Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zwężenie tętnic szyjnych może prowadzić do problemów z pamięcią i myśleniem

Problemy z uczeniem się, pamięcią, myśleniem i podejmowaniem decyzji mogą być związane ze zwężeniem tętnicy szyjnej szyi, zgodnie z nowymi badaniami zaprezentowanymi podczas 66. dorocznej konferencji American Academy of Neurology w Filadelfii, PA.

Amerykańska Akademia Neurologiczna opublikowała w swoim dzienniku badania, w których badano profil ryzyka udaru u ludzi, w tym wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu i cukrzycę, aby przewidzieć, czy ludzie rozwiną problemy pamięciowe i myślowe w późniejszym życiu.

Jest to jednak pierwsze badanie, które wyraźnie wiąże zwężenie tętnic szyjnych – dwóch głównych naczyń krwionośnych, które dostarczają krew do mózgu – do problemów pamięciowych i myślenia.

Większość badań klinicznych nad tętnicami szyjnymi wiąże się z zablokowaniem tętnic przez tłuszczowe, woskowe złogi lub „płytkę nazębną” – o której wiadomo, że powoduje udar lub przejściowy atak niedokrwienny.

Kiedy te arterie ulegają zwężeniu, a także ograniczają przepływ krwi do mózgu, małe kawałki płytki nazębnej mogą zostać dostarczone do mózgu.

„Do chwili obecnej głównym celem diagnostyki i leczenia blokady tętnic szyjnych było zapobieganie udarowi, ponieważ była to jedyna szkoda, którą te blokady uważano za powodujące u pacjentów” – mówi dr Brajesh K. Lal z VA Maryland Health Care System’s Baltimore VA Medical Center i University of Maryland School of Medicine w Baltimore.

„Wyniki te podkreślają znaczenie oceny stanu pamięci i myślenia u osób z zawężeniem tętnicy szyjnej” – dodaje dr Lal.

Pacjenci z bezobjawowym zwężeniem tętnicy szyjnej „zagrożeni pamięcią i problemami z myśleniem”

diagram przedstawiający tętnice szyjne

Dr Lal i jego zespół naukowców ocenili 67 pacjentów z bezobjawowym zwężeniem tętnicy szyjnej (ACS) i 60 osobami z czynnikami ryzyka ACS – takimi jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i choroba wieńcowa – ale bez schorzenia. Pacjenci z ACS mieli redukcję o 50% średnicy tętnicy szyjnej.

Obie grupy zostały przetestowane pod kątem szybkości przetwarzania, uczenia się, pamięci, podejmowania decyzji, umiejętności językowych i ogólnego myślenia.

Pacjenci z ACS wykonywali „znacznie gorsze” testy pamięci i myślenia – szczególnie na testach szybkości przetwarzania i języka.

Badanie nie wykazało jednak różnicy w umiejętnościach językowych tych dwóch grup.

Chociaż było to małe badanie obserwacyjne, dr Lal uważa ustalenia swojego zespołu za znaczące:

„Jeśli wyniki te zostaną potwierdzone w większych badaniach, mają znaczące implikacje dla nowych celów leczenia i otwierają drogę do dalszych pytań, takich jak: czy pacjenci ci powinni być traktowani bardziej agresywnie z lekami, rehabilitacją poznawczą, czy nawet operacją, aby otworzyć tętnicę.

„Przewiduję dużą liczbę dalszych badań poszukujących przyczyn i najlepszej opcji leczenia dla tej nowo zidentyfikowanej chorobowości związanej ze zwężeniem tętnicy szyjnej” – mówi dr Lal.

W 2013 roku doniesiono o badaniach przeprowadzonych przez Henry Ford Hospital w Detroit, MI, sugerując, że chrapanie zwiększa ryzyko nieprawidłowości, które mogą prowadzić do stwardnienia tętnic szyjnych.

Like this post? Please share to your friends: