Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak głęboka jest pochwa? Co wiedzieć

Kobieca pochwa jest organem płciowym, a także częścią kanału rodnego. Podobnie jak kobiety mogą mieć różnej wielkości piersi, dłonie i stopy, rozmiar i głębokość pochwy również mogą się różnić.

Według jednego z badań średnia głębokość pochwy wynosi około 3,77 cala, czyli 9,6 centymetra (cm). Inne źródła sugerują, że średni zakres wielkości może wynosić około 3 do 7 cali (około 7,6-17,7 cm)

Jednak te różnice w wielkości nie są zwykle widoczne, nawet dla partnera seksualnego.

Rozmiar i wygląd pochwy

Jak głęboka jest pochwa reprezentowana przez 3D renderowane ciało kobiety z podświetlonymi narządami rozrodczymi.

Raport mówi, że średnia głębokość pochwy wynosi około 3,7 cm (9,6 cm), ale głębokość i wygląd pochwy mogą się znacznie różnić.

W rzeczywistości głębokość pochwy (od otworu do końca szyjki macicy) może mierzyć wszędzie do 7 cali (17,7 cm).

Pochwa to kanał do szyjki macicy, który oddziela macicę od pochwy.

Wewnątrz pochwy znajduje się kilka rodzajów tkanek, w tym błona śluzowa. Błona śluzowa składa się z wyspecjalizowanych komórek, które wydzielają płyn smarujący, który pomaga rozciągać ściany pochwy.

Zewnętrzna część żeńskich narządów płciowych to srom. W sromie znajdują się wargi sromowe i majora – podobne do warg części żeńskich narządów płciowych.

Wygląd sromu jest bardzo zróżnicowany. Skóra może być tego samego koloru lub ciemniejsza niż reszta ciała. Wargi sromowe, które są zewnętrznymi „wargami”, mogą mieć długość od 7,7 do 4,7 cala (7 do 12 cm).

Łechtaczka waha się od około 0,1 do 1,3 cala (5 do 35 mm), ale pęcznieje i powiększa się, jeśli kobieta jest pobudzona.

Co wpływa na rozmiar pochwy?

Rozmiar i głębokość pochwy zmienia się w pewnych sytuacjach. Może rozciągać się, aby pomieścić wstawienie tamponu, palca lub penisa.

Podczas podniecenia więcej krwi przepływa do pochwy. Powoduje to wydłużenie pochwy, a szyjka macicy lub jej koniec nieznacznie podnoszą się, umożliwiając przyczepienie większej ilości penisa, palca lub zabawki erotycznej do pochwy.

Podczas gdy pochwa rozszerza się podczas podniecenia, duży penis lub zabawka seksualna nadal mogą powodować dyskomfort podczas uprawiania seksu.

W jaki sposób pochwa zmienia się w czasie?

Kobieta w ciąży w szpitalu

Pochwa nie zmieni wyglądu, ponieważ jest wewnętrzna. W rzeczywistości badania nie wykazały związku między głębokością pochwy osoby a jej wiekiem.

Jednak wargi sromowe mogą z czasem wyglądać na mniejsze. Wynika to z faktu, że ilość estrogenu w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem, co może zmniejszyć tłuszcz i kolagen.

Genitalia mogą również wydawać się zmieniać kolor, stając się jaśniejsze lub ciemniejsze ze zmianami hormonalnymi w czasie.

Niektóre kobiety mogą uznać, że ich pochwa wydaje się inna po urodzeniu dziecka. Podczas gdy tkanki w pochwie rozciągają się, aby pomieścić niemowlę, nie jest to trwałe.

W badaniach nie stwierdzono różnicy w długości pochwy między kobietami, które urodziły, a tymi, które nie urodziły.

Jeśli dana osoba uważa, że ​​jej pochwa wydaje się inna po porodzie, lekarz może zalecić ćwiczenia Kegla, które obejmują ściskanie i uwalnianie mięśni używanych do kontrolowania oddawania moczu w celu wzmocnienia dna miednicy.

Rozmiar pochwy i długość penisa

Średni wzięty penis jest o 33 procent dłuższy niż średnia pochwa. Podczas gdy rozmiary penisa i waginy mogą się różnić, narządy te zazwyczaj mogą się dopasować.

Badanie z 2015 r. Wykazało, że przeciętna długość wzwodu prącia wynosi nieco ponad 5 cali (13,12 cm). Niektóre kobiety mogą zgłaszać dyskomfort, jeśli ich partner seksualny ma penisa, który jest większy od przeciętnego.

Może być bolesne lub nieprzyjemne, gdy przedmiot taki jak penis lub zabawka seksualna trafi w szyjkę macicy. Odpowiednie smarowanie i przekazywanie ewentualnych dolegliwości u partnera może pomóc w zachowaniu przyjemności seksualnej.

Wskazówki dotyczące samopomocy

Produkty menstruacyjne, w tym tampony i podpaski higieniczne ułożone w stos

Wskazówki dotyczące utrzymania zdrowej pochwy obejmują:

  • unikanie podmywania lub używania wysoce perfumowanych produktów do kąpieli, tamponów lub płynów do higieny kobiecej
  • wymykanie się z mokrej odzieży i strojów kąpielowych tak szybko, jak to możliwe, w celu zmniejszenia ryzyka infekcji
  • często zmieniając klocki i tampony
  • używanie ochrony podczas aktywności seksualnej
  • powstrzymywanie się od noszenia zbyt ciasnej odzieży, która może przyczynić się do podrażnienia i nadmiernego potu
  • oddawanie moczu po seksie w celu zmniejszenia ryzyka infekcji dróg moczowych (UTI)

Na wynos

Głębokość i wygląd wagin różnią się bardzo między poszczególnymi osobami. Zazwyczaj głębokość pochwy wynosi od 3 do 7 cali.

Pochwa jest narządem, który jest przeznaczony do porodu i aktywności seksualnej. Jednak jeśli kobieta doświadcza bólu podczas seksu z powodu tego, co postrzega jako płytką waginę, powinna porozmawiać z lekarzem.

Lekarze mogą zbadać przyczyny leżące u podstaw bólu i mogą skierować kogoś do specjalisty. Specjalista może zalecić terapię dna miednicy lub terapię seksualną, która może sprawić, że seks będzie przyjemniejszy bez względu na głębokość pochwy.

Like this post? Please share to your friends: