Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dziesięć podstawowych faktów dotyczących menopauzy

Menopauza oznacza koniec cyklu płodności kobiety. Jest to naturalny proces ze zmianami hormonalnymi i fizjologicznymi. Wiedząc, czego się spodziewać, przejście może stać się prostsze.

Wszystkie kobiety doświadczają menopauzy w inny sposób, ze zmianami, które każdy widzi, różniącymi się od tego, co mają inni.

Oto 10 podstawowych faktów dotyczących menopauzy, aby pomóc człowiekowi lepiej zrozumieć ten proces.

1. Menopauza dopiero w pełni zdarza się 12 miesięcy po ostatniej miesiączce

starsza pani żonglerka papierem w pracy

Powszechne postrzeganie może być takie, że menopauza dzieje się nagle. Rzeczywistość jest bardziej stopniowa. Menopauza to proces, a nie odrębny punkt w czasie.

Tak więc, dla większości kobiet, menstruacja stopniowo ustępuje, a nie zatrzymuje się od razu. Objawy menopauzy mogą pojawiać się powoli, szczytować, a następnie stopniowo zmniejszać się, gdy kobieta odchodzi z płodnych lat.

Najstarszy etap menopauzy nazywa się okołomenopauzą. Powoduje nieregularne okresy, gdy ciało przechodzi w kierunku niższej płodności. Kiedy kończy się miesiączka, a wraz z nią płodność, kobieta wchodzi w okres postmenopauzy.

Niewielka liczba kobiet ma pierwotną niewydolność jajników (POI). To powoduje wczesną menopauzę i oznacza, że ​​kobieta produkuje mniej jaj niż zwykle.

Kobiety z UM wykazują zmiany hormonalne zgodne z menopauzą, ale przed ukończeniem 40. roku życia. Mogą nie doświadczać objawów menopauzy, a ich objawy mogą być subtelne.

2. Perimenopauza jest często stopniowa

Najstarszy etap menopauzy, zwany perimenopauzą, powoduje nieregularne miesiączki, ponieważ kobieta odchodzi od płodności.

Perimenopauza jest zwykle stopniowa. Podczas tego procesu kobieta może doświadczyć innych zmian w swoim ciele. Na przykład zmiany w skórze i włosach.

Zmiany te są częścią starzenia się i wynikają częściowo z niższego poziomu hormonów. Geny kobiety również wpływają na zmiany skórne, przerzedzenie włosów i siwienie.

Bez względu na przyczynę, zmiany te mogą być niepokojące. Czasami zmiany są spowodowane stanami tarczycy lub anemią, które są powszechne u kobiet w wieku menopauzalnym. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli zmiany są zauważalne lub nagłe.

Istnieją leki skuteczne w spowalnianiu ścieńczenia włosów, pomocne mogą być kremy i szampony.

Kobiety mogą mieć kilka, wszystkie lub sporadyczne objawy perimenopauzy, a te mogą pojawić się i zniknąć.

3. Większość kobiet doświadcza objawów okołomenopauzalnych

Większość kobiet doświadcza niektórych z wielu objawów okołomenopauzalnych. Nieregularne okresy, które ostatecznie się kończą, nie są jedynym objawem.

Niektóre z najczęstszych objawów okołomenopauzalnych obejmują:

 • Uderzenia gorąca: wywołują nagłe gorące odczucia w górnej części ciała. Niektóre kobiety również mają czerwone plamy.
 • Trudności ze snem: może to być samodzielny objaw lub nocne poty.
 • Zwiększona suchość i wrażliwość pochwy: Dzieje się tak, ponieważ ściany pochwy są cienkie.
 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu: tendencja do wyciekania moczu podczas ćwiczeń lub kichania. Niektóre kobiety mają trudności z utrzymaniem moczu pomiędzy przerwami w łazience. Estrogen chroni zdrowie pęcherza moczowego i cewki moczowej, a ponieważ ten hormon zmniejsza się, wpływa na funkcje układu moczowego.
 • Huśtawki nastroju: Mogą to być zmiany poziomów hormonów. Niektóre kobiety odczuwają w tym czasie niepokój lub depresję.
 • Zmiany w życiu seksualnym: Zmiany fizyczne mogą utrudnić seks. Może to wpływać na to, jak kobiety myślą o seksie i ich romantycznych związkach.
 • Utrata mięśni i przyrost tłuszczu: Kobiety mogą stracić masę mięśniową i uzyskać nadwagę w okolicach talii.
 • Osteoporoza: ten stan, który rozrzedza kości, sprawia, że ​​ludzie są bardziej podatni na złamania kości. Cienkie kobiety rasy białej mają największe ryzyko.

Objawy perimenopauzy występują, ponieważ poziomy hormonów zmieniają się i ciało dostosowuje się do przejścia.

4. Niektóre opcje, które mogą pomóc kobietom radzić sobie z objawami menopauzy

hrt pigułki

Hormonalna terapia zastępcza (HRT) była popularną opcją od dziesięcioleci. Jednak długoterminowe badania HRT wykazują zwiększone ryzyko zakrzepów, udarów, zawałów serca i nowotworów, takich jak rak sutka i okrężnicy.

Kobiety powinny rozważyć indywidualne korzyści i ryzyko stosowania HTZ w porozumieniu z lekarzem i powinny przyjmować najniższą skuteczną dawkę.

Nawet bez HRT można zmniejszyć dyskomfort związany z objawami okołomenopauzalnymi. Niektóre strategie obejmują:

 • terapia, aby poradzić sobie ze zmianami fizjologicznymi i emocjonalnymi
 • więcej ćwiczeń promujących zdrowie kości i zapobiegających przybieraniu na wadze
 • zbilansowana dieta bogata w białko wspomagająca zdrowie mięśni i obniżająca ryzyko utraty kości
 • leki osteoporozy
 • dopochwowe środki poślizgowe pomagające w wysuszaniu i bólu
 • utrzymywanie zdrowego wzorca na dobranoc w celu zapewnienia dobrej jakości snu

5. Niepłodność jest jedyną nieuchronnością w okresie menopauzy

Mity i tajemnica otaczają menopauzę. Niektóre kobiety uważają, że będą mniej atrakcyjne lub że seks może stać się bolesny. Inni mogą się obawiać, że będą mniej „kobiece” lub cierpią z powodu utraty pamięci.

Wiele kobiet ma jednak pozytywny wpływ na menopauzę i czuje się tak, jakby zdobyły zaufanie i mądrość. W rzeczywistości, tylko utrata płodności jest nieunikniona w przypadku menopauzy.

Anegdotycznie, niektóre kobiety uważają, że menopauza poprawia ich poczucie własnej wartości i zwiększa ich zainteresowanie seksem. Po menopauzie nie występuje ryzyko ciąży, a u niektórych kobiet może to poprawić płeć.

Doświadczenia menopauzy każdej kobiety będą się różnić. Nie ma żadnej formuły, która miałaby zastosowanie we wszystkich dziedzinach, chociaż pomocne może się okazać czytanie o doświadczeniach innych kobiet.

6. Ciało nadal produkuje hormony

Nie jest prawdą, że organizm przestaje produkować hormony po menopauzie. Nadnercza nadal wytwarzają estrogen i progesteron, ale ich ogólna produkcja spada.

7. Menopauza może wpływać na twoje relacje i styl życia

Menopauza to nie tylko fizjologiczne doświadczenie. Ma również głębokie znaczenie kulturowe.

Dla niektórych kobiet menopauza oznacza „starzenie się”. Może to wywołać wiele uczuć. Niektóre czerpią znaczenie i mądrość z menopauzy, podczas gdy inne mogą doświadczać depresji.

Wartości kulturowe i założenia dotyczące menopauzy mogą wpływać na to, jak kobieta odczuwa ten naturalny proces ciała. Sposób, w jaki reaguje na to, może wpłynąć na jej relacje i styl życia. Na przykład kobieta, która wierzy, że przyrost masy ciała w okresie menopauzy jest nieunikniona, może przestać ćwiczyć.

I odwrotnie, kobieta, która czerpie radość z mądrości, którą wierzy, wraz z wiekiem, może poczuć się lepiej. Dlatego może czuć się bardziej ryzykowna lub seksualna niż kiedykolwiek wcześniej.

Podobnie jak w każdej sytuacji, myśli kobiety podczas menopauzy wpływają na jej samopoczucie. Kobiety doświadczające trudnych doznań mogą porozmawiać z lekarzem lub terapeutą, aby rozwiązać ten problem.

8. Kobieta może nadal otrzymać okres

Okresy kobiet zwykle nie znikają nagle. Perimenopauza oznacza nieregularne miesiączki i dłuższe cykle. Bardzo rzadko kobiety doświadczają dłuższych okresów. Kobiety mogą również doświadczać plamienia lub przełomowego krwawienia.

W miarę postępu perimenopauzy okres kobiecy staje się mniej częsty, a następnie kończy się. Po okresach zatrzymania na 12 miesięcy, kobieta przeniosła się z okresu okołomenopauzalnego do menopauzy.

9. Kobiety mogą nadal zajść w ciążę

ciężarna dama trzyma inteligentny telefon

Tak jak okresy kobiety nie znikają od razu, nie ma też jej płodności. Początek menopauzy oznacza początek końca płodności. Kobieta może nadal owulować, a jaja mogą być wystarczająco zdrowe, aby wytworzyć ciążę. Płodność kończy się dopiero po zakończeniu menopauzy.

Kobiety, które nie chcą zajść w ciążę, powinny kontynuować stosowanie antykoncepcji do czasu, gdy ich okres czasu ustanie na 12 miesięcy. Warto zauważyć, że hormonalne środki antykoncepcyjne mogą zmieniać objawy menopauzy, więc kobiety powinny najpierw porozmawiać z lekarzem.

Prezerwatywy są nadal inteligentną opcją ochrony przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Rozpuszczalny w wodzie środek poślizgowy może być stosowany. Ludzie powinni unikać oleistych smarów, ponieważ mogą uszkodzić prezerwatywę.

10. Menopauza nie jest chorobą

Menopauza jest przemianą życia, a nie chorobą, chociaż czasami mówi się o niej jako o chorobie.

Gdy objawy perimenopauzy są odczuwalne, często są krótkotrwałe i łagodne. Osoba może chcieć śledzić jej objawy i zgłosić je lekarzowi.

Menopauza nie jest również oznaką, że ciało zawodzi. Niektóre kobiety martwią się, że rozpoczęły menopauzę zbyt wcześnie, z powodu złego stanu zdrowia lub innych problemów.

Większość kobiet wkracza w menopauzę w wieku około 50 lat. Jednak zmienność w obu kierunkach jest normalna i nie ma się czym martwić. Możliwe jest zdrowe przejście w menopauzę.

Like this post? Please share to your friends: