Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy woda alkaliczna jest dla ciebie dobra?

Woda alkaliczna jest przeciwieństwem wody kwaśnej. Ma wyższy poziom pH niż zwykła woda.

Twierdzenie, że ma różne korzyści zdrowotne, pomogło zwiększyć popularność diet zasadowych i sprzedaż maszyn, które zmieniają zasadowość wody.

Maszyny do jonizacji są jednym z przykładów tych produktów. Mogą one kosztować ponad tysiąc dolarów.

Ale jakie dowody naukowe kryją się za wodą alkaliczną? Czy istnieją jakieś udowodnione korzyści zdrowotne?

Co to jest woda alkaliczna?

PH wody jest obojętne, około pH 7. Chemikalia i gazy mogą to zmienić, aby było bardziej kwaśne lub bardziej zasadowe.

pH wody

Wartość pH wody deszczowej jest nieco poniżej poziomu neutralnego, ponieważ dwutlenek węgla pochodzi z powietrza, co zwiększa kwasowość.

  • Substancje kwasowe mają pH poniżej 7,0, aż do zera. PH octu wynosi około 3, sok cytrynowy około pH 2, a kwas akumulatorowy około pH 1.
  • Substancje alkaliczne mają pH do 14. Wartość pH sody oczyszczonej wynosi między 8 a 9, a mleko magnezjowe ma wartość od 10 do 11.

Woda może mieć wysokie lub niskie pH, ale jeśli jest zbyt wysoka lub zbyt niska, może mieć niepożądane skutki.

Woda zbyt alkaliczna ma gorzki smak. Może powodować osadzanie się osadów w rurach i urządzeniach. Silnie kwaśna woda może powodować korozję metali, a nawet ich rozpuszczanie.

Korzyści

Woda alkaliczna stała się popularna w ostatnich latach ze względu na przekonanie, że może ona korzystnie wpływać na zdrowie.

Zdrowie kości i osteoporoza

Przeprowadzono pewne badania dotyczące wpływu alkalicznego spożycia na kości. Opublikowane wyniki badań wykazały wpływ na resorpcję kości. Resorpcja kości to proces, w którym stare komórki kości są niszczone i zastępowane nowymi.

Mniej resorpcji kości i większa gęstość mineralna powodują lepszą wytrzymałość kości.

Autorzy doszli do wniosku, że „bogata w wodorowęglany i wapń alkaliczna woda mineralna zmniejszyła resorpcję kości bardziej niż bogatą w wapń kwaśną wodę mineralną”.

Jednak był to niewielki efekt.

Naukowcy wezwali do dalszych badań, aby sprawdzić, czy korzyści wynikające z mniejszej resorpcji kości były długoterminowe i mogłyby poprawić gęstość mineralną kości.

Inne opublikowane badanie porównuje wpływ kwaśnej diety, a nie wody alkalicznej, na osteoporozę, chorobę charakteryzującą się słabymi i łamliwymi kośćmi.

Analizując tło do badania, autorzy odnotowali dużą liczbę roszczeń składanych w Internecie. Te stwierdzenia sugerują, że „dieta alkaliczna i powiązane produkty handlowe przeciwdziałają kwasowości, pomagają organizmowi regulować jego pH, a tym samym zapobiegają procesom chorobowym.”

W przeglądzie wykorzystano wysokiej jakości dowody, aby stwierdzić, że kwas z nowoczesnej diety nie powoduje osteoporozy. Stwierdzono także, że dieta alkaliczna lub suplementy alkaliczne lub sole nie zapobiegają osteoporozie.

Przegląd badań opublikowanych w 2012 roku wykazał, że dieta alkaliczna spowodowała, że ​​mocz był bardziej zasadowy i prawdopodobnie mniej wapnia w moczu.

Jednak naukowcy nie spodziewali się, że odzwierciedlają one całkowity poziom wapnia i nie znaleźli żadnych dowodów na to, że poprawiłoby to zdrowie kości lub pomogłoby zapobiec osteoporozie.

Nowotwór

Przegląd wpływu alkaliów na raka został opublikowany przez dr Tanis Fenton i jego kolegów w czasopiśmie

W recenzji oceniono tysiące badań, ale autorzy znaleźli tylko jeden właściwy, randomizowany test kwasu w diecie i raka pęcherza moczowego.

Nie znaleźli żadnych badań na temat wody alkalicznej i raka u ludzi.

Naukowcy zauważają: „Z naszego doświadczenia wynika, że ​​pacjenci z nowotworem są traktowani przez sprzedawców, którzy promują alkalityzatory wody jako sposób leczenia raka.”

Podsumowują:

„Pomimo promowania diety alkalicznej i wody alkalicznej przez media i handlowców, prawie nie ma faktycznych badań, które poprą lub obalą te idee.”

Jedno z badań sugeruje, że dieta alkaliczna, ale niekoniecznie woda alkaliczna, może wzmagać działanie niektórych leków stosowanych w chemioterapii stosowanej w leczeniu raka.

Kwasu refluks

Choroba refluksowa jest wtedy, gdy zawartość żołądka, która jest kwaśna, rozpryskuje się z powrotem do przewodu pokarmowego.

Refluks kwaśny, który utrzymuje się przez długi czas, może spowodować uszkodzenie i chorobę znaną jako refluks żołądkowo-przełykowy lub GERD.

Opublikowane wyniki badań wskazują, że picie wody alkalicznej może być warte dalszych badań jako uzupełnienie innych metod leczenia choroby refluksowej.

Stwierdzono, że woda alkaliczna o pH 8,8 zatrzymuje enzym związany z chorobą refluksową. Wydaje się również, że zmniejsza kwasowość zawartości żołądka.

Praca została wykonana w laboratorium, a nie w ludziach. Potrzeba więcej badań, aby wesprzeć te odkrycia.

Ponadto, kwas żołądkowy istnieje w pewnym celu. Zabija bakterie i inne patogeny, a nasz organizm pomaga trawić pokarm i wchłaniać składniki odżywcze.

Ciśnienie krwi i cukrzyca

Naukowcy z Szanghaju stwierdzili, że od 3 do 6 miesięcy po wypiciu wody alkalicznej ludzie z wysokim ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cukru we krwi i wysokimi poziomami lipidów we krwi mieli niższe wartości w każdym z tych czynników.

W 2016 r. Naukowcy odkryli, że woda o wysokiej wartości pH elektrolitu zmniejsza lepkość krwi u 100 dorosłych po wysiłku fizycznym. To może pomóc zmniejszyć napięcie sercowo-naczyniowe z powodu odwodnienia.

Naukowcy podkreślają jednak, że uczestnicy na początku mieli różne wskaźniki lepkości pełnej krwi, co mogło wpłynąć na wyniki.

Warto zauważyć, że badanie było sponsorowane przez Essentia Water, która również dostarczyła wodę alkaliczną.

Zalecane dzienne spożycie

Ponieważ nie ma dowodów na poparcie korzyści dla zdrowia z wody alkalicznej, nie ma zalecanej ilości, która poprawia zdrowie.

Jeśli jednak chcesz zacząć pić wodę alkaliczną, zacznij od niskiego spożycia i stopniowo ją zwiększaj.Może to zmniejszyć korozyjne działanie silnie alkalicznej wody.

Jaka jest dieta alkaliczna?

Dieta alkaliczna, według badań Fentona, jest promowana, aby skorygować „stan kwasu, jaki tworzy nowoczesna dieta”.

Obejmuje więcej świeżych owoców i warzyw oraz mniejsze spożycie białka.

„Marketing alkalicznej diety promuje nie tylko dietę, ale także sprzedaż powiązanych suplementów i urządzeń do alkalizowania wody za pośrednictwem niemal każdego medium medialnego, w tym stron internetowych, książek i filmów” – napisali autorzy.

W opublikowanej recenzji stwierdzono, że dieta alkaliczna może mieć pewne zalety.

Według naukowców, owoce i warzywa mają ujemny ładunek kwasu, który może poprawić równowagę między sodem a potasem, z możliwymi korzyściami dla zdrowia kości i mięśni. To może pomóc w zapobieganiu nadciśnieniu, udarom i innym chorobom przewlekłym.

Dzieci z ciężką kwasicą metaboliczną mają zwykle niski poziom hormonu wzrostu, co może prowadzić do niskiego wzrostu. Zasadowa dieta może pomóc zmniejszyć problemy związane z niskim poziomem hormonu wzrostu u tych, którzy są podatni.

Wydaje się, że dieta alkaliczna zwiększa magnez w komórkach. Magnez z kolei pomaga aktywować witaminę D.

Jednak żadne z tych ustaleń nie odnosi się konkretnie do wody alkalicznej.

Długowieczność

Badanie opublikowane w 2016 r. Dotyczyło wpływu spożycia wody alkalicznej na 150 myszy w okresie 3 lat.

Wyniki sugerują, że ci, którzy pili wodę alkaliczną, mają oznaki większej długowieczności, innymi słowy, starzeją się mniej i częściej żyją dłużej.

Nie zaobserwowano znaczących różnic w sercu, wątrobie, nerkach, mózgu lub jelicie w badanych grupach i nie doszło do uszkodzeń, ale były różnice w sposobie starzenia się myszy i ich narządów.

Czy woda alkaliczna sprzyja utracie wagi?

Woda alkaliczna nie przynosi korzyści dla ogólnego zdrowia i metabolizmu.

Podczas gdy nie będzie dodawać kalorii w ramach zrównoważonej lub zarządzanej diety, nie ma badań, które wspierają wodę alkaliczną jako samodzielne lekarstwo na odchudzanie.

Ryzyka

Picie zbyt alkalicznej wody może mieć negatywne skutki.

Badacze, którzy przyjrzeli się powiązaniom między wodą alkaliczną, dietą zasadową i rakiem, stwierdzili, że dieta alkaliczna może być szkodliwa, ponieważ zachęca ludzi do unikania pokarmów zawierających ważne składniki odżywcze.

Stwierdzili, że „promocja zasadowej diety i wody alkalicznej dla społeczeństwa w zapobieganiu lub leczeniu raka nie jest uzasadniona.”

Możliwe problemy

Woda ma kluczowe znaczenie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zauważa, że ​​podobnie jak zbyt dużo kwasu powoduje korozję, tak samo jest za dużo alkaliów.

W 2001 roku naukowcy opublikowali wyniki badań, w których szczury na różnych etapach życia spożywały wodę alkaliczną o pH 11,2 lub pH 12 przez rok.

Pod koniec eksperymentu, szczury straciły na wadze lub doświadczyły opóźnionego wzrostu, a samice szczurów miały cienkie futro i wydawały się matowe. Niektóre szczury miały przebarwienia w błonie śluzowej jamy ustnej.

Recenzja opublikowana w BMJ wykazała, że ​​wśród badań wody alkalicznej, którą ocenili, „żaden […] nie wsparł promocji, które sugerują, że woda alkaliczna wspiera dobre zdrowie”.

Jak zrobić alkaliczną wodę pitną

Maszyny zwane jonizatorami czynią wodę alkaliczną, ale są drogie.

Butelkowana woda mineralna jest zwykle neutralna lub lekko zasadowa. Niektórzy producenci mogą określać poziom pH swoich butelkowanych wód.

Wody gazowane są kwaśne. Karbonizacja wprowadza dwutlenek węgla, który obniża pH i zwiększa kwasowość.

Na wynos

Strona alkalinewatersionizers.org promuje jonizatory wody. Mówi on, że „ponieważ zjonizowana woda zawiera tak wiele aktywnych cząsteczek wodoru, jest w stanie działać jako silny przeciwutleniacz, który wyszukuje i niszczy wolne rodniki”.

Jednak strona podkreśla także komunikat:

„Musisz zrozumieć, że nie ma żadnych korzyści z picia alkalicznej wody.”

To tylko jonizujące, jak mówią, przynosi korzyści, ale niewiele jest opublikowanych badań wspierających wodę zjonizowaną dla zdrowia.

Klinika w Cleveland, w międzyczasie, w swoim artykule „Woda alkaliczna: nie wierz w marketingowy szum”, doradzaj ludziom, aby pili wodę, ale czyń ją zwykłą wodą, ponieważ zbyt duża kwasowość lub zbyt duża alkaliczność mogą powodować problemy.

Podkreślają, że ludzkie ciało ma znaleźć własną równowagę.

Ludzie powinni dokładnie przemyśleć, czy warto inwestować w drogi sprzęt, który raczej nie wpłynie na zmianę.

PLMedBook