Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zdolność do wyczuwania „szparagów szparagowych” spowodowanych odmianami genetycznymi

Gdyby kiedykolwiek istniała jakaś super moc, której należy unikać, umiejętność wyczuwania wyjątkowego, ostrego aromatu, jakim szparagi dają mocz, prawdopodobnie byłaby wysoko na liście. Jak się okazuje, nie wszyscy mają szczęście doświadczyć zjawiska nazwanego „siusiu szparagów”. Nowe badania pokazują, że tylko ci z nas, którzy mają zmienne geny odpowiedzialne za wykrywanie zapachu, mogą poczuć dziwny zapach.

[Szparagi na desce do krojenia]

Poprzednie badania rzuciły nieco światła na kwestię, kto może i nie może wykryć charakterystycznego siarkowego zapachu szparagów.

Badacze początkowo nie byli pewni, dlaczego niektóre osoby nie odczuwają zapachu. Postawili hipotezę, że pewne osoby mogą nie mieć zdolności do zapachu lub wytworzenia zapachu, lub że brak aromatu może polegać na specyficznej utracie węchu – znanej jako „szparagi anosmia”.

Substancja wytwarzana i wydalana z moczem poprzez metabolizowanie warzyw nazywa się metabolitami szparagów. Składają się na to metioetiol i tioestry S-metylowe.

Uważa się, że każdy, kto spożywa szparagi, wytwarza ten skażony moczem szparag. Naukowcy twierdzą, że te metabolity tworzą „raczej nieprzyjemny bukiet”.

Ludzie, którzy nie są w stanie wyczuć zapachów szparagów we własnym moczu, nie są w stanie wykryć go w moczu osób, które są znanymi producentami metabolitów szparagów. Sugeruje to, że najprawdopodobniejszym wyjaśnieniem może być anosmia.

Aby dowiedzieć się, czy istnieją czynniki genetyczne związane z możliwością wyczuwania zapachu lub braku zapachu metabolitów szparagów, zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Europy przeprowadził nowe badanie i opublikował wyniki w świątecznym wydaniu.

Związek pomiędzy zmiennością genetyczną, badaniem anosmii szparagów

Prowadzone przez Sarah Markt i Lorelei Mucci – na Harvard T.H. Chan School of Public Health, MA – zespół badawczy przeprowadził analizę 6 909 mężczyzn i kobiet pochodzenia europejsko-amerykańskiego, którzy brali udział w dwóch długoterminowych badaniach: badaniu dotyczącym zdrowia pielęgniarek oraz badaniu następstw medycznych.

Uczestnicy zostali poproszeni o odpowiedź na monit: „Po zjedzeniu szparagów zauważysz silny charakterystyczny zapach w moczu.”

Osoby, które odpowiedziały „Silnie się zgadzam” zostały zakwalifikowane jako zdolne do wąchania szparagów, a ci, którzy odpowiedzieli „Umiarkowanie zgadzam się”, „Nieco się zgadzam”, „Nieco się nie zgadzam”, „Średnio się nie zgadzam” i „Zdecydowanie nie zgadzam się” zostały sklasyfikowane jako mające szparagi anosmia.

Naukowcy zbadali związek pomiędzy zmiennością genetyczną a cechą anosmii szparagów w ponad 9 milionach wariantów genetycznych.

Markt, Mucci i współpracownicy zidentyfikowali setki wariantów sekwencji DNA – w wielu genach zaangażowanych w zmysł węchu – które są silnie związane ze zdolnością wykrywania metabolitów szparagów.

Badanie wykazało 871 zmian w sekwencji DNA szczególnie związanych z byciem szparagami anosmicznymi. Te odmiany, znane jako polimorfizmy pojedynczego nukleotydu (SNP), były zlokalizowane na chromosomie 1 – regionie chromosomalnym, który zawiera wiele genów połączonych z węchem.

Autorzy badania zwracają uwagę, że odkrycie tych SNP zapewnia naukowcom przyszłe drogi badawcze, które mogą odkryć strukturę genetyczną i funkcję ogólnego węchu. „Przyszłe studia replikacyjne są konieczne, aby rozważyć ukierunkowane terapie, aby pomóc ludziom anosmicznym odkryć to, czego im brakuje” – zauważają.

Więcej kobiet niż mężczyzn rozpoznaje ślepy zaułek dla metabolitów szparagów

Odkrycia pokazują, że 40 procent uczestników zdecydowanie zgodziło się, że mogą wyczuć wyraźny zapach w moczu po zjedzeniu szparagów, podczas gdy 60 procent nie może i dlatego zostało oznaczone jako „szparagi anosmiczne”.

Wyższy odsetek kobiet (62 procent) niż mężczyzn (58 procent) zgłosił, że nie czuje zapachu. Naukowcy wątpią w ten wynik, ponieważ mówią, że kobiety są bardziej znane i konsekwentnie identyfikują zapachy.

Zespół proponuje, aby ten nieoczekiwany wynik mógł być spowodowany przez kilka skromnych kobiet, które nie chciały przyznać się, że mogą wyczuć zapach, lub że ze względu na pozycję kobiecą podczas oddawania moczu, mogą one rzadziej dostrzegać niezwykły zapach.

„Pozostają znakomite pytania na ten temat. Być może przede wszystkim: dlaczego tak pyszny przysmak, jak szparagi, powoduje tak szkodliwy zapach i jakie są selektywne naciski, które powodują zmiany genetyczne prowadzące do anosmii szparagów?”

Lorelei Mucci

Pomimo nieprzyjemnego zapachu naukowcy namawiają ludzi do kontynuowania ucztowania na włóczniach chrupiących szparagów w tym sezonie świątecznym ze względu na potencjalne korzyści zdrowotne roślin i wywołania prowokacyjnej dyskusji z bliskimi na temat „brudnego i nieprzyjemnego zapachu w moczu” . „

Zauważają, że szparagi stanowią bogate źródło żelaza, błonnika, cynku, kwasu foliowego i witamin A, E i C oraz że spożycie może zmniejszyć ryzyko raka, zaburzeń poznawczych i chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym.

Harvard T.H. Badacze z Chan wzywają do badań, aby „rozważyć wykorzystanie zidentyfikowanych polimorfizmów pojedynczego nukleotydu, aby lepiej zrozumieć, jak całe życie spożywania szparagów może chronić ludzi przed rozwojem chorób przewlekłych”.

Zespół kończy, doradzając, aby podawać liście szparagów, aby „chronić wątrobę przed toksycznymi obrażeniami, abyś mógł cieszyć się wakacyjnymi nocami i potencjalnie złagodzić tego kaca następnego dnia”.

Dowiedz się o potencjalnych korzyściach zdrowotnych wynikających ze zjedzenia szparagów.

Like this post? Please share to your friends: