Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to za guz na mojej powiece?

Guz powieki może być bolesny lub drażniący, ale zwykle nieszkodliwy. Chociaż guzy mogą zniknąć same, proste leczenie w domu często przyspiesza leczenie. Dowiadujemy się więcej o różnych typach guzów powiek i ich przyczynach.

Rzęsy chronią oczy przed drobnymi przedmiotami, takimi jak kurz, które mogą podrażnić oko. Gruczoły tłuszczowe wokół powiek pomagają zachować zdrowe rzęsy; jeśli te części powieki zostaną zainfekowane lub spuchnięte, może pojawić się guz powieki.

Stan jest powszechny i ​​każdy może go dostać. U dzieci i osób z zapaleniem powiek częściej występuje guz powieki. Zapalenie powiek powoduje, że krawędzie powiek stają się czerwone i opuchnięte.

Rodzaje i jak odróżnić

Osoba z zamkniętą powieką, odsłaniająca wypukłość na skórze.

Większość guzów pojawiających się na powiece to albo chrząstka albo gradówka. Trudno jest odróżnić te dwie rzeczy; oba działają na powieki i zwykle pojawiają się jako mała grudka.

Innym rodzajem obrzęku powiek jest xanthelasma. Te grudki są złogami tłuszczu i zwykle rozwijają się w wewnętrznych rogach powiek. Xanthelasma jest nieszkodliwa.

Małe, nieszkodliwe guzy zwane milią mogą również wystąpić na powiece. Milia to maleńkie białe guzki, które pojawiają się pod powierzchnią skóry. Zwykle pojawiają się w grupach i mogą pojawić się w dowolnym miejscu na twarzy.

Jako, że styropiny i chalazje są najczęstszą postacią wyprysków powiek, ten artykuł skupi się na nich.

Chociaż często trudno jest odróżnić stye od gradówki, kluczowe różnice obejmują:

 • Zazwyczaj ból jest bolesny, a gradówka nie.
 • Brzuch może puchnąć, aby pokryć całą powiekę, ale gradówka zazwyczaj pozostaje niewielka.
 • Często wokół rzęs występuje stya.
 • Gradówka może znajdować się na lub wewnątrz powieki.
 • Stya jest prawie zawsze czerwona, podczas gdy gradówka zwykle nie jest.

Powiązane objawy

Na powiece pojawi się czerwona grudka. Może mieć niewielką plamkę na środku guza. Może podrażniać oko, powodować swędzenie lub coś w oku.

Zmiękczenie może spowodować, że krawędzie powieki staną się chrupiące, a oczy osoby mogą dużo podlewać. W niektórych przypadkach cała powieka może puchnąć. Osoba, która ma stye, może być również bardziej wrażliwa na światło.

Grad może się rozwinąć, nie wykazując żadnych objawów. Guz powieki może nabrzmiewać lub być spuchnięty. Jeśli grudka jest szczególnie duża, może nacisnąć na gałkę oczną, powodując rozmycie wzroku.

Xanthelasma i milia nie mają żadnych towarzyszących objawów poza pojawieniem się guzów.

Przyczyny

Zmęczony biznesmen tarcie oczy.

Chlew jest zwykle wywoływany przez bakterie, które zainfekowały część powieki. Najczęstsze miejsce, w którym można uzyskać stye, znajduje się u podstawy rzęs lub powieki.

Ludzie z zapaleniem powiek są bardziej podatni na stye.

Chalazion ma miejsce, gdy bakterie na skórze powodują otwarcie gruczołu oleistego i jego zablokowanie. Te bakterie są zazwyczaj nieszkodliwe, ale niektóre osoby są na nie wrażliwe.

Xanthelasma są czasami spowodowane wysokim poziomem cholesterolu we krwi.

Milia występuje, gdy białko zwane keratyną zostaje uwięzione pod powierzchnią skóry. Może się to zdarzyć z różnych powodów, w tym urazów i stanów medycznych.

Kiedy iść do lekarza

Zwykle dana osoba może leczyć w domu, ale może być potrzebna wizyta u lekarza, jeśli jest to szczególnie bolesne lub kłopotliwe. Ktoś może chcieć zasięgnąć porady medycznej dla stye, które:

 • nie wykazuje oznak gojenia w ciągu 2-3 tygodni
 • jest szczególnie bolesny
 • jest bardzo obrzmiały lub powoduje problemy ze wzrokiem

Ludzie mogą traktować gradówka w domu. Powinni być świadomi wszelkich zmian w stanie zdrowia i mogą chcieć odwiedzić lekarza, jeśli:

 • ich oko staje się bardziej czerwone i obolałe
 • ich wizja jest zamazana
 • zaczerwienienia i obrzęki

Osoby z Xanthelasma lub milia nie muszą szukać leczenia, chyba że uderzenia wpływają na wzrok. Z czasem Milia odchodzi.

Możliwości leczenia

Środki zaradcze stosowane w domu i chalezy są podobne, ale leczenie może się różnić.

Pierwszym zabiegiem, który można wypróbować w domu, jest ciepły kompres. Może to pomóc przyspieszyć leczenie i zmniejszyć obrzęk powieki.

Aby zastosować ciepły kompres, osoba powinna:

 • upewnij się, że ich ręce są czyste
 • namoczyć czystą myjkę lub wacikiem w ciepłej wodzie
 • przytrzymaj kompres na powiekach, aż ostygnie, a następnie podgrzej szmatkę i ponownie nałóż na powiekę
 • Powtórz trzy do pięciu razy dziennie za pomocą czystej myjki lub wacika za każdym razem

Ciepły kompres może pomóc otworzyć i opróżnić zablokowany gruczoł oleju, który powoduje gradobicie.

Gradówka zwykle nie jest bolesna, ale może być. W razie potrzeby osoba może zdecydować się na użycie środka przeciwbólowego sprzedawanego bez recepty.

W mało prawdopodobnym przypadku zakażenia powieki osoba może potrzebować antybiotyków. Może to być w postaci kropli do oczu lub maści. Jeśli infekcja rozprzestrzeniła się, może być konieczne zażywanie leków antybiotykowych doustnie.

Jeśli gradówka jest bardzo opuchnięta, lekarz może leczyć ją wstrzyknięciem steroidu o nazwie kortyzon. Lekarz prawdopodobnie zrobi to tylko wtedy, gdy obrzęk dotknie czyjegoś wzroku.

Czasami przeprowadzana jest drobna operacja, aby opróżnić powieki, jeśli leczenie nie ustąpi. Ta procedura zwykle ma miejsce w gabinecie lekarskim.

Lekarz użyje małej, sterylnej igły do ​​spuszczenia grudki. Mogą również usunąć rzęsy najbliżej guza powieki.

Ludzie nie powinni pękać ani przebijać powiekami w domu, ponieważ może to rozprzestrzeniać infekcję.

Osoba z gradem lub chwastem powinna uważać, aby nie dotknąć obszaru zbyt mocno. Zazwyczaj dobrym pomysłem jest unikanie noszenia makijażu oczu lub soczewek kontaktowych do czasu wygojenia powieki.

Zapobieganie

Kobieta usuwa makijaż z powieki za pomocą wacika.

Nie zawsze można zapobiec powstawaniu chwastów i wyprysków, ale utrzymywanie czystych oczu może pomóc w powstrzymaniu ich powstawania.

Pomóż utrzymać oczy w czystości:

 • codzienne mycie twarzy
 • usuwanie makijażu przed pójściem spać
 • mycie rąk przed dotknięciem oczu lub obszaru wokół nich
 • nie dzieląc się ręcznikami

Osoba, która w przeszłości cierpiała na gradobicie lub ma zapalenie oka, może zalecić codzienne mycie powiek. Może to pomóc w powstrzymaniu rozwoju sytuacji.

Aby oczyścić powieki, ludzie powinni:

 • przetrzyj podstawę rzęs czystą ściereczką zanurzoną w ciepłej wodzie
 • używaj ciepłych kompresów na powiekach, trzymając oczy zamknięte
 • dokładnie wysuszyć

Szampon dla dzieci może być również stosowany do powiek w razie potrzeby.

Perspektywy

Chociaż guz powieki może być drażniący, zwykle nie jest szkodliwy. Delikatne trzymanie ciepłego kompresu na oku może często pomóc mu się wyleczyć, a zwykle powinno zniknąć w ciągu kilku tygodni.

Jeśli dana osoba ma problemy z chrząstką, może poprosić o poradę lekarską. Lekarz może zorganizować pobranie próbki tkanki w celu sprawdzenia, czy nie występują u niego problemy z oczami.

PLMedBook