Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Hemoroidy: przyczyny, leczenie i zapobieganie

Hemoroidy, znane również jako pale, to spuchnięte żyły w dolnej części odbytu i odbytnicy. Kiedy ściany tych naczyń są rozciągnięte, stają się zirytowane.

Chociaż hemoroidy mogą być nieprzyjemne i bolesne, łatwo można je leczyć i można im zapobiegać. Ponieważ hemoroidy na ogół pogarszają się z biegiem czasu, lekarze sugerują, że należy je leczyć, gdy tylko się pojawią.

Szybkie fakty dotyczące hemoroidów

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących hemoroidów. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Kobiety są bardziej narażone na hemoroidy podczas ciąży.
 • Prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów wzrasta wraz z wiekiem osoby.
 • Hemoroidy występują, gdy żyły otaczające odbyt są przysłonięte lub powiększone.
 • Czasami leki i zabiegi chirurgiczne są potrzebne w leczeniu hemoroidów.

Zabiegi

W większości przypadków proste działania złagodzą objawy, a hemoroidy poprawią się bez leczenia. Jednak czasami mogą być potrzebne leki, a nawet chirurgia.

Zabiegi domowe

Operacja hemoroidów

Objawy można złagodzić na następujące sposoby. Jednak nie wyeliminują hemoroidów:

 • Miejscowe kremy i maści: Kremy lub czopki bez recepty (OTC), które zawierają hydrokortyzon, są dostępne w Internecie. Istnieją również podkładki, które zawierają oczaru wirginijskiego lub odrażający środek, który można nałożyć na skórę.
 • Opakowania z lodem i zimne okłady: stosowanie ich do obszaru dotkniętego chorobą może pomóc w obrzękaniu.
 • Kąpiel sitz za pomocą ciepłej wody: Kąpiel parafinową umieszcza się nad toaletą. Niektóre apteki sprzedają je i mogą złagodzić objawy pieczenia lub swędzenia.
 • Wilgotne chusteczki: suchy papier toaletowy może zaostrzyć problem.
 • Środki przeciwbólowe: Niektóre leki przeciwbólowe, takie jak aspiryna, ibuprofen i acetaminofen mogą łagodzić ból i dyskomfort.

Leki

Większość leków na hemoroidy to leki bez recepty. Należą do nich maści, podkładki lub czopki.

Składniki aktywne, takie jak hydrokortyzon i oczar wirginijski, łagodzą świąd i ból. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli leki te nie dają wyników po tygodniu leczenia.

Opcje leczenia niechirurgicznego

Najczęstszym rodzajem nie chirurgicznego usuwania hemoroidów jest podwiązanie gumy.

Jest to zabieg ambulatoryjny na wewnętrzne hemoroidy, w którym elastyczna opaska jest umieszczona na podstawie hemoroidy w celu odcięcia dopływu krwi. Hemoroidy będą się kurczyć lub odpadać.

Kolejną procedurą jest skleroterapia, w której roztwór wstrzykuje się do wewnętrznego hemoroidu. Powoduje to blizny, która odcina dopływ krwi do hemoroidy.

Fotokoagulacja w podczerwieni i elektrokoagulacja to dwie inne opcje.

Opcje chirurgiczne

Operacja może polegać na całkowitym usunięciu hemoroidów, znanym jako hemoroidektomia.

Może to również obejmować zszywanie, gdy wypadnięcie hemoroidy jest przywiązane z powrotem na miejsce. Procedury te wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, a większość osób może wrócić do domu tego samego dnia co operacja.

Przyczyny

Powiększenie żył wokół odbytu powoduje hemoroidy.

Mogą wystąpić z następujących powodów:

 • Ciąża: częściej występują u kobiet w ciąży, ponieważ gdy macica się powiększa, naciska na żyłę w okrężnicy, powodując jej wybrzuszenie.
 • Starzenie się: Hemoroidy występują najczęściej u dorosłych w wieku od 45 do 65 lat. Nie oznacza to jednak, że młodzi ludzie i dzieci ich nie dostają.
 • Biegunka: Hemoroidy mogą wystąpić po przypadkach przewlekłej biegunki.
 • Przewlekłe zaparcia: Odsunięcie w celu poruszenia stolca powoduje dodatkowy nacisk na ściany naczyń krwionośnych.
 • Zbyt długie siedzenie: pozostawanie w pozycji siedzącej przez dłuższy czas może powodować hemoroidy, zwłaszcza w toalecie.
 • Podnoszenie ciężkich przedmiotów: Wielokrotne podnoszenie ciężkich przedmiotów może prowadzić do hemoroidów.
 • Stosunek analny: Może to spowodować nowe hemoroidy lub pogorszyć istniejące.
 • Otyłość: otyłość związana z dietą może powodować hemoroidy.
 • Genetyka: Niektórzy ludzie dziedziczą skłonność do rozwijania hemoroidów.

Objawy

[Hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne]

Objawy hemoroidów często obejmują:

 • bezbolesne krwawienie
 • swędzenie lub podrażnienie w okolicy odbytu
 • dyskomfort, ból lub bolesność w tym samym obszarze
 • grudki i obrzęk w okolicy odbytu
 • cieknący kał

Objawy mogą być nieprzyjemne lub niepokojące, ale zazwyczaj nie są powodem do niepokoju.

Rodzaje

Hemoroidy mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne.

Hemoroidy wewnętrzne

Hemoroidy wewnętrzne znajdują się głęboko w odbytnicy i nie są widoczne z zewnątrz. Zwykle są bezbolesne. Często pierwszą oznaką występowania hemoroidów wewnętrznych jest krwawienie z odbytu.

Odcedzanie może czasami popchnąć wewnętrzny hemoroid, tak aby wystawał przez odbyt. Nazywa się to wystającym lub wypadniętym hemoroidem i może być bolesne.

Zewnętrzne hemoroidy

Zewnętrzne hemoroidy znajdują się pod skórą wokół odbytu i dlatego są widoczne. Ponieważ w tej części ciała jest więcej wrażliwych nerwów, zwykle są one bardziej bolesne. Odsunięcie podczas przechodzenia przez stolec może spowodować krwawienie.

Diagnoza

Każdy, kto ma objawy opisane powyżej, powinien skontaktować się z lekarzem. Należy pamiętać, że inne rzeczy, w tym rak jelita grubego i odbytu, mogą powodować krwawienie z odbytu.

Lekarz może przeprowadzić badanie fizykalne i wykonać inne badania w celu ustalenia, czy hemoroidy są obecne, czy nie. Testy te mogą obejmować cyfrowy test na odbytnicę. Jest to ręczna inspekcja przeprowadzana przez lekarza przy użyciu nasmarowanego w rękawiczce, nasmarowanego palca.

Jeśli objawy obejmują znaczne krwawienie, zawroty głowy i uczucie omdlenia, osoba powinna natychmiast szukać pomocy w nagłych wypadkach.

Zapobieganie

Ryzyko wystąpienia hemoroidów jest znacznie zmniejszone, gdy stolce są miękkie. Można to uzyskać na następujące sposoby:

 • Odżywianie: spożywanie dużej ilości pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce i warzywa, a także pełnoziarniste, oznacza, że ​​stolce prawie zawsze będą miękkie. Podobnie picie dużej ilości płynów pomaga utrzymać miękkość stolca. Suplementy błonnika OTC również ułatwiają zaparcia.
 • Unikanie nadmiernego wysiłku: podczas korzystania z toalety staraj się nie obciążać. To wytwarza ciśnienie w żyłach w dolnej części odbytnicy.
 • Przechodzenie do toalety w razie potrzeby: Ludzie nie powinni czekać, jeśli będą potrzebować toalety. Im dłużej czekać, tym bardziej suche będą stołki.
 • Aktywność fizyczna: Siedząc lub stojąc nieruchomo przez długi czas wywiera presję na żyły. Aktywność fizyczna pomaga również w przemieszczaniu stolca przez jelita, więc ruchy jelit są bardziej regularne.
 • Utrzymanie zdrowej wagi ciała: Nadwaga znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia hemoroidów.

Perspektywy

Hemoroidy są często leczone z powodzeniem i bez powikłań, szczególnie jeśli leczenie rozpoczyna się wcześnie. Mogą jednak wystąpić następujące rzadkie powikłania:

 • Uduszone hemoroidy: Jeśli dopływ krwi do hemoroidu zostanie odcięty, może zostać uduszony. Może to powodować znaczny ból.
 • Niedokrwistość: Znaczna, przewlekła utrata krwi z hemoroidów może prowadzić do anemii. Dzieje się tak, gdy w krążeniu pacjenta nie ma wystarczającej ilości czerwonych krwinek.
 • Zakrzepy krwi: Czasami krew może skrzepnąć w odbycie, co może być bolesne. Obszar ten puchnie i stanie się zaogniony.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: