewne grupy osób, które mogą korzystać z witaminy C, gdy nadejdzie mróz. Należą do nich osoby, które podejmują ciężką aktywność fizyczną, osoby narażone na działanie zimnego otoczenia oraz osoby z poziomem witaminy C poniżej zalecanego poziomu.

Ale nie ma dowodów na to, że łagodzi ból gardła.

Miód, wirusy i ból

Miód jest znany ze swoich właściwości przeciwdrobnoustrojowych. Jedno z badań wykazało, że miód z Manuka skutecznie zmniejsza szybkość rozmnażania wirusa grypy – przyczyny grypy.

Jeśli chodzi o ból, miód badano głównie w kontekście wycięcia migdałków, a badania wykazały, że miód jest skuteczny. Bingo.

Inne badania dotyczyły skuteczności miodu w zmniejszaniu kaszlu, związanego z przeziębieniem i grypą. Kilka badań klinicznych wykazało niewielką poprawę w zakresie kaszlu i jakości snu w nocy u dzieci w wieku powyżej 1 roku.

Tak więc, miód prawdopodobnie pomaga w bólu, a cytryna może, ale nie musi, pomóc przyspieszyć powrót do zdrowia po naszych objawach.

Drugi ulubiony napój alkoholowy

Podczas gdy cytryna i miód były zdecydowanym zwycięzcą w naszym wyścigu, by pokonać ból gardła, napoje alkoholowe zajęły drugie miejsce, a 31% redaktorów stwierdziło, że gorące lub zimne napoje alkoholowe łagodzą ból gardła.

Przyczyny tego wahały się od „alkoholu do” dezynfekcji „mego gardła” do „alkoholu jest w końcu znieczulenie”.

Chociaż istnieją dowody na to, że alkohol może zabijać wirusy odpowiedzialne za przeziębienie i grypę, tak naprawdę jest tylko w przypadku alkoholowych żeli do rąk i środków odkażających lub pastylek zawierających alkohol.

Alkohol ma działanie znieczulające, ale nie ma naukowych dowodów na korzyści, które przypisujemy różnym alkoholowym miksturom w uspokojeniu naszego bólu gardła. To czysta spekulacja.

Jednak alkohol jest środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne. Tak więc, jeśli czujesz się zimny i obolały z powodu wirusowego przeziębienia lub infekcji grypowej, napój alkoholowy może przynieść różowy odcień na policzki i pomóc Ci poczuć się ciepło i rozmyte w tym samym czasie.

Przyprawy przywołują tyły

Ostatnią kategorią w ankiecie biurowej były napoje przyprawione lub grzane.

Imbir był cytowany przez 23 procent moich kolegów jako skuteczna metoda łagodzenia bólu gardła. Rzeczywiście, okazało się, że imbir zmniejsza ból.

W jednym z badań naukowcy wykorzystali modelowanie komputerowe, aby dowiedzieć się, czy imbir może zapobiec zakażeniu grypą – szczególnie szczepowi H1N1 wywołującemu świńska grypę. Zespół odkrył, że aktywny składnik imbiru zapobiega infekowaniu komórek ludzkich przez wirusa.

Ostatnim elementem na liście jest cynamon, który był preferowany przez 8 procent biura.

„To jest oparte na wypróbowaniu tego i przeczytaniu o właściwościach cynamonu”, było jednym z powodów wyboru tej popularnej przyprawy.

Według jednego z badań, składnik znajdujący się w olejku eterycznym zawartym w cynamonie hamował wzrost wirusa grypy A in vitro i in vivo. Ale nie ma konkretnych badań na cynamon i ból gardła.

Werdykt

Biuro jest oczywiście zbyt małe, by dać nam prawdziwą migawkę ogólnej populacji. Ale nie jesteśmy daleko od niektórych wyników dużego badania opublikowanego w 2016 roku.

Według badań, 99 procent ludzi używa jakiejś formy domowego środka, kiedy doświadczają prób i udręk, które towarzyszą przeziębieniu.

Podobnie jak wyniki ankiety przeprowadzonej w naszym biurze, miód był wyraźnym faworytem na liście, z czego 42 procent uczestników odczuwało ulgę.

Choć ważne jest, aby pamiętać, że podstawa naukowa wszystkich domowych środków preferowanych przez pracowników biura jest dość wąska, gorące napoje z dowolnego rodzaju opisu wykazały, że mają najlepszy wpływ na ból gardła.

Profesor Ron Eccles – poprzednio dyrektor Common Cold Centre w School of Biosciences na University of Cardiff w Wielkiej Brytanii – wyjaśnił mi, że gorące napoje – szczególnie gorące, słodkie napoje – pomagają smarować ból gardła i koić ból.

Like this post? Please share to your friends: