Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy stewia ma jakieś skutki uboczne?

Stevia jest nieodżywczym lub zerokalorycznym słodzikiem wytwarzanym z glikozydów stewiolowych. Są to związki wyekstrahowane i oczyszczone z liści rośliny.

Wiele osób decyduje się na zastąpienie cukru stewią, aby zmniejszyć zużycie kalorii. W tym artykule przyjrzymy się możliwym zagrożeniom i skutkom ubocznym związanym z tym naturalnym słodzikiem.

Co to jest stewia?

Tabletki Stevia i uśmiech na drewnianych łyżkach, obok liści ze stewii.

Liście Stevia są około 200 razy słodsze niż tradycyjny biały cukier i ludzie używali ich od wieków jako słodzików i ziołowych suplementów.

Jednak Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uważa jedynie glikozydy stewiolowe o wysokiej czystości za bezpieczne obecnie do spożycia przez ludzi.

Ponieważ FDA nie zatwierdziła surowych ekstraktów stewii i liści stewii jako dodatku do żywności, firmy nie mogą wprowadzać ich na rynek jako produkty słodzące.

Zagrożenia i skutki uboczne

Według FDA, dopuszczalne dzienne spożycie glikozydów stewii wynosi 4 miligramy (mg) na kilogram masy ciała.

W przypadku stosowania jako słodzika lub do aromatyzowania żywności, eksperci nie uważają, że wysoce oczyszczona stewia wywołuje niepożądane skutki uboczne.

Podczas gdy w kilku badaniach zidentyfikowano potencjalne skutki uboczne stewii w ciągu ostatnich kilku dekad, większość z nich została wykonana przy użyciu zwierząt laboratoryjnych, a wiele z nich zostało od tego czasu zakwestionowanych.

Potencjalne skutki uboczne związane ze spożyciem stewii obejmują:

Uszkodzenie nerek

Stewia jest uważana za diuretyczną, co oznacza, że ​​zwiększa szybkość, z jaką organizm wyrzuca wodę i elektrolity z organizmu w moczu. Ponieważ nerka jest odpowiedzialna za filtrowanie i tworzenie moczu, naukowcy początkowo sądzili, że długotrwałe spożywanie stewii może uszkodzić narząd.

Jednak nowsze badania wykazały, że stewia może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniu nerek. Badanie przeprowadzone w 2013 r. W laboratorium wykazało, że stewia zmniejszała wzrost torbieli w komórkach nerkowych.

Objawy żołądkowo-jelitowe

Niektóre produkty stewii zawierają dodane alkohole cukrowe, które mogą powodować nieprzyjemne objawy u osób, które są bardzo wrażliwe na chemikalia.

Chociaż nadwrażliwość na alkohol cukrowy jest rzadka, jej objawy mogą obejmować:

 • nudności
 • wymioty
 • niestrawność
 • skurcze
 • wzdęcia

W kilku badaniach wykorzystujących hodowle komórek gryzoni i ludzi wykazano potencjalne korzyści żołądkowo-jelitowe dla glikozydów stewiolowych. Wykazano, że stosowanie Stevia pomaga ograniczać i zmniejszać biegunkę i objawy zespołu jelita drażliwego (IBS).

Reakcja alergiczna

Według przeglądu z 2015 r. Odnotowano bardzo niewiele przypadków alergii na stewię. Zarówno FDA, jak i Komisja Europejska doszły do ​​wniosku, że liczba osób nadwrażliwych na stewię lub na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest niewielka.

Hipoglikemia lub niski poziom cukru we krwi

Chociaż stewia może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę, uważano również, że długotrwałe lub duże spożycie stewii może powodować hipoglikemię lub niski poziom cukru we krwi.

Od tego czasu okazało się to bardzo mało prawdopodobne, z wyjątkiem osób z wyjątkowo niskim poziomem cukru we krwi.

Niskie ciśnienie krwi

Stewia działa jako środek rozszerzający naczynia krwionośne, powodując poszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ogólnego ciśnienia krwi. Obecnie naukowcy badali jedynie potencjalnie pozytywne aspekty tego zastosowania.

Wszystko, co aktywnie obniża ciśnienie krwi, może powodować komplikacje zdrowotne z nadmiernym, długotrwałym użyciem. Osoby z chronicznym niskim ciśnieniem krwi powinny porozmawiać z lekarzem na temat przedłużonego stosowania stewii.

Zakłócenia endokrynologiczne

Jako rodzaj sterydów, glikozydy stewiolowe mogą zakłócać działanie hormonów kontrolowanych przez układ hormonalny. Badanie przeprowadzone w 2016 r. Wykazało, że ludzkie plemniki wystawione na działanie stewiolu doświadczyły wzrostu produkcji progesteronu.

Kto nie powinien używać stewii?

Kobieta mówi z dietetykiem.

U niektórych osób istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wynikających ze zwykłego stosowania stewii. Dzieje się tak, ponieważ stewia może obniżyć poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi i działać jako środek moczopędny.

Stevia może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego ważne jest przedyskutowanie stewii z lekarzem przed spożyciem lub zakupem produktu.

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko działań niepożądanych stewii, obejmują:

 • warunki ciśnienia krwi i leki
 • schorzenia wątroby i leki
 • choroby nerek i leki
 • choroby serca i leki
 • leki regulujące hormon
 • steroidy
 • leki na raka

Niebezpieczne formy stewii

Istnieje wiele różnych rodzajów glikozydów stewiolowych występujących w stewii, podzielonych na pięć głównych grup.

Chociaż większość istniejących badań dotyczy dwóch głównych związków stewii – stewiozydu i rebaudiozydu A (reb A) – badanie z 2016 r. Z wykorzystaniem próbek ludzkiego kału wykazało, że wszystkie postaci tego związku są prawdopodobnie bezpieczne do ogólnego zastosowania.

Jednak nadal brakuje badań wspierających bezpieczne stosowanie mniej rafinowanych związków stewii. W rezultacie FDA nie uznaje liści stewii i surowych ekstraktów jako bezpiecznych do spożycia.

Coraz częściej suplementy i ekstrakty stewii zawierają fałszowane składniki, przede wszystkim sztuczne słodziki, które wiążą się ze znanym zagrożeniem dla zdrowia.

Dlatego ważne jest, aby kupować produkty posiadające certyfikaty zawierające co najmniej 95 procent glikozydu stewiolowego i które nie zawierają sztucznych ani syntetycznych substancji słodzących.

Powszechnie potencjalnie szkodliwe chemikalia występujące w produktach stewii obejmują:

 • maltodekstryna
 • Sacharyna sodu
 • cyklaminian sodu
 • aspartam

Stewia i ciąża

Kobieta w ciąży z filiżanką herbaty lub kawy.

W przypadku spożycia w małych dawkach oczyszczona stewia nie jest generalnie uważana za stwarzającą zagrożenie dla zdrowia dla osób w ciąży.

Badania z wykorzystaniem zarodków szczurów wykazały, że stewia nie miała wpływu na ciążę ani na płodność i nie była toksyczna dla tkanek płodu.

Jednak niektóre z popularnych podrobionych składników występujących w mieszankach i preparatach ze stewii są powiązane z poważnymi powikłaniami i mogą powodować anomalie rozwojowe. Najbardziej znanym z tych składników jest sacharyna.

Wysokie dawki lub ciężkie, długotrwałe stosowanie stewii może pogorszyć pospolite objawy ciąży poprzez zwiększenie obciążenia pracą narządów, takich jak nerki, pęcherz i serce.

Potencjalne komplikacje związane z nadużywaniem produktów stewii w czasie ciąży obejmują:

 • przegrzanie
 • odwodnienie
 • niskie ciśnienie krwi
 • zaparcie
 • dysfunkcja lub niewydolność nerek
 • zmęczenie
 • bóle głowy
 • wahania nastroju
 • nudności, skurcze i wymioty
 • niski poziom cukru we krwi

Na wynos

Naukowcy wciąż nie rozumieją pełnego zakresu zagrożeń związanych ze stewią. W przeglądzie przeprowadzonym w 2017 r., Badającym wyniki zdrowotne i komplikacje związane z substancjami słodzącymi o zerowej kaloryczności, stwierdzono, że nie przeprowadzono wystarczających badań, aby ocenić ogólny stan bezpieczeństwa stewii.

Jednakże, biorąc pod uwagę popularność stewii, istnieje szereg szeroko zakrojonych, wszechstronnych badań nad tą sprawą.

W badaniu wstępnym na rok 2017 szczury z dietami składającymi się z do 3,5% stewii przez 90 dni nie wykazywały żadnych objawów klinicznych i nie doświadczyły żadnych zmian w chemii krwi, funkcji komórkowej, kompensacji lub pojawieniu się.

Like this post? Please share to your friends: