Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy płyn do płukania ust może narazić Cię na cukrzycę?

Dla wielu z nas płyn do płukania jamy ustnej dwa razy dziennie stanowi część naszej codziennej higieny jamy ustnej. Ale według nowych badań ta pozornie korzystna praktyka może stanowić zaskakujące zagrożenie dla zdrowia: stosowanie płynów do płukania ust może zwiększać ryzyko cukrzycy.

kobieta za pomocą płynów do płukania ust

Naukowcy sugerują, że używanie płynu do płukania jamy ustnej co najmniej dwa razy dziennie niszczy „przyjazne” bakterie jamy ustnej, co z kolei może zmienić metabolizm cukru we krwi i promować cukrzycę, szczególnie dla osób, które już są w grupie wysokiego ryzyka.

Współautor badania, Rakesh P. Patel – z Wydziału Patologii i Centrum Wolnej Radykalnej Biologii na Uniwersytecie Alabama w Birmingham – oraz współpracownicy opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie.

Ocenia się, że około 30,3 miliona osób w Stanach Zjednoczonych choruje na cukrzycę, która charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi.

Kolejne 84,1 miliona dorosłych w USA ma stan przedcukrzycowy, w którym poziomy glukozy we krwi są wyższe niż normalnie, ale nie są wystarczająco wysokie, aby uzasadnić rozpoznanie cukrzycy.

Nadwaga jest jednym z największych czynników ryzyka cukrzycy. Zgodnie z nowym badaniem prosta praktyka stosowania płynów do płukania ust może zwiększyć to ryzyko.

Ryzyko cukrzycy wzrosło o 55 procent

Naukowcy doszli do swoich intrygujących odkryć, analizując dane dotyczące 1206 dorosłych z nadwagą lub otyłych w wieku 40-65 lat. Wszyscy dorośli byli częścią badania nad nadwagą dorosłych u San Juan i byli oni wolni od cukrzycy i poważnych chorób sercowo-naczyniowych na początku badania.

W ramach badania uczestnicy zostali zapytani, jak często stosowali płyny do płukania ust. W sumie 43 procent badanych stwierdziło, że używało płynu do płukania jamy ustnej przynajmniej raz dziennie, a 22 procent stwierdziło, że używało go co najmniej dwa razy dziennie.

W ciągu średnio 3 lat obserwacji zespół monitorował rozwój cukrzycy i cukrzycy wśród uczestników. W sumie 945 osób zostało uwzględnionych w ostatecznej analizie.

W porównaniu z uczestnikami, którzy nie stosowali płynu do płukania jamy ustnej, ci, którzy zgłosili stosowanie płynu do płukania jamy ustnej przynajmniej dwa razy dziennie, mieli 55% większe prawdopodobieństwo wystąpienia stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy w ciągu 3 lat.

Nie ma związku między używaniem płynów do płukania jamy ustnej mniej niż dwa razy dziennie a ryzykiem wystąpienia stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy – podają naukowcy.

Ustalenia te utrzymywały się po uwzględnieniu szeregu możliwych czynników zakłócających, w tym diety, higieny jamy ustnej, zaburzeń snu, stosowania leków, poziomu glukozy na czczo, dochodów i poziomu wykształcenia.

Komentując swoje odkrycia, Patel i współpracownicy piszą:

„Częste regularne stosowanie płynów do płukania dostępnych bez recepty wiązało się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju stanu przedcukrzycowego / cukrzycy w tej populacji”.

Płyn do płukania ust może zniszczyć „dobre” bakterie jamy ustnej

Wiele płynów do płukania ust zawiera związki przeciwbakteryjne – takie jak chloroheksydyna – które zabijają bakterie, aby zapobiegać zapaleniu dziąseł, próchnicy zębów i innym stanom zdrowia jamy ustnej.

Patel i współpracownicy podejrzewają, że związki te niszczą również „dobre” bakterie w jamie ustnej, które są ważne dla tworzenia tlenku azotu, który jest związkiem chemicznym, który pomaga regulować insulinę – hormon, który kontroluje poziom cukru we krwi.

Dlatego zniszczenie tej korzystnej bakterii może sprzyjać rozwojowi cukrzycy.

Biorąc pod uwagę, że ponad 200 milionów osób w Stanach Zjednoczonych używa płynów do płukania ust, te ostatnie wyniki mogą stanowić powód do niepokoju. Należy jednak zauważyć, że badanie jest wyłącznie obserwacyjne.

Patel i współpracownicy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, czy pozornie niewinny produkt do higieny jamy ustnej jest rzeczywiście czynnikiem ryzyka cukrzycy.

Like this post? Please share to your friends: