Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Sucha skóra: Siedem domowych środków zaradczych

Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane starzeniem się skóry, stanem skóry lub czynnikami środowiskowymi, suchość skóry może być niewygodna i swędząca. Istnieje szereg zabiegów dostępnych w leczeniu suchej skóry w domu – ale które są najbardziej skuteczne?

Skóra sucha, zwana także xerosis, to skóra, której nie ma wilgoci w jej zewnętrznej warstwie. Nieleczona, sucha skóra może pęknąć i ulec zakażeniu. Utrzymywanie nawilżonej skóry suchej jest ważne, ale niektóre zabiegi zakupione w sklepie mogą być drogie lub nieskuteczne.

W tym artykule omówiono środki zaradcze stosowane w domu dla skóry suchej i przeanalizowano dowody naukowe leżące u podstaw roszczeń.

Środki domowe na suchą skórę

Olej słonecznikowy

Istnieje wiele domowych środków, z których osoba może skorzystać w celu złagodzenia suchości skóry. Większość z poniższych zabiegów można stosować jako środki nawilżające, o ile nie podano inaczej. Najlepszym sposobem na zastosowanie kremu nawilżającego jest szerokie nałożenie go na wilgotną skórę po kąpieli i pozostawienie do namoczenia.

1. Olej z nasion słonecznika

W badaniu z 2013 r. Stwierdzono, że olej słonecznikowy poprawia nawilżenie, gdy jest stosowany jako środek nawilżający na ramionach uczestnika.

To samo badanie wykazało, że oliwa z oliwek rzeczywiście uszkodziła barierę skóry, co sugeruje, że nie wszystkie oleje naturalne są odpowiednie do stosowania jako środki nawilżające.

2. Olej kokosowy

Kolejnym naturalnym olejem, który działa dobrze w leczeniu suchej skóry, jest olej kokosowy. Badanie z 2014 r. Wykazało, że olej kokosowy jest tak samo bezpieczny i skuteczny jak wazelina do leczenia suchej skóry. Stwierdzono, że znacznie poprawia ona nawilżenie skóry i zwiększa liczbę lipidów (tłuszczów) na powierzchni skóry.

Jak wyjaśniają badania z 2016 roku, olej kokosowy zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, które mają właściwości zmiękczające. Emolientem jest tłuszcz lub olej, który działa jak balsam, wypełniając szczeliny w suchej skórze, czyniąc ją gładką.

3. Kąpiel owsianą

Owsianka to kolejny naturalny składnik, który może pomóc w leczeniu suchej skóry. Dodawanie sproszkowanej owsianki do kąpieli lub stosowanie kremów zawierających płatki owsiane może pomóc w złagodzeniu suchej skóry.

W badaniu z 2015 roku stwierdzono, że ekstrakty z płatków owsianych mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, co sugeruje, że może pomóc w leczeniu suchej skóry.

4. Picie mleka

Mleko może również dawać ulgę po suchej skórze, ale nie po jej nałożeniu na skórę. Badania z 2015 roku sugerują, że dieta, w tym mleko, może poprawić suchość skóry.

Badanie wykazało, że tłuszcz zawarty w mleku, zwany fosfolipidem, poprawiał barierę skórną u myszy po dodaniu do ich diety. Konieczne są dalsze badania, aby sprawdzić, czy picie mleka ma taki sam wpływ na skórę u ludzi.

5. Kochanie

W przeglądzie badań przeprowadzonym w 2012 r. Zauważono, że niektóre badania wykazały, że miód jest korzystny dla wielu rodzajów chorób skóry.

Miód jest używany na skórze

Różne badania wykazały, że miód jest:

 • nawilżający
 • gojenie
 • przeciwzapalne

Są to wszystkie cechy, które sugerują, że miód jest idealnym środkiem do leczenia w domu w celu złagodzenia suchości skóry. Jest całkowicie naturalny i można go aplikować bezpośrednio na skórę.

6. Galaretka z ropy naftowej

Galaretka z ropy naftowej, inaczej znany jako olej mineralny, był stosowany jako środek nawilżający przez wiele lat.

W 2017 r. Naukowcy odkryli, że bariera skórna u osób starszych uległa poprawie po zastosowaniu wazeliny. To odkrycie wspiera stosowanie wazeliny do leczenia suchej skóry, szczególnie gdy jest spowodowane starzeniem.

7. Aloe vera

Żel z Aloe vera może pomóc w uwolnieniu się od suchej skóry, jak wynika z badań z 2003 roku.

Osoba z suchą skórą na dłoniach lub stopach może nałożyć żel Aloe Vera i przykryć zaatakowany obszar skarpetą lub rękawiczką. Ludzie wolą to zrobić, zanim pójdą spać i zostawią żel przez całą noc.

Jeśli sucha skóra znajduje się na innym obszarze ciała, stosowanie aloesu żelowego w sposób olbrzymi i umożliwienie mu wchłonięcia może osiągnąć podobny efekt.

Zapobieganie

człowiek nawilżający twarz

Regularne nakładanie środków zmiękczających i nawilżających po kąpieli zapobiega wysuszeniu skóry. Ludzie mogą również zapobiegać wysuszeniu skóry, unikając rzeczy, które mogą powodować suchość lub podrażnienie, w tym:

 • drapiąc ich skórę
 • nadmierna klimatyzacja
 • golenie za pomocą tępej brzytwy lub bez żelu do golenia
 • zbyt częste kąpiele lub prysznice
 • Pocieranie skóry zbyt mocno podczas suszenia ręczników
 • kąpiel lub prysznic w zbyt gorącej wodzie
 • używanie płynów zawierających alkohol
 • noszenie ubrań, które ocierają skórę
 • częsty kontakt z detergentami
 • siedzenie pod bezpośrednim ciepłem z grzejnika lub ognia
 • przebywanie na zewnątrz w wietrznych warunkach bez zasłaniania skóry

Kiedy iść do lekarza

Jeśli czynniki środowiskowe lub starzenie się nie są przyczyną suchej skóry, osoba może mieć ukrytą chorobę. Jeśli podejrzewasz, że tak jest, to powinni porozmawiać z lekarzem.

Jeśli domowe środki zaradcze i nawilżane przez sklep środki nawilżające nie złagodzą objawów suchej skóry, osoba może również chcieć porozmawiać z farmaceutą na temat dostępnych bez recepty metod leczenia.

Ważne jest, aby utrzymać skórę nawilżoną i leczyć suchą skórę tak szybko, jak to możliwe. Nieleczona, sucha skóra może prowadzić do:

 • czerwone łaty
 • krwawienie
 • infekcja bakteryjna

Zaczerwienienie, obrzęk lub ropa mogą wskazywać na infekcję bakteryjną. Jeśli ktoś podejrzewa, że ​​jego skóra została zainfekowana, powinien udać się do lekarza najszybciej jak to możliwe.

Like this post? Please share to your friends: