Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Cztery przyczyny pomarańczowego języka

Patrzenie w lustro i obserwowanie, że język zmienił się z różowego lub czerwonawego na pomarańczowy, może być alarmujące.

Na szczęście język pomarańczowy jest zwykle powodowany przez coś zjedzonego przez człowieka, takie jak pomarańczowy popsicle, żelatyna, twarde cukierki lub inny rodzaj żywności zawierający sztuczne zabarwienie.

Jednakże, jeśli dana osoba nie spożyła ostatnio żadnego z tych pokarmów, pomarańczowy język może wskazywać na podstawowy stan zdrowia.

Przyczyny

Poniższe warunki i czynniki mogą spowodować, że język będzie pomarańczowy:

1. Zła higiena jamy ustnej

marchew i słodkie ziemniaki z nożem

Jeśli dana osoba nie szczotkuje regularnie zębów ani języka, może gromadzić się żywność i inne zanieczyszczenia.

Używanie tytoniu i picie kawy lub herbaty może sprawić, że język stanie się pomarańczowy, jeśli dana osoba nie myje zębów później.

Ciężkie suchość w jamie ustnej, czyli kserostomia, może również zmienić kolor języka na pomarańczowy. Suchość w ustach zapobiega normalnym wypłukiwaniu bakterii. Może to prowadzić do rozpadu w jamie ustnej.

2. Drożdżyca doustnego

Drożdżyca ustna lub drożdżakowa infekcja jamy ustnej występuje, gdy zbyt dużo grzybów zbiera się na języku. To nagromadzenie może sprawić, że język stanie się żółty lub pomarańczowy.

Drozd ustny dotyka ludzi w każdym wieku. Jednak jest to szczególnie powszechne u osób, które biorą leki steroidowe lub mają osłabiony układ odpornościowy.

Niemowlęta mają skłonność do pleśniawki doustnej, zwłaszcza jeśli są na antybiotykach, które mogą zabijać bakterie, które chronią przed nadmiernym wzrostem drożdży.

Drożdżyca ustna może być niewygodna i wpływać na zdolność osoby do jedzenia i mówienia. Każdy, kto podejrzewa, że ​​ma pleśniawicę, powinien zgłosić się do lekarza.

3. Niektóre leki

Niektóre leki zawierają składniki, które mogą tymczasowo zmienić język na pomarańczowy. Jednym z przykładów jest rifampin, antybiotyk, który lekarze zalecają w leczeniu gruźlicy.

Inne leki, które mogą prowadzić do pomarańczowego języka obejmują:

 • amiodaron
 • bleomycyna
 • chlorochina
 • chloropromazyna
 • doksorubicyna
 • hydroksychlorochina
 • minocyklina
 • chinakrynę
 • chinidyna

Po zażyciu leku i konieczności picia lub picia zębów pomarańczowy odcień zwykle znika w ciągu kilku godzin.

4. Nadmiar beta-karotenu

Beta-karoten to związek, który nadaje marchewce ich pomarańczowy kolor. Spożywanie pokarmów bogatych w tę substancję może powodować odbarwienie skóry i języka. Lekarze nazywają ten stan karotenią.

Karotenemia występuje najczęściej u niemowląt i małych dzieci, które często jedzą tłuczone marchewki. Karotenemia jest nieszkodliwa, ale może wyglądać jak żółtaczka, stan, który powoduje, że skóra staje się żółta.

Jednak białka oczu będą również żółte u osoby z żółtaczką, podczas gdy nie jest to zwykle prawdziwe u osób z karotenią.

Żywność zawierająca duże ilości beta-karotenu to:

 • marchew
 • słodkie ziemniaki
 • cyklopi
 • papaje
 • dynie
 • Mango

Leczeniem karotenem jest po prostu zjedzenie mniejszej ilości tych pokarmów. Może minąć kilka tygodni lub miesięcy, zanim skóra i język wrócą do normalnego koloru.

Zabiegi

człowiek za pomocą skrobaczki do języka

Jeśli słaba higiena jamy ustnej powoduje pomarańczowe języka, osoba powinna podjąć kroki w celu poprawy ich rutynowej opieki stomatologicznej. Powinno to obejmować szczotkowanie dwa razy dziennie.

Osoba może również chcieć użyć skrobaka do języka, który może usunąć nadmiar bakterii i gromadzenie się cząstek. Pomocne może też być skorzystanie z pomocy dentysty dwa razy do roku w celu profesjonalnego czyszczenia zębów.

W przypadku pleśniawki doustnej lekarze mogą przepisać ciekły związek zawierający nystatynę, difenhydraminę, lidokainę i triamcynolon. To może być używany jako zwykły płyn do płukania jamy ustnej: swish, gardło i pluć. Rób to dwa do trzech razy dziennie, dopóki infekcja nie zniknie.

Jeśli płynne leczenie jest nieskuteczne, osoba może potrzebować pigułek przeciwgrzybiczych.

Inne kolory języka

Poniżej znajduje się kilka warunków, które mogą powodować zmianę koloru języka:

Czarny język: może to być wynikiem nagromadzenia martwych komórek skóry, a język może również wyglądać na włochaty. Chociaż stan nie jest szkodliwy i można go rozwiązać za pomocą szczotkowania i płukania, wygląd może być alarmujący. Leki zawierające bizmut mogą również zmienić język na czarny.

Jasny czerwony język: może to oznaczać obecność szkarlatyny lub choroby Kawasaki, zwłaszcza u dziecka. Może być również spowodowane przez zapalenie języka lub zapalenie, które jest znane jako zapalenie języka.

Białe łatki na języku: te plastry są kolejnym objawem pleśniawki. Mogą również wskazywać leukoplakię, odwodnienie, gorączkę lub kiłę.

Żółty język: żółty język może być oznaką żółtaczki, stanu, który wiąże się z dużą ilością bilirubiny pigmentu budującej się w ciele.

Kiedy iść do lekarza

Pomarańczowy język zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Kolor zazwyczaj powraca do normy, jeśli osoba spożywa mniej pomarańczowych pokarmów lub poprawia higienę jamy ustnej.

Jednak każdy, kto odczuwa dyskomfort lub dodatkowe objawy, powinien zgłosić się do lekarza.

Like this post? Please share to your friends: