Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy to pryszcz czy wrzód?

Pryszcze i czyraki są kłopotliwymi problemami skórnymi, które mogą czasami powodować podobne objawy.

Pory to maleńkie otwory w skórze, które pozwalają na wyciek oleju i utrzymują skórę miękką. Pryszcz jest wynikiem zatkania porów.

Wrzask lub gaźnik to ropa wypełniona ropą spowodowaną infekcją bakteryjną. Może wydawać się czerwony i opuchnięty.

Podczas gdy osoba może leczyć zarówno pryszcze, jak i pryszczy w domu, wrzenia mogą czasami przekształcić się w ciężką infekcję zwaną karbunkułem.

Dowiedz się więcej o różnicy między czyrakami i pryszczami w tym artykule.

Przyczyny

Obraz pryszcz

Pryszcz jest często wynikiem nadmiernej produkcji oleju lub nagromadzenia martwych komórek skóry i bakterii. Ludzie mogą częściej rozwijać pryszcze w okresie dojrzewania, gdy organizm wytwarza więcej hormonów, które mogą powodować nadmierną produkcję ropy.

Czasami nazywany typ bakterii może infiltrować skórę i powodować dalsze zaczerwienienie, ból i podrażnienie.

Pryszcze najczęściej występują na twarzy, ale mogą również pojawić się na plecach lub szyi. Mają wiele postaci, w tym zaskórniki, zaskórniki i grudki. Niektóre mogą być wypełnione ropą, więc mogą bardzo przypominać czyraki.

bakterie zwykle żyją na powierzchni skóry, ale mogą dotrzeć do wewnętrznych warstw przez cięcie, ukąszenie przez robactwo lub zainfekowany mieszek włosowy. Ta infiltracja może doprowadzić do wrzenia.

Czyraki najczęściej pojawiają się na najtrudniejszych obszarach skóry. Należą do nich:

 • pachy
 • tyłek
 • Twarz
 • szyja
 • Uda

Czyraki zaczynają się jako małe, okrągłe guzki, które zwykle są obrzęknięte i zaczerwienione. W ciągu kilku dni guz wypełni się ropą. W miarę narastania guza wzrasta nacisk na skórę, powodując pęknięcie i spłynięcie wrzenia.

Diagnoza

Lekarz może często zdiagnozować wrzenie lub pryszcz za pomocą oględzin. Lekarz zapyta o objawy, kiedy osoba pierwsza zauważyła guzy i czy wypróbowała jakiekolwiek leczenie.

Dodatkowe objawy, lokalizacja guzków i stan otaczającej skóry pomagają lekarzowi zdiagnozować pryszcze lub czyraki. Testy inwazyjne zwykle nie są wymagane.

Zabiegi

Zabiegi na czyraki i pryszcze różnią się. Poniżej znajdziesz niektóre z najpopularniejszych technik.

Pryszcze

Dla większości ludzi dokładna procedura pielęgnacji skóry może pomóc zmniejszyć częstość występowania pryszczów. Jednak, aby pryszcz wyleczył się całkowicie, może upłynąć od 6 do 8 tygodni.

Procedura pielęgnacji skóry krosty powinna obejmować:

 • mycie skóry rano i wieczorem ciepłą, nie gorącą wodą i łagodnym środkiem czyszczącym
 • stosowanie produktu zawierającego nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy w celu zmniejszenia ilości oleju i gromadzenia martwych komórek skóry w porach
 • nałożenie łagodnego kremu nawilżającego, aby zmniejszyć suchość, która mogła być wynikiem leczenia trądziku
 • złuszczający raz lub dwa razy w tygodniu z delikatnym szorowaniem, aby zapobiec gromadzeniu się martwych komórek skóry
 • unikanie ściskania lub pękania pryszcza, ponieważ może to powodować bakterie w skórze i prowadzić do powstawania blizn

Jeśli pryszcze nie znikną z domowymi środkami, dana osoba może chcieć porozmawiać z dermatologiem, lekarzem specjalizującym się w leczeniu chorób skóry.

Czyraki

Zagotuj na łokciu

Zastosowanie ciepłego kompresu do wrzenia pomoże zmniejszyć ból i może zachęcić do wrzenia. Jeśli wrzenia znajduje się w trudno dostępnym miejscu, osoba może spróbować odpocząć w gorącej kąpieli zamiast tego.

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak acetaminofen lub ibuprofen mogą również zmniejszyć dyskomfort.

Lekarz może przepisać maść antybiotykową przeznaczoną do zwalczania bakterii wewnątrz wrzenia. Lub mogą przepisać doustne antybiotyki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji do krwioobiegu.

W niektórych przypadkach lekarz chirurgicznie usunie wrzenie i zastosuje miejscowo miejscowe antybiotyki, aby zwalczyć infekcję.

Wrzenie i otaczająca je skóra powinny być czyste i suche. Po dotknięciu węża osoba powinna myć ręce wodą z mydłem, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji. Dzielenie się osobistymi przedmiotami opieki, takimi jak ręczniki, maszynki do golenia lub pędzle do makijażu, może również przenosić infekcję z osoby na osobę.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli krosty są bardzo bolesne lub nie ustępują po leczeniu bez recepty, skontaktuj się z lekarzem.

Osoba z warzem powinna zasięgnąć profesjonalnej porady, jeśli ma następujące objawy:

 • więcej niż jeden raz na raz
 • gorączka
 • zagotowanie większe niż 2 cale
 • Wrzenie, które nie zniknęło po 2 tygodniach, pomimo wysiłków w leczeniu w domu
 • wrzód, który powraca
 • wrzenie w pobliżu oka

Kilka zagotowań, które pojawiają się w tym samym miejscu, może się połączyć, tworząc skupisko, które jest znane jako karbunkuł. Może to prowadzić do infekcji powodującej objawy przypominające grypę lub grypę.

Przemyki i pryszcze są uciążliwymi lecz wysoce uleczalnymi stanami skóry.

Jeśli dostępne bez recepty i środki zaradcze nie są wystarczające, należy udać się do lekarza w celu uzyskania dodatkowego leczenia.

Like this post? Please share to your friends: