Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest rumień dłoni?

Rumień dłoni jest rzadkim stanem, który sprawia, że ​​dłonie stają się czerwone. Istnieje kilka różnych przyczyn tego stanu, takich jak ciąża i marskość wątroby.

Każdy, kto ma objawy rumienia dłoniowego, powinien skontaktować się z lekarzem w celu diagnozy i leczenia wszelkich dolegliwości.

Co to jest rumień dłoni?

Rumień palmy powodujący czerwone dłonie.

Rumień dłoni, często nazywany palmami wątrobowymi, zaczerwienia się w obu dłoniach. Zazwyczaj zaczerwienienie występuje w dolnej części dłoni (pięcie), ale czasami może sięgać aż do góry przez palce. Zaczerwienienie może również pojawić się na podeszwach stóp, ale nazywane jest to rumieniem podeszwowym.

Zaczerwienienie może przypominać wysypkę, a skóra staje się blada po naciśnięciu.

Stopień zaczerwienienia może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak temperatura ciała, aktywność fizyczna, a nawet stan emocjonalny.

Rumień dłoni nie jest szkodliwy. Może to być stan podstawowy bez przyczyny, ale zwykle jest spowodowany innym stanem chorobowym. Te podstawowe warunki mogą być szkodliwe, jeśli nie są leczone.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Zaczerwienienie w dłoniach spowodowane jest przez rozszerzone naczynka krwionośne dłoni, które wciągają więcej krwi na powierzchnię. Wielu lekarzy uważa, że ​​rumień dłoni jest związany ze zmianami hormonalnymi.

Istnieje wiele przyczyn i czynników ryzyka, które mogą przyczyniać się do rumienia dłoniowego i różnią się w zależności od rodzaju rumienia.

Pierwotny rumień dłoni

Pierwotny rumień dłoni jest objawem fizycznym, który nie jest spowodowany przez inny stan. Istnieje kilka czynników ryzyka rozwoju choroby.

Ciąża jest bardzo częstą przyczyną pierwotnego rumienia dłoniowego. Ciało ciężarnej przechodzi przez zmiany hormonalne w czasie ciąży, powodując wzrost poziomu estrogenu.

Wyższe poziomy estrogenu mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia rumienia dłoniowego. Ten wzrost estrogenu jest tymczasowy, więc zaczerwienienie w dłoniach prawdopodobnie zniknie po ciąży.

W rzadkich przypadkach genetyka może przyczyniać się do pierwotnego rumienia dłoniowego. Osoby, które mają członków rodziny z rumieniem dłoniowym, mogą być bardziej podatne na samo schorzenie.

Rumień dłoni może również być idiopatyczny. Oznacza to, że nie ma żadnej znanej przyczyny i że lekarze nie mogą znaleźć żadnego podstawowego powodującego symptom.

Wtórny rumień dłoniowy

lekarz badający dłoń, dłoń i nadgarstek pacjentów.

Jako drugi objaw, rumień dłoni jest związany z wieloma różnymi stanami i często jest pierwszą oznaką problemu medycznego.

Rumień dłoni jest zwykle związany z chorobami wątroby, takimi jak marskość wątroby, hemochromatoza i choroba Wilsona.

Niektóre schorzenia wątroby są dziedziczne, podczas gdy inne mogą mieć wpływ na dietę i wybory dotyczące stylu życia, takie jak picie alkoholu.

W zależności od funkcji wątroby osoby niektóre leki mogą również powodować rumień dłoni. Podczas diagnozy lekarz często pyta o jakiekolwiek leki, które osoba przyjmuje, aby sprawdzić, czy stan jest skutkiem ubocznym konkretnego leku.

Inne stany mogą powodować zaczerwienienie dłoni. Obejmują one:

 • tyreotoksykoza
 • choroby autoimmunologiczne, w tym reumatoidalne zapalenie stawów i HIV
 • warunki endokrynologiczne, w tym cukrzyca
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu C
 • choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry lub wyprysk
 • infekcje wirusowe lub bakteryjne
 • palenie
 • przerzutowy rak mózgu
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc

Kiedy rumień dłoni pojawia się u dzieci, może być powiązany z różnymi stanami. Najczęstsze z tych warunków to:

 • wrodzona syfilis
 • Choroba Wilsona
 • zatrucie
 • nadciśnienie hepatopulmonalne
 • Choroba Kawasaki

Dzieci mogą również rozwijać rumień dłoni z powodu predyspozycji genetycznych.

Objawy

Rumień dłoni charakteryzuje się zaczerwienieniem dłoni. To zaczerwienienie pojawia się na obu rękach i nie jest bolesne ani swędzące.

Niektóre osoby mogą zauważyć, że ich dłonie są nieco cieplejsze, ale nie są podrażnione ani spuchnięte. Stan może rozprzestrzeniać się na palce, ale nie rozprzestrzenia się w inne miejsce na ciele.

Inne objawy mogą pojawiać się w ciele w zależności od schorzenia, ale rumień dłoni zwykle nie powoduje żadnych dodatkowych objawów.

Diagnoza

Doktorski patrzejący CT skanuje na pastylce.

Lekarze mogą łatwo zdiagnozować rumień dłoni, sprawdzając dłonie. Jednak lekarze przeprowadzą również dokładne badanie w celu ustalenia, czy jest coś jeszcze, co powoduje ten stan.

Aby pomóc im w postawieniu diagnozy, lekarz sprawdzi historię medyczną danej osoby i zapyta, czy objaw pojawił się u krewnych.

Lekarze zazwyczaj zlecają jeden lub więcej testów, aby potwierdzić diagnozę. Może to obejmować testy mierzące:

 • funkcja wątroby
 • poziom glukozy na czczo
 • całkowita liczba komórek krwi
 • obecność wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C
 • Funkcja tarczycy
 • poziomy żelaza lub miedzi
 • azot mocznikowy we krwi
 • poziomy kreatyny we krwi
 • poziomy różnych przeciwciał

W zależności od podejrzewanej przyczyny rumienia dłoniowego lekarz może również zlecić badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI). W niektórych przypadkach mogą zamówić biopsję szpiku kostnego.

Jeśli wstępne testy nie weryfikują diagnozy lekarza, dana osoba może zostać zmuszona do powrotu w celu przeprowadzenia dodatkowych badań. Jest to ważne, aby pomóc w zidentyfikowaniu podstawowych problemów, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Lekarze zazwyczaj stwierdzą tylko, że rumień dłoni jest idiopatyczny, jeśli przetestowali wszystkie inne możliwości.

Leczenie

Nie ma specjalnego sposobu leczenia czerwonych dłoni wywołanych rumieńem dłoniowym. Leczenie polega na znalezieniu i rozwiązaniu podstawowej przyczyny stanu. Gdy leczona jest podstawowa przyczyna, zaczerwienienie w dłoniach może zniknąć częściowo lub całkowicie.

Jeśli zaczerwienienie jest efektem ubocznym leku, lekarze mogą zalecić alternatywne leki.Zmiana lub zaprzestanie przyjmowania leków powinna zawsze odbywać się pod nadzorem pracownika służby zdrowia.

Perspektywy

Rumień dłoni jest zaczerwienieniem dłoni, co może być również oznaką stanu chorobowego. Każdy, kto ma niewyjaśnione zaczerwienienie w dłoniach, powinien skontaktować się z lekarzem w celu diagnozy i leczenia, aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji.

Dokładne zdiagnozowanie przyczyny rumienia dłoniowego jest kluczowe, ale może zająć trochę czasu. Leczenie podstawowej przyczyny rumienia dłoniowego często zmniejsza objawy.

W przypadkach, gdy rumień dłoni nie ma przyczyny, objawy mogą być trwałe, ale nieszkodliwe. Zawsze dobrze jest okresowo sprawdzać z lekarzem czy rumień dłoni jest długoterminowy.

PLMedBook