Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak stevia może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi

Coraz więcej osób decyduje się na zdrowszą alternatywę dla cukru, a stewia stała się popularnym wyborem, szczególnie wśród osób chorych na cukrzycę. Badania sugerują, że naturalny, bez kalorii słodzik może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, chociaż dokładnie jak to osiąga, było niejasne – aż do teraz.

[Liść stewii i łyżeczka stewii]

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Belgii odkryli, że stewia aktywuje białko zwane TRPM5, które jest związane z percepcją smaku. Białko to odgrywa również rolę w uwalnianiu hormonu insuliny po jedzeniu.

Współautorem badania jest Koenraad Philippaert z Departamentu Medycyny Komórkowej i Molekularnej w KU Leuven w Belgii, a koledzy twierdzą, że ich odkrycia mogą otworzyć drzwi do nowych metod leczenia cukrzycy typu 2.

Naukowcy niedawno zgłosili swoje wyniki w czasopiśmie.

Stevia jest substancją słodzącą pochodzącą z liści rośliny – powszechnie znanej jako słodka papka – która pochodzi z Ameryki Południowej.

Stewia jest około 200 do 400 razy słodsza niż cukier stołowy i jest często używana jako substytut cukru w ​​napojach dietetycznych, cukierkach, jogurtach, deserach i innych produktach spożywczych i napojach.

Stevia celuje w białko odpowiedzialne za słodki smak, wydzielanie insuliny

Słodzik pochodzenia roślinnego jest ogólnie uważany za bezpieczny dla osób z cukrzycą z umiarem, a poprzednie badania wykazały, że stewia może nawet pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Mechanizmy leżące u podstaw pozytywnego wpływu stewii na poziom cukru we krwi nie zostały jednak dobrze poznane. Nowe badania przeprowadzone przez Philippaert i współpracowników miały na celu rzucić trochę światła.

W eksperymentach z udziałem hodowli komórkowych naukowcy odkryli, że stewia aktywuje TRPM5, białko ważne dla postrzegania słodkich, gorzkich i umami smaków.

„Doznanie smakowe jest jeszcze silniejsze dzięki stewii steviol, która stymuluje TRPM 5. Wyjaśnia to niezwykle słodki smak stewii oraz jej gorzki posmak”, zauważa Philippaert.

Ponadto, TRPM5 pobudza komórki beta trzustki do uwalniania insuliny po spożyciu pokarmu. Pomaga to regulować poziom cukru we krwi i zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2.

Cukrzyca typu 2 jest stanem, w którym trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie efektywnie stosować tego hormonu. Niezdrowa dieta jest częstą przyczyną cukrzycy typu 2.

Stevia nie zapobiegła cukrzycy u myszy bez TRPM5

Aby potwierdzić rolę stewii w stymulacji TRPM5, naukowcy przeprowadzili eksperymenty na myszach.

Myszy karmiono dietą wysokotłuszczową przez długi czas w celu pobudzenia rozwoju cukrzycy typu 2.

Jednakże, gdy dieta bogata w tłuszcze była uzupełniana dzienną dawką stewiozydu – aktywnego składnika stewii – naukowcy odkryli, że gryzonie nie rozwinęły cukrzycy typu 2. Nie było tak w przypadku myszy, które nie miały białka TRPM5.

„Oznacza to, że ochrona przed nieprawidłowo wysokim poziomem cukru we krwi i cukrzycy wynika z stymulacji TRPM5 komponentami stewii” – mówi współautor badania prof. Rudi Vennekens, także z Wydziału Medycyny Komórkowej i Molekularnej w KU Leuven.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia mogą prowadzić do opracowania nowych strategii leczenia, a nawet zapobiegania cukrzycy typu 2, chociaż ostrzegają, że potrzeba więcej badań, zanim stanie się to rzeczywistością.

„To są fundamentalne badania i wciąż pozostaje wiele do zrobienia, zanim będziemy mogli wymyślić nowe sposoby leczenia cukrzycy” – mówi Philippaert. „Po pierwsze, dawki, które otrzymały myszy są znacznie wyższe niż stewiozydy znajdujące się w napojach i innych produktach przeznaczonych do spożycia przez ludzi.”

„Konieczne są dalsze badania, aby pokazać, czy nasze odkrycia łatwo odnoszą się do ludzi, a wszystko to oznacza, że ​​nowe metody leczenia cukrzycy nie będą możliwe w najbliższej przyszłości”.

Dowiedz się, jak jedzenie świeżych owoców może pomóc w zapobieganiu cukrzycy.

Like this post? Please share to your friends: