Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Duża dieta śniadaniowa może „zwiększyć płodność kobiet z PCOS”

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie twierdzą, że kobiety z zespołem policystycznych jajników, które kontrolują poziom insuliny – zwiększając liczbę kalorii podczas śniadania i zmniejszając je podczas kolacji – mogą poprawić swoją płodność.

Badania poprowadziła prof. Daniela Jakubowicz, która zauważa, że ​​większość kobiet z PCOS jest typowo „oporna na insulinę”, co oznacza, że ​​ich ciała produkują zbyt dużo insuliny, która ostatecznie trafia do jajników i skłania do produkcji testosteronu, zmniejszając płodność.

Wyjaśnia, że ​​lekarze często sugerują utratę masy ciała kobietom z nadwagą z PCOS w celu kontrolowania poziomu insuliny, ale wiele kobiet z problemami związanymi z płodnością i stanem związanym z tym nie ma nadwagi.

W badaniu 60 kobiet z zespołem policystycznych jajników i prawidłowym wskaźnikiem masy ciała (BMI) przydzielono losowo do jednej z dwóch grup:

  • Duża grupa śniadaniowa – spożyła śniadanie o wadze 980 kalorii, 640 kalorii i 190 kalorii
  • Wielka grupa obiadowa – spożyła 190 kalorii śniadanie, 640 kalorii i 980 kalorii.

Obie grupy spożywały łącznie 1800 kalorii dziennie i po 90 dniach testowano poziom insuliny, glukozy i testosteronu. Analizowano również informacje dotyczące owulacji i miesiączki.

Wyniki pokazały, że chociaż żadna z grup nie doświadczyła zmiany BMI, duża grupa kolacji nadal miała wysoki poziom insuliny i testosteronu.

Natomiast duża grupa śniadaniowa wykazała 56% mniejszą oporność na insulinę, a także 50% spadek poziomu testosteronu.

Dodatkowo zmniejszenie poziomu insuliny i testosteronu w dużej grupie śniadaniowej doprowadziło do 50% wzrostu częstości owulacji.

Poprawa innych objawów PCOS

Prof. Jakubowicz mówi, że ten plan posiłków – jedzenie więcej rano i mniej wieczorem – następuje po 24-godzinnym cyklu metabolicznym organizmu. Mówi, że ta dieta nie dotyczy „utraty wagi, ale zarządzania insuliną”.

W przypadku kobiet, które mają PCOS, ale nie próbują zajść w ciążę, jedzenie zgodnie z wytycznymi dotyczącymi dużych śniadań może pomóc w „innych objawach związanych z zaburzeniem”, takich jak niechciane owłosienie ciała, włosy przetłuszczające się, wypadanie włosów i trądzik.

Ponadto, naukowcy twierdzą, że po dużym śniadaniu dieta może zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2.

Zauważają, że skoro zespół policystycznych jajników ma również wpływ na leczenie zapłodnienia in vitro i zwiększa ryzyko poronienia, zarządzanie poziomem insuliny może być sposobem na pomoc w płodności na wszystkich poziomach.

Prof. Jakubowicz wraz z kolegami opublikowali ostatnio podobne badanie, które sugerowało, że zjedzenie dużego śniadania o 700 kaloriach sprzyja utracie wagi i zmniejsza ryzyko cukrzycy, chorób serca i wysokiego poziomu cholesterolu – patrz: „Duże śniadanie zdrowsze niż duży obiad”.

Like this post? Please share to your friends: