Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie są korzyści odżywcze z polenty?

Polenta to gotowana mąka kukurydziana, która może być spożywana jako strona lub stosowana w różnych przepisach, od chleba po desery. Jest to uniwersalne jedzenie, które można podawać schłodzone lub ciepłe.

Polenta to zdrowy wybór żywności z kilkoma korzyściami żywieniowymi. W tym artykule przyjrzymy się ośmiu korzyściom odżywczym z polenty, a także sposobom jej wykorzystania.

Co to jest polenta?

Polenta na drewnianej desce do krojenia, z kukurydzy cukrowej i ziarna kukurydzy na drewnianym stole.

Tradycyjnie polenta była kojarzona z Włochami i używana w wielu potrawach z tego kraju.

Teraz jednak jest powszechnie spożywany w wielu częściach świata, w tym w innych częściach Europy i Stanów Zjednoczonych.

Polenta jest zwykle wytwarzana z żółtej kukurydzy. Kukurydza jest grubo zmielona na mąkę kukurydzianą w celu wytworzenia polenty. Drobniejsze szlify wytwarzają miękką polentę, a grube ziarna tworzą mocną polentę.

Po zmieleniu mąkę kukurydzianą gotuje się w wodzie, mleku lub bulionie. Zwykle stosunek do gotowania polenty wynosi 4 szklanki cieczy na 1 szklankę mąki kukurydzianej. Po ugotowaniu ma konsystencję gęstej owsianki.

Tradycyjny sposób wytwarzania polenty obejmuje mieszanie jej w garnku przez około 40 do 50 minut, co może być czasochłonne. Dla tych, którzy szukają czegoś łatwiejszego, polenta jest również sprzedawana w szybko gotujących się lub natychmiastowych odmianach.

Polenta szybkotnąca jest wstępnie gotowana i ponownie suszona przed sprzedażą, więc przygotowanie jej zajmuje tylko około 5 do 10 minut.

W pełni gotowana polenta jest również dostępna w sklepach spożywczych. Zwykle jest sprzedawany w opakowaniach tubowych. Ponieważ ma tendencję do twardnienia, może być krojona na plasterki, a następnie smażona lub pieczona.

Korzyści

Polenta zawiera węglowodany i białko.

30-gramowa łyżka stołowa mąki zapewnia:

  • 24 g węglowodanów
  • 2 g białka
  • 1 g włókna
  • 0,6 mg żelaza

Niektóre odmiany polenty są wzbogacone o minerały i witaminy, aby zwiększyć wartość odżywczą. Wytwarzanie polenty z mlekiem zamiast wody może dodawać cenne składniki odżywcze.

Ogólnie rzecz biorąc, polenta jest dobrym wyborem żywności ze względu na następujące korzyści:

1. Źródło błonnika i białka

Polenta zawiera zarówno białko, jak i błonnik, aby pomóc czuć się pełnym. Włókno zaleca się również, aby system trawienny działał prawidłowo, aby żywić się zdrowymi bakteriami jelitowymi i aby zapobiegać zaparciom.

2. Polenta nie zawiera glutenu

Dla osób, które szukają dań bezglutenowych, polenta jest dobrym rozwiązaniem. Wiele źródeł błonnika, takich jak pszenica, kuskus i żyto, zawiera gluten.

Polenta jest zwykle bezpieczna do spożycia przez ludzi z celiakią lub wrażliwością na gluten. Ale ludzie powinni sprawdzić listę składników dla innych dodatków.

3. Bogaty w złożone węglowodany

Polenta w misce z dodatkami.

Polenta jest doskonałym źródłem złożonych węglowodanów.

Proste węglowodany rozkładają się szybko i mogą powodować wzrost poziomu cukru we krwi u danej osoby. Często proste węglowodany również nie zawierają wielu składników odżywczych. Ciasta, ciastka i biały chleb są przykładami prostych węglowodanów.

Złożone węglowodany w polencie rozkładają się powoli, co oznacza, że ​​trawienie trwa dłużej. To powolne uwalnianie może utrzymać stały poziom cukru we krwi.

4. Zawiera witaminę A

Chociaż nie zawiera dużych ilości witamin i minerałów, polenta zawiera pewną ilość witaminy A.

Według National Institutes of Health, witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nerek, płuc i serca.

5. Źródło karotenoidów

Polenta zawiera zmieloną kukurydzę, która jest dobrym źródłem karotenoidów.

Uważa się, że karotenoidy zmniejszają ryzyko niektórych chorób, takich jak niektóre rodzaje chorób oczu i niektóre nowotwory.

6. Niska zawartość tłuszczu

Polenta ma naturalnie niską zawartość tłuszczu i może być spożywana jako część zdrowej diety.

Osoba, która chce zmniejszyć spożycie tłuszczów nasyconych, powinna gotować polentę z wodą, mlekiem roślinnym lub bulionem zamiast mlekiem mlecznym i unikać dodawania sera lub masła.

7. Zawiera niezbędne minerały

Żelazo, magnez i cynk są niezbędnymi minerałami. Chociaż polenta nie dostarcza dużych ilości tych minerałów, nadal zalicza się do zdrowej diety.

8. Niska kaloryczność

Polenta jest niskokaloryczna, podobnie jak inne pełne ziarna gotowane w cieczy. Zapewnia około 70 kalorii na 100 gramów gotowanej porcji.

Pożywne, całe produkty o niskiej zawartości kalorii, takie jak polenta, mogą być dobrym wyborem dla osób, które chcą stracić lub utrzymać wagę.

Porady dietetyczne

Grillowane lub pieczone paski z polenty.

Polenta ma łagodny aromat kukurydziany, dzięki czemu jest dobrą bazą do dodawania ziół, warzyw lub sera. Może być stosowany jako dodatek i spożywany wraz z rybami lub innymi mięsami.

Chociaż po ugotowaniu polenta ma konsystencję przypominającą owsiankę, może być wystarczająco mocna, aby kroić ją po schłodzeniu. Plastry można umieścić na grillu lub w piekarniku z różnymi dodatkami, w tym serami lub sosami.

Niegotowane polenta można również wykorzystać do pieczenia ciast i chleba zamiast niektórych rodzajów mąki w określonych przepisach. Używanie polenty w pieczonych przepisach może dodawać wartości odżywcze i wilgotną konsystencję.

Przepisy

Polentę można jeść podczas brunchu lub jako dodatek, np. Z sosem jarmużowym, grzybowym i pomidorowym. Lub może być stosowany zamiast ciasta na pizzę z polentą pizza margarita.

Aby prosta i kremowa podstawa z polenty mogła jeść samodzielnie lub w innych daniach, osoba może przestrzegać przepisu tutaj.

Aby uzyskać bogate i sycące danie główne, można użyć polenty do wytworzenia tego pesto lasagne.

Na wynos

Polenta jest zdrową alternatywą dla innych dodatków, takich jak ziemniaki, makarony i ryż. Ponieważ nie ma silnego smaku, może towarzyszyć różnorodnym pokarmom.

Aby uzyskać najbardziej odżywczą polentę, osoba powinna rozważyć zakup mąki kukurydzianej, która jest zmielona. Proces szlifowania kamienia pozwala zachować więcej składników odżywczych.

Osoby z celiakią, nadwrażliwością na gluten lub stosujące dietę eliminacyjną mogą uznać polentę za dobry substytut potraw z pszenicy. Może być również czasem stosowany jako substytut mąki pszennej podczas pieczenia.

Like this post? Please share to your friends: