Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ekstrakt z kiełków brokułów może pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2

Skuteczna nowa terapia cukrzycy typu 2 może polegać na siedzeniu w lodówce, zgodnie z wynikami nowego badania.

kobieta trzymająca kiełki brokułów

Naukowcy odkryli, że związek występujący w kiełkach brokułów i innych warzywach kapustnych doprowadził do znacznej poprawy poziomu glukozy na czczo u otyłych osób dorosłych z cukrzycą typu 2.

Ponadto okazało się, że związek, który jest nazywany sulforafanem, zmniejsza ilość glukozy wytwarzanej przez hodowane komórki wątroby, a także wydaje się odwracać nieprawidłową ekspresję genową w wątrobach szczurów.

Badanie – przeprowadzone przez Annikę Axelsson, z Diabetologicznego Centrum Uniwersytetu w Lund w Szwecji i kolegów – zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie.

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą postacią cukrzycy, odpowiedzialną za około 90-95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków.

Stan ten powstaje, gdy organizm nie jest w stanie efektywnie wykorzystać insuliny hormonalnej, co powoduje, że poziom glukozy we krwi staje się zbyt wysoki. O ile nie kontroluje się poziomu glukozy we krwi, cukrzyca typu 2 może powodować szereg poważnych powikłań, w tym zawał serca, udar, uszkodzenie nerwów i niewydolność nerek.

Chociaż istnieją leki, takie jak metformina, które mogą pomóc osobom z cukrzycą typu 2 w zarządzaniu ich poziomem glukozy we krwi, zespół Axelsson i zespół odnotowują, że niektórzy pacjenci nie są w stanie ich używać z powodu poważnych skutków ubocznych, które obejmują uszkodzenie nerek.

W związku z tym istnieje potrzeba bezpieczniejszych alternatyw. Czy sulforafan może zaspokoić tę potrzebę?

Sulforafan poprawiał ekspresję genu wątrobowego, poziom glukozy we krwi

Aby odpowiedzieć na to pytanie, Axelsson i współpracownicy stworzyli sygnaturę genetyczną dla cukrzycy typu 2, opartej na 50 genach związanych z tą chorobą.

Naukowcy zastosowali tę sygnaturę do publicznych danych ekspresji genów. Pozwoliło im to ocenić wpływ ponad 3 800 związków na zmiany ekspresji genów w komórkach wątroby, które są związane z cukrzycą typu 2.

Zespół odkrył, że sulforafan – związek chemiczny obecny w warzywach kapustnych, w tym kiełkach brokułów, brukselkach, kapuście i rudzie wodnej – wykazał najsilniejsze efekty.

Po zastosowaniu do hodowanych komórek wątroby sulforafan zmniejszał produkcję glukozy. Gdy związek podawano szczurom z cukrzycą typu 2, związek chemiczny doprowadził do polepszenia ekspresji genów wątroby, przenosząc ją do zdrowszego stanu.

Następnie badacze przetestowali ekstrakt z kiełków brokułów u 97 otyłych osób dorosłych w 12-tygodniowym, randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniu. Wszyscy dorośli mieli zdiagnozowaną cukrzycę typu 2 i mieli słabą kontrolę nad poziomem glukozy we krwi.

W porównaniu z dorosłymi, którzy nie spożyli ekstraktu z kiełków brokułów, ci, którzy spożyli ekstrakt, wykazali znaczną redukcję poziomu glukozy we krwi na czczo.

Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, że sulforafan może przynieść korzyści pacjentom z cukrzycą typu 2, badanie to z pewnością okazuje się obiecujące.

Axelsson i jego współpracownicy doszli do wniosku, że tworzenie sygnatur genetycznych w celu analizy danych z publicznej ekspresji genów może być skutecznym sposobem identyfikacji związków, które mogłyby pomóc w leczeniu cukrzycy i innych chorób.

Dowiedz się, jak lek przeciwcukrzycowy może zmniejszać ryzyko chorób serca i nerek.

Like this post? Please share to your friends: