Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o cystach jajników

Torbiel jajnika występuje, gdy płyn gromadzi się w cienkiej błonie wewnątrz jajnika. Rozmiar może wynosić od tak małego jak grochu do większego niż pomarańcza.

Torbiel jest zamkniętą strukturą podobną do worka. Jest on oddzielony od otaczającej tkanki przez błonę. Jest to nienormalna kieszeń płynu, podobna do blistra. Zawiera materiał ciekły, gazowy lub półstały. Zewnętrzna lub torebkowa część cysty nazywana jest ścianą torbieli.

Różni się od ropnia, ponieważ nie jest wypełniony ropą. Worek wypełniony ropą to ropień.

Większość torbieli jajnika jest niewielka i nieszkodliwa. Występują najczęściej w okresie reprodukcyjnym, ale mogą pojawić się w każdym wieku.

Często nie występują oznaki lub objawy, ale torbiele jajników mogą czasami powodować ból i krwawienie. Jeśli torbiel ma ponad 5 centymetrów średnicy, może być konieczne jego chirurgiczne usunięcie.

Szybkie fakty na temat torbieli jajników:

 • Torbiel jajnika to nagromadzenie płynu w jajniku otoczonego cienką skorupą lub błoną.
 • Torbiele jajników są zazwyczaj nieszkodliwe, ale konieczne może być usunięcie dużej.
 • Istnieją dwa główne typy torbieli jajników: funkcjonalne torbiele jajników i patologiczne cysty.
 • W większości przypadków torbiele jajników nie spowodują żadnych objawów.

Przyczyny

Istnieją dwa główne typy torbieli jajników:

mikroskop

 • Funkcjonalne torbiele jajników – najczęstszy typ. Te nieszkodliwe cysty stanowią część normalnego cyklu menstruacyjnego kobiety i są krótkotrwałe.
 • Patologiczne torbiele – to cysty, które rosną w jajnikach; mogą być nieszkodliwe lub rakowe (złośliwe).

Przyczyny są różne dla każdego typu. Przyjrzymy się każdemu z nich po kolei.

Funkcjonalne torbiele jajników

Istnieją dwa rodzaje funkcjonalnych torbieli jajników:

1) Torbiele pęcherzykowe

Cysty pęcherzykowe są najczęstszym typem. Kobieta ma dwa jajniki. Jajo przemieszcza się z jajnika do macicy, gdzie może być zapłodnione przez plemniki. Jajo powstaje w pęcherzyku, który zawiera płyn chroniący rosnące jaja. Kiedy jajo zostaje uwolnione, pęka pęcherzyk.

W niektórych przypadkach pęcherzyk albo nie zrzuca płynu i kurczy się po uwolnieniu jajka, albo nie uwalnia jaja. Mieszek pęcznieje płynem, stając się pęcherzykową torbielą jajnika.

Jedna torbiel zwykle pojawia się za każdym razem i zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni.

2) Torbieli jajnika lutealnej

Są one mniej powszechne. Po uwolnieniu jaja pozostawia tkankę za sobą, zwaną ciałkiem żółtym. Torbiele lutealne mogą rozwijać się, gdy ciałko żółte wypełnia się krwią. Ten rodzaj torbieli zwykle ustępuje w ciągu kilku miesięcy. Może jednak czasami rozszczepiać się lub pękać, powodując nagły ból i wewnętrzne krwawienie.

Patologiczne torbiele

Istnieją dwa typy patologicznych cyst:

1) Torbielowate (torbielowate torbielowate)

Torbiel dermoidalna jest zwykle łagodna. Powstają z komórek wytwarzających jajka. Te cysty muszą być usunięte chirurgicznie. Torbielowate to najczęstszy rodzaj patologicznej torbiel u kobiet w wieku poniżej 30 lat.

2) Cystadenoma

Nowotworami torbieli są cysty jajników, które rozwijają się z komórek pokrywających zewnętrzną część jajnika. Niektóre są wypełnione grubą, śluzopodobną substancją, podczas gdy inne zawierają wodnistą ciecz.

Zamiast rosnąć w jajniku, cystadenoma są zwykle dołączone do jajnika przez łodygi. Istniejąc poza jajnikiem, mogą rosnąć dość duże. Rzadko są nowotworowe, ale trzeba je usunąć chirurgicznie.

Cystadenomy występują częściej u kobiet w wieku powyżej 40 lat.

Symptomy i objawy

Większość cyst jest bezobjawowych. Jeśli objawy są obecne, nie zawsze są przydatne do diagnozowania torbieli jajnika, ponieważ inne stany, takie jak endometrioza, mają podobne objawy.

Objawy torbieli jajnika mogą obejmować:

 • Nieregularne i możliwe bolesne miesiączki: może być cięższe lub lżejsze niż przedtem.
 • Ból w miednicy: może to być uporczywy ból lub przerywany tępy ból, który rozprzestrzenia się na dolne plecy i uda. Może pojawić się tuż przed rozpoczęciem lub zakończeniem miesiączki.
 • Dyspareunia: Jest to ból miednicy, który pojawia się podczas stosunku płciowego. Niektóre kobiety mogą odczuwać ból i dyskomfort w jamie brzusznej po seksie.
 • Problemy jelitowe: Obejmują ból podczas przechodzenia przez stolec, ucisk na jelitach lub częste potrzeby przechodzenia przez stolec.
 • Zaburzenia brzucha: może pojawić się wzdęć, obrzęk lub uczucie ciężkości w jamie brzusznej.
 • Problemy z układem moczowym: Kobieta może mieć problemy z całkowitym opróżnieniem pęcherza lub może czuć potrzebę częstego oddawania moczu.
 • Zaburzenia hormonalne: Rzadko organizm produkuje nienormalne ilości hormonów, co powoduje zmiany w sposobie, w jaki rosną piersi i włosy na ciele.

Niektóre objawy mogą przypominać ciążę, na przykład tkliwość piersi i nudności.

Komplikacje

Torbiel jajnika często nie powoduje żadnych problemów, ale czasami może prowadzić do komplikacji.

 • Skręcanie: trzon jajnika może ulec skręceniu, jeśli rozwija się na nim torbiel. Może blokować dopływ krwi do torbieli i powodować silny ból w dolnej części brzucha.
 • Torbiel eksplozji: Jeśli pęknie torbiel, pacjent odczuje silny ból w dolnej części brzucha. Jeśli torbiel zostanie zainfekowana, ból będzie gorszy. Może również wystąpić krwawienie. Objawy mogą przypominać zapalenie wyrostka robaczkowego lub zapalenie uchyłka.
 • Rak: W rzadkich przypadkach torbiel może być wczesną postacią raka jajnika.

Leczenie

Leczenie będzie zależało od:

 • wiek osoby
 • czy przeszli menopauzę, czy nie
 • rozmiar i wygląd torbieli
 • czy są jakieś objawy

Czujne czekanie (obserwacja)

Czasami zalecane jest uważne czekanie, zwłaszcza jeśli cysta to mała, funkcjonalna torbiel (2 do 5 centymetrów), a kobieta jeszcze nie przeszła menopauzy

Badanie ultrasonograficzne sprawdzi torbiel miesiąc później, aby zobaczyć, czy zniknęła

Tabletki antykoncepcyjne

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowych torbieli w przyszłych cyklach miesiączkowych, lekarz może zalecić pigułki antykoncepcyjne. Doustne środki antykoncepcyjne mogą również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Chirurgia

kobieta odzyskuje po operacji

Operację można zalecić, jeśli:

 • są objawy
 • torbiel jest duża lub wydaje się rosnąć
 • torbiel nie wygląda jak funkcjonalna torbiel
 • torbiel utrzymuje się od 2 do 3 cykli menstruacyjnych.

Dwa rodzaje operacji to:

 • Laparoskopia lub operacja z użyciem dziurki od klucza: chirurg używa bardzo małych narzędzi, aby usunąć torbiel przez małe nacięcie. W większości przypadków pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Ten rodzaj zabiegu zwykle nie wpływa na płodność, a czas powrotu do zdrowia jest szybki.
 • Laparotomia: To może być zalecane, jeśli torbiel jest nowotworowa. Dłuższy nacięcie powstaje w górnej części linii włosów łonowych. Torbiel jest usuwana i wysyłana do laboratorium w celu przetestowania. Pacjent zwykle przebywa w szpitalu przez co najmniej 2 dni.

Lek na raka

Jeśli torbiel może być nowotworowa, można wykonać biopsję w celu przetestowania.

Jeśli wynik wskazuje, że rak jest obecny, może być konieczne usunięcie większej liczby narządów i tkanek, takich jak jajniki i macica.

Diagnoza

kobieta poddawana ultradźwiękom

Większość torbieli jajnika nie wykazuje żadnych oznak ani objawów, więc często pozostają niezdiagnozowane.

Czasami torbiel, która nie powoduje objawów, może zostać zdiagnozowana podczas niepowiązanego badania miednicy lub USG.

Celem diagnozy jest ocena kształtu, rozmiaru i składu torbieli, niezależnie od tego, czy jest wypełniona ciałem stałym czy płynem.

Testy diagnostyczne mogą obejmować:

 • USG
 • badanie krwi
 • test ciążowy
 • laparoskopia

Zapobieganie

Nie ma sposobu, aby zapobiec wzrostowi torbieli jajnika.

Jednak regularne badania miednicy pozwolą na wcześniejsze leczenie w razie potrzeby. To często zapobiega komplikacjom.

PLMedBook