Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Gniewne wybuchy mogą zwiększać ryzyko zawału serca

Prawdopodobnie widzieliście to w wielu filmach lub programach telewizyjnych: postać ma zły wybuch przed uściskaniem klatki piersiowej i upadkiem na ziemię – ma atak serca. Ale nowe badania pokazują, że takie portrety nie są dalekie od prawdy; epizody intensywnego gniewu naprawdę mogą wywołać atak serca, szczególnie dla osób wysokiego ryzyka.

Zły człowiek

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Sydney w Australii ujawniło również, że to zwiększone ryzyko zawału serca, czyli zawału mięśnia sercowego, trwa 2 godziny po epizodzie intensywnego gniewu.

Związek między złością a zwiększonym ryzykiem zawału serca nie jest nowy. W marcu 2014 r. Badanie przeprowadzone przez Harvard School of Public Health w Bostonie wykazało, że wybuchy gniewu mogą zwiększać ryzyko ataku serca, udaru mózgu i innych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

„Nasze odkrycia potwierdzają to, co zostało zasugerowane w poprzednich badaniach i anegdotyczne dowody, nawet w filmach – że epizody intensywnego gniewu mogą działać jako czynnik wyzwalający zawał serca”, mówi główny autor tego najnowszego badania, dr Thomas Buckley, z Sydney Nursing School na Uniwersytecie w Sydney.

W Stanach Zjednoczonych każdego roku około 745 000 osób ma zawał serca, a około 525 000 z nich to pierwsze zawały serca.

Do częstych czynników ryzyka zawału serca należą wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i palenie. Jednak coraz częściej badacze badają, w jaki sposób czynniki psychologiczne mogą wywoływać atak serca.

Epizody gniewu, lęku mogą zwiększyć ryzyko ataku serca o więcej niż dziewięć razy

Aby dotrzeć do swoich wyników, które zostały opublikowane w raporcie, dr Buckley i jego zespół rekrutowali 313 uczestników z ostrą niedrożnością wieńcową – blokadą w tętnicy, która dostarcza mięśnie sercowe krwi, zwykle powodowanej przez zakrzepicę lub miażdżycę.

Wszyscy uczestnicy zostali przyjęci do głównego ośrodka angioplastyki w Sydney w latach 2006-2012 z podejrzeniem zawału serca.

W ciągu 4 dni po przyjęciu uczestnicy zostali zapytani o swoją aktywność na 48 godzin przed wystąpieniem objawów. Zostali poproszeni o ocenę poziomu gniewu w ciągu tych 48 godzin w skali od 1 do 7, gdzie 1 oznacza „spokój”, a 7 oznacza „rozwścieczeni, poza kontrolą, rzucanie przedmiotami, ranienie siebie lub innych”.

Badanie ujawniło, że pacjenci, którzy doświadczyli okresów gniewu na skali 5 (wskazujących na „bardzo zły, napięte ciało, zaciskające pięści lub zęby, gotowi do wybuchu”) lub powyżej 48 godzin przed wystąpieniem objawów, mieli 8,5 atak serca w ciągu 2 godzin po wybuchu.

Ponadto zespół odkrył, że osoby, które doświadczyły wysokiego poziomu lęku w ciągu 48 godzin przed wystąpieniem objawów, były 9,5 razy bardziej narażone na atak serca w ciągu następnych 2 godzin.

Dr Buckley mówi, że epizody gniewu lub lęku mogą powodować zwiększoną częstość akcji serca, wysokie ciśnienie krwi, zwężenie naczyń krwionośnych i zwiększoną krzepliwość, z których wszystkie mogą być wyzwalaczami zawału serca.

Komentując swoje odkrycia, naukowcy mówią:

„Badanie to dodaje niewielki, ale rosnący materiał dowodowy łączący ostre emocjonalne wyzwalacze z początkiem MI. Przyszłe badania identyfikujące osoby najbardziej narażone w czasie ekspozycji emocjonalnej mogą poprawić predyktywne modele w przypadku wystąpienia zawału serca i poinformować przyszłe nowatorskie terapie profilaktyczne. . „

Starszy autor badania, profesor Geoffrey Tofler, z Sydney Medical School na Uniwersytecie w Sydney, twierdzi, że te odkrycia sugerują również, że podczas leczenia osób z wysokim ryzykiem zawału serca – takich jak pacjenci z chorobami serca – należy brać pod uwagę częstość ich gniewu i lęku. .

Co można zrobić, aby zapobiec zawałowi serca wywołanemu złością lub lękiem?

Profesor Tofler mówi, że szkolenie zmniejszające stres w celu zmniejszenia częstotliwości i intensywności epizodów gniewu może być przydatną strategią zapobiegania atakom serca spowodowanym złością lub lękiem, ponieważ mogłoby to uniknąć działań, które wywołują intensywne reakcje – takie jak gniewna konfrontacja.

Zauważa, że ​​poprawa ogólnego stanu zdrowia poprzez zmniejszenie czynników ryzyka związanych z zawałem serca – takich jak wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu i wysoki poziom cholesterolu – jest również dobrą strategią zapobiegawczą.

W przypadku osób z wysokim ryzykiem ataku serca prof. Tofler twierdzi, że istnieje możliwość, że stosowanie leków, takich jak aspiryna lub beta-blokery w czasie epizodu niepokoju lub gniewu, może zmniejszyć ryzyko zawału serca, chociaż coś, co on i jego współpracownicy obecnie badają.

„Nasze przesłanie dla ludzi polega na tym, że muszą zdawać sobie sprawę z tego, że wybuch ciężkiej złości lub lęku może doprowadzić do zdarzenia wieńcowego, więc weź pod uwagę strategie zapobiegawcze tam, gdzie to możliwe” – dodaje.

Like this post? Please share to your friends: