Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Radzenie sobie z zespołem jelita drażliwego

Życie z zespołem jelita drażliwego może być trudne, bolesne i kłopotliwe, a także może wpływać na jakość życia. Zebraliśmy kilka sposobów radzenia sobie ze stanem, który może pomóc odeprzeć nieprzyjemne objawy, których doświadczasz z zespołu jelita drażliwego.

kobieta r. na łóżku z bólem brzucha

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest powszechnym zaburzeniem żołądkowo-jelitowym, które dotyka ponad 10 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych, tylko 5 do 7 procent z nich otrzymało diagnozę. Warunek ten występuje dwukrotnie u kobiet niż u mężczyzn i zwykle ma miejsce u osób w wieku 45 lat i młodszych.

IBS powoduje dyskomfort w jamie brzusznej, gaz i zmiany we wzorcach ruchów jelit, a także biegunkę lub zaparcia. Przyczyna IBS jest w dużej mierze nieznana, co hamuje rozwój skutecznych metod leczenia.

Wydaje się jednak, że istnieją wspólne czynniki wyzwalające IBS, takie jak niektóre pokarmy, stres i zmiany hormonalne, chociaż mogą się one różnić w zależności od osoby.

Wypracowanie tego, co iskrzy i złagodzi Twój IBS, może pomóc w opanowaniu stanu i odzyskaniu kontroli nad swoim życiem. Oto pięć kroków, które możesz wykonać, aby uniknąć wyzwalaczy, zapobiec nawrotom objawów i poradzić sobie z IBS.

1. Zmień dietę

Dokonywanie prostych zmian w diecie może często przynieść ulgę od objawów IBS. Nie ma konkretnej diety IBS jako takiej, a to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Zmiany związane z dietą, które będą najlepsze dla Ciebie, będą zależeć od twoich objawów i reakcji na określone pokarmy.

żywność o wysokiej zawartości błonnika

Prowadzenie dzienniczka jedzenia może pomóc w identyfikacji żywności, która poprawia lub nasila objawy. Śledzić żywność, którą jesz, objawy, które masz i kiedy one występują.

Według National Institute of Diabetes i trawienia i chorób nerek, żywności i napojów, które wykazały się nasilać objawy IBS obejmują:

 • żywność o wysokiej zawartości tłuszczu
 • niektóre produkty mleczne
 • napoje alkoholowe
 • kofeina
 • napoje bogate w sztuczne słodziki
 • fasola, kapusta i inne pokarmy wywołujące gazy

Międzynarodowa Fundacja Funkcjonalnych Zaburzeń Żołądkowo-Jelitowych podkreśla również nierozpuszczalne błonnik, czekoladę i orzechy jako pokarmy, które mogą powodować problemy.

Błonnik

Zwiększenie spożycia błonnika może pomóc w poprawie objawów zaparcia spowodowanego IBS. Produkty zawierające błonnik to owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i ziarna. Dorośli powinni spożywać od 22 do 34 gramów błonnika dziennie.

Dodając więcej błonnika do swojej diety, powoli zwiększaj ilość o 2 do 3 gramów dziennie. Dodanie zbyt dużej ilości błonnika do diety za jednym razem może spowodować gaz i wzdęcia, a także wywołać jeszcze większy dyskomfort w jamie brzusznej.

Niska dieta FODMAP

W przypadku odczuwania wzdęć, skuteczne mogą być nisko fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole (FODMAP). Są to wszystkie rodzaje węglowodanów, które są słabo wchłaniane w jelicie cienkim. Istnieje pięć grup FODMAP:

 • fruktany, w tym pszenica, żyto, cebula, brokuły i czosnek
 • galakto-oligosacharydy, w tym ciecierzyca, soczewica, produkty sojowe i fasola
 • laktoza, w tym mleko krowie, lody, jogurt i ser
 • nadmiar fruktozy, w tym jabłka, mango, gruszki, arbuz i miód
 • poliole, w tym nektarynki, brzoskwinie, śliwki, kalafior i grzyby

Naukowcy sugerują, że FODMAP zwiększają ilość wody w jelicie cienkim, co może przyczyniać się do luźnych stolców i biegunki w IBS.

Co więcej, FODMAP przechodzą do jelita grubego, gdzie miliardy bakterii je fermentują, powodując gaz i wzdęcia. Zmniejszenie przyjmowania FODMAP może poprawić te objawy.

Niektóre osoby mają objawy wywoływane przez jeden lub dwa FODMAP, podczas gdy inne mają problem ze wszystkimi pięcioma. Żywność powinna być ograniczona tylko wtedy, gdy przyczyniają się do objawów IBS.

Poszukiwanie wskazówek od dietetyka może pomóc wyeliminować wysokie pożywienie FODMAP, a następnie powoli je ponownie wprowadzić, aby znaleźć odpowiedni dla siebie poziom tolerancji.

2. Zwiększ aktywność fizyczną

Zwiększenie poziomu ćwiczeń może przynieść ulgę IBS. Ćwiczenia pomagają stymulować normalne skurcze jelit i zmniejszyć stres, co łagodzi niektóre objawy IBS.

kobieta noszenia wykonywania odzieży

Badania wykazały, że uczestniczenie w 20 do 30 minutach umiarkowanych do intensywnych ćwiczeń między trzy a pięć razy w tygodniu znacznie poprawiło bóle brzucha, problemy z stolcem i jakość życia w porównaniu z grupą kontrolną.

Ponadto, bycie aktywnym fizycznie regularnie zapobiegało pogarszaniu się objawów IBS.

Jeśli nie ćwiczyłeś przez jakiś czas, najlepiej jest powoli zwiększać częstotliwość i czas aktywności fizycznej. Twoim celem jest osiągnięcie 30 minut ćwiczeń pięć razy w tygodniu – zgodnie z zaleceniami American Heart Association (AHA).

3. Zmniejsz stres

Fizyczne lub psychologiczne czynniki stresogenne, takie jak zapalenie jelita grubego lub zmiana pracy, mogą powodować zakłócenia złożonych interakcji między mózgiem a układem pokarmowym, a zatem nasilać objawy IBS.

Mężczyzna relaksujący i patrzejący widok

Może się okazać, że doświadczasz złagodzenia objawów i poprawy samopoczucia poprzez włączenie technik relaksacyjnych do swojego dnia. Niezależnie od tego, czy masz 5 minut dziennie lub 1 godzinę, regularne ćwiczenia relaksacyjne pomogą Ci poczuć kontrolę nad objawami.

Korzystanie z technik głębokiego relaksu, takich jak oddychanie brzucha, progresywne rozluźnienie mięśni i wizualizacja, wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym:

 • zmniejszony niepokój
 • poprawiła pamięć i koncentrację
 • zwiększona produktywność i poziomy energii
 • lepszy sen
 • zmniejszone zmęczenie
 • zmniejszone napięcie mięśniowe

Ćwiczenie technik relaksacyjnych pomoże ci podjąć pozytywne kroki w celu rozwiązania objawów IBS i przygotować się do radzenia sobie z każdym kolejnym stresem, który może pojawić się w przyszłości.

Medytacja, udzielanie porad i wsparcia, regularne ćwiczenia i wystarczająca ilość snu mogą również pomóc w opanowaniu poziomu stresu.

4. Wypróbuj leki IBS

Nie jest jasne, co powoduje zespół jelita drażliwego, więc leczenie ma na celu złagodzenie objawów, aby pozwolić ci żyć tak normalnie, jak to tylko możliwe. Jeśli twoje objawy nie zostaną złagodzone przez zmiany w diecie, stylu życia i poziomie stresu, Twój lekarz może zasugerować ci wypróbowanie leków. Obejmują one:

pigułki wylewa się z butelki

 • Suplementy z włóknami. Psyllium (Metamucil) lub metyloceluloza (Citrucel) mogą pomóc kontrolować zaparcia.
 • Osmotyczne środki przeczyszczające. Mleko magnezu lub glikol polietylenowy może pomóc w zaparciach.
 • Leki przeciwbiegunkowe. Loperamid (Imodium) może zmniejszać biegunkę w IBS.
 • Leki przeciwskurczowe. Hyoscyamine (Levsin) i dicyclomine (Bentyl) mogą przyczyniać się do zmniejszenia skurczów jelit.
 • Leki przeciwdepresyjne. Niskie dawki tricyklicznych leków przeciwdepresyjnych i selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny mogą pomóc w objawach bólu lub depresji.
 • Antybiotyki. Rifaksymina (Xifaxan) może potencjalnie pomóc w leczeniu bakteryjnego przerostu jelita cienkiego – chociaż potrzebne są dalsze badania.
 • Kapsułki z mięty pieprzowej mogą zmniejszać objawy IBS.

Zatwierdzono również leki, które okazały się skuteczne w leczeniu wielu objawów IBS. Obejmują one:

 • Alosetron (Lotronex), który rozluźnia okrężnicę i spowalnia ruch odpadów przez jelita, aby zmniejszyć biegunkę i bóle brzucha.
 • Lubiprostone (Amitiza), który zwiększa wydzielanie płynu w jelicie cienkim, ułatwiając ruch stolca.
 • Eluksadolina (Viberzi), która zmniejsza bóle brzucha i poprawia konsystencję stolca.
 • Linaklotyd (Linzess), który blokuje sygnały bólowe i zwiększa przepływ treści przez przewód żołądkowo-jelitowy.

Niektóre badania sugerują, że probiotyki mogą pomóc w objawach IBS. Jednak nie wszystkie probiotyki mają taki sam efekt, a ich korzyści są obecnie niejasne.

5. Rozważ interwencje psychologiczne

Jeśli nadal masz problemy z objawami IBS po zbadaniu wszystkich wymienionych powyżej metod, możesz rozważyć terapię psychologiczną, która pomoże Ci złagodzić objawy.

Mówiąca terapia

kobieta na kanapie w sesji terapii rozmowy

Pracownicy służby zdrowia stosują terapię behawioralną poznawczą (CBT) i terapię psychodynamiczną w leczeniu IBS.

CBT koncentruje się na twoich myślach i działaniach, podczas gdy terapia psychodynamiczna koncentruje się na wpływie emocji na objawy IBS.

Terapia rozmowa obejmuje techniki radzenia sobie ze stresem i relaksacji.

Hipnoterapia związana z jelitami

Niektóre badania sugerują, że hipnoterapia poprawia lęki związane z IBS, depresję, objawy żołądkowo-jelitowe i jakość życia.

Podczas hipnoterapii związanej z jelitami terapeuta stosuje hipnozę, aby pomóc Ci nauczyć się rozluźniać mięśnie okrężnicy i odzyskać kontrolę nad reakcjami fizjologicznymi.

Trening uważności

Ćwiczenie uważności może pomóc ci skupić uwagę na odczuciach pojawiających się w teraźniejszości, zamiast być zestresowanym na te wrażenia i martwić się, co mogą one oznaczać.

Poprzez uważność możesz rozwinąć świadomość swojego umysłu i ciała i zrelaksować się, co może pomóc w zmniejszeniu objawów IBS i zwiększyć fizyczne i psychiczne samopoczucie.

Nie ma jednego uniwersalnego podejścia do radzenia sobie z IBS. Ale próbując różnych kombinacji diety, ćwiczeń, zarządzania stresem, leków i terapii psychologicznych, powinieneś być na najlepszej drodze do zmniejszenia dyskomfortu związanego z objawami IBS.

Like this post? Please share to your friends: