Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

E-papierosy mogą powodować raka i choroby serca, mówią badania

Zazwyczaj są one sprzedawane jako bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych papierosów, ale nowe badanie sugeruje, że e-papierosy mogą nadal stanowić poważną szkodę dla zdrowia.

człowiek trzymający e-papierosa

Naukowcy z New York University School of Medicine w Nowym Jorku odkryli, że myszy wystawione na działanie pary elektronicznego papierosa (e-papierosa) doświadczyły uszkodzenia DNA w płucach, pęcherzu i sercu, co może zwiększyć ryzyko raka i chorób serca.

Takie uszkodzenie stwierdzono również w hodowanych ludzkich płucach i komórkach pęcherza moczowego, które były narażone na działanie e-papierosów w ciągu 10 lat.

Współtwórca badania Moon-Shong Tang z Wydziału Medycyny Środowiskowej w New York University School of Medicine, a jego koledzy niedawno zgłosili swoje odkrycia w.

E-papierosy – znane również jako e-cigs – zyskały na popularności w ostatnich latach, szczególnie wśród nastolatków i młodych dorosłych. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) ponad 2 miliony uczniów szkół średnich i średnich w Stanach Zjednoczonych donosi o używaniu e-papierosów w ciągu ostatnich 30 dni.

E-papierosy nie zostały zatwierdzone przez Food and Drug Administration (FDA) jako pomoc w rzucaniu palenia, po tym, jak USS Preventive Services Task Force stwierdziła, że ​​”nie ma wystarczających dowodów, aby zalecać lub przeciw [ich] używaniu do zaprzestania palenia”.

Jednak badania wykazały, że ponad 80 procent palaczy wierzy, że e-papierosy mogą pomóc im w rezygnacji, a ponad 97 procent uważa, że ​​urządzenia zasilane z baterii mogą pomóc w ograniczeniu używania konwencjonalnego tytoniu.

Debata nad bezpieczeństwem e-papierosów

Jeśli chodzi o nasze zdrowie, CDC wierzy, że e-papierosy nie są tak szkodliwe jak konwencjonalne. Mimo to, ponieważ e-papierosy są stosunkowo nowe na rynku, to właśnie ich szkodliwość pozostaje niejasna.

To powiedziawszy, coraz więcej uczymy się o potencjalnych zagrożeniach związanych z używaniem e-papierosów lub „vapingu”.

W 2017 r. Zgłosiło się badanie, które łączyło środki aromatyzujące w płynie e-papierosowym z upośledzoną funkcją mięśnia sercowego. Bardziej aktualne sprawozdanie twierdzi, że istnieją „istotne dowody” na to, że używanie e-papierosów zwiększa częstość akcji serca, a niektóre chemikalia zawarte w oparach mogą zaszkodzić DNA.

Badanie przeprowadzone przez Tanga i zespół dostarcza dalszych dowodów na szkodliwość e-papierosów, po stwierdzeniu, że narażenie na opary e-papierosa może uszkadzać DNA w sposób, który może powodować raka i choroby serca.

Opary e-papierosa spowodowały uszkodzenie DNA

Naukowcy doszli do swoich odkryć, wystawiając 10 samców myszy na opary e-papierosów – zawierających 10 miligramów nikotyny, co jest porównywalne z tym, co ludzie wdychają – przez 3 godziny dziennie, 5 dni w tygodniu, przez 12 tygodni.

W porównaniu z grupą kontrolną myszy, które wdychały przefiltrowane powietrze, odkryli, że myszy wystawione na działanie e-papierosa wykazują uszkodzenia DNA w sercu, płucach i pęcherzu.

Co więcej, naukowcy odkryli, że ekspozycja na procesy naprawy zatrzymanego oparów e-papierosa w tkance płucnej myszy. Stwierdzili oni te same wyniki podczas testowania długotrwałej ekspozycji na e-papieros na ludzkich płucach i komórkach pęcherza moczowego.

Podsumowując swoje wnioski, Tang i współpracownicy piszą:

„Na podstawie tych wyników proponujemy, że ECS [dym papierosowy] jest rakotwórczy i że palacze e-papierosów są bardziej niż palacze narażeni na rozwój raka płuc i pęcherza oraz chorób serca”.

Krytycy badań twierdzą jednak, że to badanie nie dowodzi, że e-papierosy są szkodliwe dla zdrowia.

Rozmawiając z Peterem Hajekiem – dyrektorem Działu Badań nad Uzależnieniem od Tytoniu na Queen Mary University of London w Wielkiej Brytanii – mówi, że „badanie nie wykazuje w ogóle żadnych zagrożeń związanych z vaping”.

Kontynuuje, mówiąc: „To nie pokazuje, że vaping powoduje raka, jest to jedna z długich linii fałszywych alarmów, które mogą zniechęcić ludzi do przejścia od palenia do wapania, co niewątpliwie byłoby dla nich wielką korzyścią”.

Wygląda na to, że jury nie wie, czy vaping może powodować raka i choroby serca, ale jedno jest pewne: potrzeba więcej badań, aby się dowiedzieć.

Like this post? Please share to your friends: