Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest kalkulator ryzyka sercowego?

Kalkulator ryzyka sercowego ma na celu ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia sercowego w ciągu najbliższych 10 lat.

Kalkulator wykonuje pomiary układu sercowo-naczyniowego osoby i analizuje je, aby przewidzieć ryzyko rozwoju miażdżycowej choroby sercowo-naczyniowej (ASCVD).

Informacje te mogą służyć jako wskazówki dotyczące przyszłych potencjalnych problemów i sposobów zapobiegania im.

Dostępne są różne metody, ale ważne jest, aby korzystać z kalkulatora zalecanego przez lekarza i zatwierdzonego dla ścisłości naukowej, o ile to możliwe.

W tym artykule zostaną zbadane, jakie czynniki są wykorzystywane przez kalkulatory ryzyka sercowego i dlaczego oraz jakie środki związane ze stylem życia i pomocą medyczną mogą wpłynąć na ich działanie.

Szybkie fakty na temat kalkulatorów ryzyka sercowego

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących obliczania ryzyka sercowo-naczyniowego.

 • Dane z badań populacyjnych umożliwiły naukowcom określenie najważniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
 • Indywidualne ryzyko zawału serca można obliczyć na podstawie czynników, które mogą prowadzić do zablokowania tętnic.
 • Może to prowadzić do zaleceń dotyczących zmian stylu życia, które pomagają dostosować ciśnienie krwi, wagę i poziom cholesterolu.
 • Jeśli wyniki sugerują wysokie ryzyko problemów z sercem, zalecana może być pomoc medyczna – na przykład statyny.
 • Kalkulator może być używany przez każdego, niezależnie od ryzyka choroby serca.

Co to jest kalkulator ryzyka sercowego?

Ocena ryzyka sercowo-naczyniowego polega na wykonaniu szeregu pomiarów i obliczeniu procentowej szansy wystąpienia problemu.

Kalkulator ryzyka sercowego pobiera dane dla indywidualnych czynników predykcyjnych choroby – takie jak ciśnienie krwi – i porównuje wyniki ze statystykami na poziomie populacji, aby spróbować przewidzieć ich szanse na problemy sercowo-naczyniowe.

Osoba ta odkryje ich procentowe ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych.

Informacje te mogą pomóc osobie w podjęciu działań zapobiegających problemom sercowo-naczyniowym, jeśli to konieczne.

Jeżeli ryzyko jest bardzo niskie, nie jest konieczne dalsze badanie przesiewowe. Jeśli ryzyko jest wysokie, pracownik służby zdrowia omówi styl życia i inne środki, które mogą zapobiec niepożądanym zdarzeniom.

Osoby poddawane leczeniu z powodu chorób sercowo-naczyniowych prawdopodobnie nie będą korzystały z kalkulatora, ponieważ ich ryzyko jest już zarządzane przez leczenie.

Jakie czynniki są używane?

Wszystkie kalkulatory ryzyka sercowego wykorzystują czynniki biologiczne, które, jak wykazano, wpływają na szanse wystąpienia problemów w tętnicach.

Podczas oceny ryzyka sercowego nie można skorygować trzech kluczowych czynników. Są to wiek, pochodzenie etniczne i płeć. Inne czynniki można modyfikować.

Te modyfikowalne czynniki ryzyka można leczyć. W rezultacie można uniknąć niektórych przyczyn miażdżycy i chorób serca lub je zredukować.

Miażdżyca odnosi się do zwężenia tętnic z powodu tworzenia się płytki w tętnicach wieńcowych, które dostarczają serce.

Zapobieganie chorobom serca może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia innych problemów. Na przykład miażdżyca może spowodować odcięcie dopływu krwi do mózgu, co prowadzi do udaru mózgu.

Jednym z przykładów kalkulatora jest American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA). Możesz uzyskać do niego dostęp tutaj.

W celu uzyskania wyniku końcowego należy wprowadzić następujące dane:

 • cechy pacjenta, takie jak nałóg palenia, pochodzenie etniczne i płeć biologiczna
 • pomiary w gabinecie lekarskim, w tym wskaźnik masy ciała i ciśnienie krwi
 • wyniki testów laboratoryjnych, na przykład poziomy cholesterolu

Uwzględnione zostaną również takie czynniki, jak stan cukrzycy, obecne leczenie nadciśnienia tętniczego lub wysokie ciśnienie krwi. Można uwzględnić poziomy aktywności fizycznej.

Częstotliwość oceny zależy od wieku pacjenta. Starsze grupy można oceniać tak często, jak co 4 lata.

Wytyczne oceny ryzyka są odpowiednie dla osób w wieku od 20 do 79 lat, które nie mają jeszcze żadnych oznak choroby układu krążenia

Najlepsze kalkulatory

Wszystkie kalkulatory ryzyka sercowego wykonują podobną pracę, ale dostępne są różne opcje. Kalkulator powinien zostać wybrany ze względu na jego ogólną populację i stan zdrowia danej osoby.

Na przykład w Stanach Zjednoczonych lekarze mogą bazować na ocenach sercowych i zaleceniach dotyczących zapobiegania, kierując się wskazówkami ekspertów z ACC, AHA i American Stroke Association (ASA).

Kolejny kalkulator jest dostarczany przez amerykański Narodowy Instytut Krwi, Płuc i Krwi (NHLBI). Wymaga to tego samego wkładu, ale pochodzenie etniczne i status genetyczny nie mają tak znaczącego znaczenia, więc może nie być wrażliwy na ludzi ze wszystkich grup etnicznych.

Kalkulator JBS3, powszechnie stosowany w Wielkiej Brytanii, również wpływa na status społeczno-ekonomiczny danej osoby, w oparciu o jej lokalizację mieszkalną. Badania pokazują, że to również może wpływać na ryzyko sercowo-naczyniowe.

  Co mogę zrobić z moim wynikiem?

  Wynikowy wynik będzie sugerował procentową szansę na atak serca lub udar mózgu w ciągu życia danej osoby oraz w ciągu najbliższych 10 lat.

  Wyniki wskazują również, czy konieczne jest dostosowanie stylu życia lub inne kroki profilaktyczne w celu zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego.

  Zatkane tętnice

  Pracownik służby zdrowia wyjaśni pacjentowi wyniki i wyda zalecenia.

  Pacjentom z niskim ryzykiem chorób układu krążenia można zalecić kontynuowanie ich obecnego zachowania lub nieznaczne zwiększenie poziomu wysiłku.

  Jeśli istnieje pewne ryzyko, pracownik służby zdrowia może:

  • omówić sposoby leczenia, jakie pacjenci mogą przyjąć samodzielnie, takie jak zwalczanie poziomu cholesterolu poprzez dietę, wykonywanie planu ćwiczeń i rzucenie palenia
  • zalecaj śledzenie testów, specjalistycznych porad i odpowiednich interwencji medycznych

  Rzucanie palenia

  Unikanie lub rzucenie palenia jest kluczowym środkiem stylu życia, który może zmniejszyć ryzyko choroby serca.

  Badacze, którzy opublikowali wyniki metaanalizy obejmującej 141 badań kohortowych w styczniu 2018 r., Podsumowali:

  Palenie tylko około jednego papierosa dziennie wiąże się z ryzykiem rozwoju choroby wieńcowej i udaru mózgu znacznie większego niż oczekiwano: około połowy tej wartości dla ludzi, którzy palą 20 dziennie. Nie ma bezpiecznego poziomu palenia tytoniu w przypadku chorób układu krążenia. Palacze powinni dążyć do rzucenia palenia, zamiast zmniejszać, aby znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych dwóch wspólnych, poważnych zaburzeń.

  Innymi słowy, jeśli chodzi o palenie i zdrowie serca, nawet jeden papieros dziennie to za dużo.

  Zarządzanie cholesterolem

  Głównym czynnikiem, który może zwiększać ryzyko sercowe, jest poziom cholesterolu we krwi.

  Badanie krwi może oznaczać lipoproteiny o małej gęstości (LDL), „zły” cholesterol, lipoproteinę o dużej gęstości (HDL) lub „dobry” cholesterol i cholesterol całkowity.

  Lepiej jest mieć więcej dobrego cholesterolu niż złego, a nie za dużo cholesterolu.

  Dieta i ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w leczeniu wysokiego stężenia cholesterolu lub w zapobieganiu mu.

  Ograniczenie spożycia tłuszczów, a szczególnie tłuszczów nasyconych w diecie może pomóc w zarządzaniu poziomem cholesterolu.

  Spożycie następujących ilości należy ograniczyć do minimum:

  • tłuszcze nasycone z niektórych mięs, produktów mlecznych, czekolady, wypieków oraz produktów głęboko smażonych i przetworzonych
  • tłuszcze trans znajdujące się w niektórych smażonych i przetworzonych produktach spożywczych

  Osoby, które już cierpią na chorobę układu krążenia lub mają większe ryzyko z powodu innych chorób, takich jak cukrzyca, mogą otrzymać terapię obniżającą poziom cholesterolu, taką jak statyny.

  Statyny mogą być również stosowane przez osoby, które nie były w stanie obniżyć poziomu cholesterolu wyłącznie poprzez pomiar stylu życia.

  Zarządzanie ciśnieniem krwi

  Ciśnienie krwi uważa się za wysokie, jeśli wynosi 130/80 mm Hg lub więcej, zgodnie z wytycznymi opublikowanymi przez AHA w 2017 roku.

  Wskazówki dotyczące kontrolowania wysokiego ciśnienia krwi obejmują:

  • ćwiczenia
  • kontrolowanie masy ciała
  • zarządzanie stresem
  • środki dietetyczne, takie jak zmniejszenie spożycia sodu
  • ograniczenie alkoholu

  Leki mogą być konieczne, aby pomóc niektórym osobom kontrolować wysokie ciśnienie krwi.

  Kontrolowanie masy ciała

  Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i innych aspektów zespołu metabolicznego.

  Istnieją różne sposoby oceny zdrowej wagi.

  Wskaźnik masy ciała (BMI) oferuje przydatną wskazówkę, ale rozkład tłuszczu może być lepszym wskaźnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego.

  Badania wykazują, że osoby, które noszą zbędne kilogramy w okolicy brzucha, mogą być bardziej narażone na choroby serca niż osoby o wadze zbliżonej do bioder.

  Kalkulator BMI

  Użyj tego kalkulatora dostarczonego przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC), aby obliczyć BMI.

  Widżet BMI dla dorosłych

  BMI dla dorosłych. Flash Player 9 jest wymagany.
  BMI dla dorosłych.
  Flash Player 9 jest wymagany.BMI dla dorosłych. Flash Player 9 jest wymagany.
  BMI dla dorosłych.
  Flash Player 9 jest wymagany.

  Niektóre zalecenia AHA dotyczące utraty wagi obejmują:

  • co najmniej 2 godziny i 30 minut umiarkowanych ćwiczeń w tygodniu
  • uczenie się, jak jeść zdrowo podczas posiłku
  • poznanie etykiet żywieniowych i ich znaczenia

  Dieta DASH, która zawiera wiele świeżych owoców i warzyw, może pomóc Ci kontrolować ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, a także, z odpowiednimi celami kalorycznymi, także swoją wagę.

  PLMedBook