Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest nocne moczenie nocne u dzieci?

Nocne moczenie nocne może się zdarzyć, gdy dziecko nie może kontrolować oddawania moczu podczas snu.

Moczenie nocne, zwane także moczeniem nocnym lub nocnym nietrzymaniem moczu, jest powszechne u małych dzieci, których pęcherze wciąż się rozwijają. Dotyczy 15% dzieci w wieku 5 lat i nie jest uważane za niezwykłe w wieku 6 lat.

Pediatrzy twierdzą, że jest to jeden z najczęstszych powodów, dla których rodzice szukają pomocy medycznej.

Zazwyczaj dziewczyny będą suche w nocy, średnio w wieku 6 lat, a chłopcy w wieku 7 lat. W ciągu 10 lat 95 procent dzieci jest suchych w nocy.

Rodzaje moczenia

[dziecko śpi]

Istnieją dwa główne typy moczenia:

 • Nocne moczenie lub nocne moczenie w łóżku. Chłopcy stanowią 75 procent przypadków.
 • Codzienna enureza lub brak kontroli oddawania moczu w ciągu dnia. Dotyczy to dziewcząt bardziej niż chłopców.

Nocne moczenie nocne może być:

 • Pierwotne moczenie nocne (PNE), gdy dziecko nie jest jeszcze suche przez długi czas.
 • Wtórnego moczenia nocnego (SNE), gdy nocne moczenie nocne powraca po długim okresie zasuszenia, zwykle trwającym 6 miesięcy lub dłużej.

Do 6 roku życia, a może 7 lat w przypadku chłopca, od czasu do czasu moczenie nocne jest normalne, o ile okresy pomiędzy kolejnymi epizodami stają się dłuższe.

Jeśli dziecko w wieku 6 lub 7 lat zacznie ponownie zamoczyć łóżko po długim okresie bez tego, może warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak organizm kontroluje moczenie nocne?

Ciało ma dwa sposoby zapobiegania mtonieniu.

Podczas snu organizm wytwarza antydiuretyczny hormon zwany wazopresyną argininową (AVP). AVP zmniejsza produkcję moczu. Około zachodu słońca każdego dnia, ludzkie ciało zaczyna zwalniać AVP, a wydalanie moczu obniża się. W nocy pęcherz jest mniej prawdopodobny.

Większość dzieci rozwija ten cykl hormonalny w wieku od 2 do 6 lat, ale niektóre z nich mogą trwać dłużej. Im dłużej trwa to, tym dłużej moczenie nocne będzie kontynuowane.

Jeśli pęcherz wypełni się podczas snu, ludzie zwykle budzą się, aby skorzystać z łazienki. Większość dzieci rozwija tę zdolność w tym samym czasie, w którym rozpoczyna się cykl hormonalny AVP.

Jeśli dziecko jest bardzo głębokim podkładem, jeśli nerwy wokół pęcherza nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte, lub jeśli istnieje kombinacja tych dwóch, mogą się dłużej obudzić, gdy pęcherz jest pełny.

Gdy dziecko rozwija te dwa procesy, powinny one wyschnąć w nocy.

Dlaczego dzieci moczą łóżko?

Głównym powodem jest to, że pęcherz nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Niektóre pęcherze dziecięce rozwijają się wolniej niż inne. Jeśli pęcherz jest zbyt mały, nie może pomieścić tak dużej ilości moczu.

[smutny chłopiec]

Inne przyczyny to zaparcia i picie zbyt dużej ilości płynu zbyt blisko snu, zwłaszcza gazowane i inne napoje zawierające kofeinę, ponieważ zwiększają one wydalanie moczu.

Klinika w Cleveland zauważa, że ​​napoje zawierające cytrusy i sztuczne dodatki, takie jak barwniki i słodziki, mogą podrażniać pęcherz i przyczyniać się do problemu.

Jeśli rodzic nawilża łóżko jako dziecko, dziecko jest bardziej prawdopodobne. Dziecko, którego rodzice nie moczą łóżka, ma 15% szansy na zrobienie tego. Jeśli jeden rodzic to zrobił, dziecko ma 40 procent szans na to samo, a jeśli oboje rodzice to robią, istnieje 70 procent szans, że dziecko też.

Czasami występuje ukryta choroba fizyczna, taka jak bezdech senny, cukrzyca lub infekcja dróg moczowych.

Czasami moczenie nocne jest związane z problemem emocjonalnym i stresem. Może to wynikać z zastraszania, śmierci w rodzinie, problemów małżeńskich lub przemocy domowej.

Zakłopotanie i niepokój o reakcje innych ludzi na ich moczenie nocne mogą sprawić, że dzieci będą częściej moczyć łóżko. Jeśli czują się zawstydzeni i zaniepokojeni, może to prowadzić do zwiększenia mrozu.

Rodzice powinni wiedzieć, że moczenie nocne jest powszechną częścią normalnego rozwoju. Dziecko powinno być pocieszane i zachęcane, a nie czuć się winnym lub zawstydzonym.

W większości przypadków, mówią eksperci medyczni, moczenie nocne nie jest problemem. Problem polega na tym, jak reaguje na to dziecko lub członek rodziny.

Jak diagnozuje się mimowolne?

Rodzice powinni zwracać się o pomoc lekarską tylko wtedy, gdy istnieją silne dowody na problem zdrowotny lub dziecko jest bardzo zaniepokojone.

Lekarz pierwszego kontaktu jest zazwyczaj pierwszą osobą, którą dziecko zobaczy. Zadadzą pytania dotyczące częstości moczenie nocne, spożycia płynów dziecka przed snem, jak dziecko radzi sobie emocjonalnie i psychicznie, i czy może być coś, na przykład zastraszanie, które może niepokoić dziecko.

Lekarz może zapytać, czy rodzice mieli historię moczenie nocne w dzieciństwie i czy w przeszłości dziecko miało zakażenie dróg moczowych.

Konieczne może być badanie fizykalne i skanowanie obrazowe, aby sprawdzić, czy nie ma jakiejkolwiek fizycznej nieprawidłowości.

Badanie moczu wyklucza wszelkie możliwe schorzenia, które mogą być związane z moczeniem nocnym, takie jak cukrzyca.

Co to jest leczenie moczenia?

Jeśli lekarz wykluczy jakąś nieprawidłowość fizyczną lub chorobę podstawową, prawdopodobnie poradzi rodzicom, aby poczekać, aż problem sam się rozwiąże bez leczenia, oferując dziecku komfort i wsparcie.

Zazwyczaj leczenie nie jest zalecane w wieku poniżej 5 do 7 lat. Od 7 lat, jeśli problem ma znaczący wpływ na dziecko i rodzinę, istnieje wiele opcji.

Alarm enurezy to mały czujnik przymocowany do bielizny dziecięcej. Gdy tylko wyczuje wilgoć, wytwarza hałas lub wibruje, a dziecko budzi się. Z czasem dziecko zwykle budzi się automatycznie, gdy pęcherz jest pełny. Niektóre czujniki również wibrują.

Można przepisać leki, takie jak desmopresyna. Może to być przydatne, jeśli dziecko wyjeżdża na kilka dni, być może na nocleg, wycieczkę szkolną lub obóz. Desmopressin powoduje, że nerki produkują mniej moczu w ciągu nocy. Dziecko i rodzice muszą uważnie stosować się do zaleceń lekarza.

Leki nie są uważane za najlepszą opcję, ponieważ nie rozwiązują problemu w dłuższej perspektywie.

Chłonna bielizna może zmniejszyć zakłopotanie i dać dziecku pewną kontrolę nad mdleniem.

Zapobieganie mdłościom i radzenie sobie z nim

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo moczenia nocnego, dziecko powinno:

 • Pij dużo płynów w ciągu dnia, zwłaszcza wodę, ale zmniejsz spożycie na 2 godziny przed snem
 • Unikaj napojów gazowanych i innych napojów zawierających kofeinę
 • Przed snem korzystaj z łazienki i ponownie przed zaśnięciem, jeśli czytasz w łóżku lub oglądasz telewizję
 • Zjedz dużo świeżych owoców i warzyw, aby uniknąć zaparć.

Aby złagodzić problem, rodzice mogą:

 • Wykonywanie nocnych wizyt w łazienkach w warunkach bezstresowych i łatwych, na przykład dzięki przyciemnieniu światła w hali
 • Umieść nocnik w sypialni, jeśli łazienka jest daleko
 • Chroń materac wodoodpornym prześcieradłem
 • Daj starszemu dziecku możliwość zrobienia własnego łóżka, jeśli obudzą się w nocy, i zapewnią czyste prześcieradła i kosz na bieliznę
 • Upewnij się, że dziecko ma prysznic rano, aby usunąć nieprzyjemne zapachy i zapobiec dokuczaniu w szkole.

Ważne jest, aby pozostać neutralnym. Jeśli dziecko budzi cię w nocy, pociesz je, przerób je i uśpij normalnie bez większych zamieszek. Rodzice powinni dać dziecku do zrozumienia, że ​​wszystko jest i będzie w porządku, i że to nie jest wielka sprawa.

PLMedBook