Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy nikotyna może pomóc w walce z chorobą Parkinsona?

Wiele ostatnich badań sugeruje, że nikotyna może mieć zdolność spowolnienia postępu choroby Parkinsona. Jeśli okaże się, że tak jest, może to utorować drogę do bezpiecznego i skutecznego leczenia tej choroby.

W tym artykule przyjrzymy się jednemu z badań, w którym odkryto związek między nikotyną a chorobą Parkinsona i odkryjemy, dlaczego ta relacja może istnieć.

Szybkie fakty dotyczące choroby Parkinsona i nikotyny

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących choroby Parkinsona i nikotyny. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

  • Choroba Parkinsona dotyka miliony ludzi na całym świecie i wciąż nie ma lekarstwa
  • Rośliny z rodziny Solanaceae są jadalnym źródłem nikotyny
  • Naukowcy badają obecnie, czy plaster nikotynowy może spowolnić progresję choroby Parkinsona
  • Nikotyna może chronić mózg, pomagając ciału radzić sobie ze źle zorganizowanymi białkami

Czym jest choroba Parkinsona?

[Diagnoza Parkinsona]

Choroba Parkinsona jest postępującym stanem, który wpływa na mózg, coraz bardziej zakłócając jego działanie.

Jest to druga najczęstsza choroba zwyrodnieniowa mózgu, po chorobie Alzheimera. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano 60 000 nowych przypadków.

Choroba Parkinsona powoduje zakłócenia w ruchu i koordynacji ze względu na zwyrodnienie w ośrodkowym układzie nerwowym.

Choroba jest spowodowana przez utratę komórek mózgowych, które produkują dopaminę, ważny przekaźnik chemiczny (neuroprzekaźnik).

Mężczyźni mają o 50 procent wyższe ryzyko zachorowania w porównaniu z kobietami. W większości przypadków objawy pojawiają się po ukończeniu 50 lat.

Objawy rozwijają się stopniowo i mogą zaczynać się od małych wstrząsów w jednej ręce. Objawy choroby Parkinsona mogą obejmować:

  • Drżenia twarzy, rąk, rąk i nóg
  • Trudności z bilansem
  • Wolniejszy ruch
  • Sztywne kończyny

Niestety, nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona, która dotyka obecnie około dziesięciu milionów ludzi na całym świecie. Do tej pory leczenie i leki mogą jedynie złagodzić niektóre z jego objawów.

Nikotyna i choroba Parkinsona

Badania wykazały związek między paleniem tytoniu a zmniejszeniem ryzyka choroby Parkinsona. Jednak eksperci nie są jeszcze w 100% pewni, czy to nikotyna, czy inny składnik tytoniu, zapobiega rozwojowi choroby. Możliwe, że pacjenci z chorobą Parkinsona nigdy nie byli „palaczami”.

Niektóre gatunki z rodziny roślin kwitnących o nazwie „Solanaceae” są jadalne i zawierają nikotynę. Ta rodzina obejmuje papryki, chili i pomidory. Czy ten rodzaj rośliny może być przydatny w zapobieganiu chorobie Parkinsona?

Jakie są dowody?

Jedno z opublikowanych wyników ujawniło, że spożywanie niektórych produktów żywnościowych zawierających nikotynę, takich jak rośliny należące do rodziny Solanaceae, może pomóc obniżyć ryzyko Parkinsona.

Badanie, prowadzone przez dr Susan Searles Nielsen i jej współpracowników z University of Washington w Seattle, obejmowało 490 pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę Parkinsona i 644 osoby bez choroby Parkinsona (grupa kontrolna).

Naukowcy przekazali uczestnikom ankiety z pytaniem o dietę i palenie tytoniu.

Odkryli, że ludzie, którzy jadali wyższe poziomy jadalnych Solanaceae, byli mniej narażeni na chorobę Parkinsona w porównaniu z tymi, którzy nie jedli tak dużo. Ze wszystkich produktów zawierających nikotynę najlepsza ochrona pochodziła z jedzenia papryki.

Efekty ochronne spożycia żywności zawierającej nikotynę były najbardziej zauważalne u ludzi, którzy nigdy nie używali innych wyrobów tytoniowych.

„Nasze badanie jest pierwszym, w którym bada się dietetyczną nikotynę i ryzyko rozwoju choroby Parkinsona Podobnie jak w wielu badaniach wskazujących, że używanie tytoniu może zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona, nasze wyniki sugerują również działanie ochronne nikotyny lub być może podobnej, ale mniej toksycznej substancji chemicznej. w paprykach i tytoniu. „

Dr Searles Nielsen

W jaki sposób nikotyna zapobiega chorobie Parkinsona?

[Składana struktura białka]

Naukowcy wiedzą, że niektóre drgawki Parkinsona są powiązane z utratą neuronów produkujących dopaminę (neurony dopaminergiczne).

Chociaż mechanizmy odpowiedzialne za śmierć komórek neuronalnych nie są dobrze poznane, istnieją pewne wskazówki. Wydaje się, że u osób z chorobą Parkinsona białka komórkowe, które nie fałdują się prawidłowo, nie są usuwane z systemu, tak jak są u zdrowych ludzi.

Te źle sfałdowane białka następnie gromadzą się w innych zdrowych komórkach, ostatecznie zabijając je.

W badaniu opublikowanym w 2016 roku w czasopiśmie Journal of Neuroscience zbadano wpływ nikotyny na neurony dopaminergiczne.

Symulując warunki, w których białka ulegają nieprawidłowemu fałdowaniu, autorzy badania stwierdzili, że w obecności nikotyny neurony dopaminergiczne były bardziej odporne na toksyczne działanie nieprawidłowo fałdujących się białek.

Autorzy uważają, że nikotyna może zarówno zmniejszać poziom nieprawidłowego fałdowania, jak i zapobiegać gromadzeniu się białek w komórkach. W takim przypadku wyniki sugerują, że leki na bazie nikotyny, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia związanego z paleniem tytoniu, mogą wymagać dalszych badań w celu ich zastosowania u osób z chorobą Parkinsona.

W 2015 r. Genetycy z University of Alabama (UAB) próbowali ustalić, jakie mechanizmy genetyczne mogą stanowić podstawę związku między ekspozycją na nikotynę a zmniejszeniem ryzyka choroby Parkinsona. Badanie wykazało, że osoby palące regularnie miały o 25 procent niższe ryzyko zachorowania na Parkinsona, w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły.

W badaniu UAB zidentyfikowano gen – SV2C – który może odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka choroby Parkinsona wśród regularnych palaczy.Ten gen jest „biologicznie prawdopodobny”, wyjaśniają autorzy, ponieważ nikotyna wzmaga uwalnianie dopaminy przez pęcherzyki synaptyczne – część neuronu, która przechowuje neuroprzekaźniki – i SV2C koduje białko pęcherzyków synaptycznych w części mózgu zwanej substancją czarną, która jest uszkodzony podczas choroby Parkinsona.

Fundacja Michaela J. Foxa dla badań Parkinsona

Jednym z najbardziej znanych ludzi z chorobą Parkinsona jest aktor Michael J. Fox. W 2000 roku założył Fundację Michaela J. Foxa dla badań Parkinsona, która dąży do znalezienia lekarstwa i opracowania ulepszonych metod leczenia tej choroby. Jednym z badań prowadzonych obecnie przez Fundację jest „Potencjał modyfikujący chorobę przezskórnej nikotyny we wczesnej fazie choroby Parkinsona” lub NIC-PD w skrócie.

Badanie NIC-PD bada potencjał terapeutyczny plastrów nikotynowych dla osób, które znajdują się we wczesnym stadium choroby Parkinsona. W badaniu 150 uczestników zostało losowo przydzielonych plastry nikotynowe lub plastry placebo w okresie leczenia 12 miesięcy. W badaniu ocenia się wpływ nikotyny na spowolnienie lub zatrzymanie progresji choroby Parkinsona z zastosowaniem standaryzowanych skal oceny klinicznej.

Jeśli NIC-PD wykaże, że nikotyna może spowolnić progresję choroby Parkinsona, to Fundacja Michaela J. Foxa wierzy, że substancja ta może również wykazywać potencjał do leczenia innych chorób neurodegeneracyjnych.

Like this post? Please share to your friends: