Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Milia: Co musisz wiedzieć

Skóra noworodka ulegnie wielu zmianom wraz z wiekiem dziecka. Jedną z tych zmian może być pojawienie się milii (cyst milli). Milia to małe guzki, które zwykle rozwijają się na nosie, podbródku, czole lub policzkach noworodka.

Milia ma rozmiar około 1-2 milimetrów. Mogą też czasami pojawiać się na górnym tułowiu, kończynach, penisie i błonach śluzowych. Czasami mogą być obecne w ustach niektórych noworodków i są nazywane perłami Epsteina.

Podczas gdy milia może być niepokojącym znaleziskiem dla nowych rodziców, są normalne i zazwyczaj nie ma się czym martwić.

Szybkie fakty na temat milii

 • Milię najczęściej obserwuje się u noworodków, dotykając do 50 procent z nich. Warunek ten może dotyczyć osób w każdym wieku.
 • Milia ma tendencję do odchodzenia w ciągu 1 miesiąca od pojawienia się na skórze dziecka.
 • Milia może pojawić się u niektórych osób dorosłych po urazie lub przyjmowaniu pewnych leków.
 • W starszych grupach wieku milia może wyglądać podobnie do innych chorób skóry.

Czym są milia?

Milia pojawia się w wyniku zatrzymania skóry w białku skóry zwanym keratyną. Pojawiają się jako małe perłowe białe lub żółte guzki na powierzchni skóry.

Noworodek może rozwinąć ten stan z powodu rozwoju gruczołów łojowych i braku normalnego zrzucania skóry. Choroba często ustępuje w ciągu miesiąca. W niektórych przypadkach może jednak trwać do ukończenia przez dziecko do 3 miesięcy.

Istnieją dwa typy milii:

 1. Pierwotna milja – ten stan występuje u osób, które mają normalną i zdrowo wyglądającą skórę
 2. Milicja wtórna – ten stan występuje u osób, które mają inną chorobę skórną

Milia dotyczy nie tylko noworodków i niemowląt. Inne formy milii, które mogą wpływać na dorosłych obejmują:

Pierwotna milja

milia poniżej prawego oka dorosłego

Ta forma milii dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pierwotna milja zwykle pojawia się na obszarach ciała, takich jak powieki, policzki, czoło i narządy płciowe.

Ta forma milii może trwać od tygodni do miesięcy.

Młodzi milia

Zamknij się milia na nosie niemowlęcia

Obecne przy urodzeniu lub poza nim ta forma mili jest najczęściej związana z szeregiem warunków medycznych i genetycznych.

Stany związane z młodzieńczą milią to zespół podstawnokomórkowy i zespół Gardnera.

Milia en tablica

Milia na oku, wspólny obszar dla milia en tablica.

Ta forma mili najczęściej dotyka kobiety w średnim wieku, choć można je znaleźć u dzieci i innych osób dorosłych.

Milia en tablica zwykle pojawia się na powiece, za uszami i na twarzy w obszarach takich jak policzek i szczęka. Milia en tablica może być również związana z innymi schorzeniami, takimi jak toczeń.

Wielokrotna erupcyjna milja

 Image credit: Silver 442n, 2007 </ br>„></p> <p align=Ta forma najczęściej dotyczy twarzy, ramion i górnej części tułowia.

Wielokrotne miliony erupcji są grupami kilku miliów i mogą wywoływać objawy swędzenia.

Pourazowa milja

Klastry milowe są charakterystyczne dla wielu erupcji milia.

Ta forma milii może wystąpić po urazie, takim jak oparzenia i pęcherze wysypki.

Milia pojawia się podczas procesu leczenia skóry.

Milia związana z narkotykami

Mężczyzna dotyka jego spalonej przez słońce ręki. Traumatyczne miliony pochodzą od urazów, takich jak oparzenia lub czasami wysypki.

Milia związana z narkotykami może czasami wystąpić u niektórych osób po zastosowaniu pewnych leków na skórze.

Leki te obejmują kremy kortykosteroidowe, hydrochinon i 5-fluorouracyl.

Czynniki ryzyka i powikłania

Milion pierwotny występuje zwykle u około połowy wszystkich noworodków. W większości przypadków stan nie stanowi problemu medycznego.

Rodzice powinni porozmawiać z lekarzem swojego dziecka, jeśli pojawią się symptomy dotyczące ich lub upewnić się, że jest to normalne.

Objawy milii

Pierwotna milja u niemowląt występuje zwykle w postaci 1-2-milimetrowych guzków wokół nosa, oczu, policzków, brody i czoła. Mogą również pojawić się na tułowiu, nogach, rękach, penisie i błonach śluzowych.

Milia czasami pojawia się w ustach niemowląt i nazywane są w tym przypadku perłami Epsteina. Czasami milia może być obecna z innymi chorobami skóry, takimi jak trądzik niemowlęcy.

W innych grupach wieku milia może wyglądać podobnie do kilku innych chorób skóry. Należą do nich niektóre mole i nowotwory, a także:

 • Cysty – wypełnione płynem guzki.
 • Comedones – skórne grudki widoczne w trądziku.
 • Xanthelasma – zmiany polegające na gromadzeniu się tłuszczu w komórkach odpornościowych organizmu, co niekiedy wiąże się z wysokim poziomem cholesterolu.
 • Syringomas – łagodne guzy potowe.
 • Łój łojotokowy – plamiste plamki często związane ze starzeniem

Diagnoza i leczenie

Lekarz dziecka może zdiagnozować milię fizyczną i nie ma testów na ten stan.

Osoba umieszczająca krem ​​na skórze na ramieniu. Leki na skórze mogą powodować milię związaną z narkotykami.

W większości przypadków milia z czasem znika. W niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić leczenie. W niektórych przypadkach może być zalecana biopsja skóry w celu odróżnienia milii od szkodliwych chorób skóry.

Dla niemowląt zaleca się regularną pielęgnację skóry. Obejmuje to codzienne mycie twarzy ciepłą wodą i delikatne mydło dziecięce, gładząc skórę suchą i unikając stosowania płynów lub olejków.

Zwykle zaleca się, aby guzki milii pozostawiano w spokoju, nie szczypiąc ani nie szorując, aby uniknąć infekcji.

Rodzice powinni porozmawiać z lekarzem swojego dziecka, jeśli mają jakiekolwiek obawy dotyczące wyglądu skóry dziecka, pojawienia się wysypki lub jakichkolwiek innych pytań.

Like this post? Please share to your friends: