Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Osiem powodów, dla których kawa jest dla ciebie dobra

Zapytaj jakąkolwiek kawę i powiedzą ci: kawa ma wartościowe korzyści. Poza przyjemnym aromatem i porannym pick-upem, coraz więcej dowodów na to, że nasze przyzwyczajenia kawowe mogą wpływać na nasze zdrowie … na lepsze!

Więc jak kawa wpływa na twoje samopoczucie?

1. Zwiększa twój nastrój

Może być powód, dla którego filiżanka kawy może zamienić poranne marszczenie w uśmiech. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że kawa zwiększa produkcję dopaminy w mózgu. Jedno z badań wykazało, że kobiety, które wypijały cztery lub więcej filiżanek kawy każdego dnia, były o 20 procent rzadziej cierpiące na depresję. Inni stwierdzili, że osoby pijące kawę miały o połowę mniejszą skłonność do prób samobójczych.

2. Pomaga odpędzać cukrzycę

Ludzie, którzy piją dużo kawy, rzadziej zachorują na cukrzycę typu 2 niż ludzie, którzy piją mniejsze ilości lub wcale nie piją kawy, wynika z niektórych badań. Według Harvard Medical School wynika to z tego, że zawiera składniki obniżające poziom cukru we krwi.

Nie wiadomo, który składnik powoduje ten efekt. Ponieważ efekty działania mogą być silniejsze w przypadku kawy bezkofeinowej, prawdopodobnie nie jest to kofeina. Niektórzy badacze sugerują, że jest to przeciwutleniacz, a metoda warzenia odgrywa ważną rolę.

3. Chroni twoje serce

Według jednego z badań Harvarda, dwie lub więcej filiżanek kawy dziennie może chronić przed niewydolnością serca. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy każdego dnia wypili cztery filiżanki kawy, mieli o 11 procent mniejsze ryzyko. Inne badania wykazały, że picie większych ilości kawy, a także zielonej herbaty, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu i chorób sercowo-naczyniowych u większości ludzi. Co ciekawe, jest to bardziej prawdziwe w przypadku kobiet niż mężczyzn.

4. Dobry dla Parkinsona

Badania wykazały, że kofeina w kawie może pomóc osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona zarządzać ich niekontrolowanymi ruchami. Inni wykazali, że większe spożycie kawy wiąże się z mniejszym ryzykiem choroby Parkinsona w ogóle. Jednak Harvard Medical School mówi, że te świadczenia mogą być ograniczone do mężczyzn.

5. Zapobiega kamieniom żółciowym

Kamienie żółciowe są bolesne, ale kawa może pomóc im utrzymać dystans. Badania przeprowadzone we Włoszech wykazały, że ludzie, którzy regularnie pili kawę lub wino, lub którzy jedli ryby lub chleb pełnoziarnisty, mieli mniejszą szansę na rozwój kamieni żółciowych. Jednak większość naukowców zgadza się, że dowody na istnienie tego związku są wciąż mętne.

6. Kocha twoją wątrobę …

Kilka badań powiązało konsumpcję kawy ze zdrowiem wątroby. Wielu naukowców zgadza się, że rodzaj kawy, którą pijesz, ma znaczenie. Na przykład kawa filtrowana jest uważana za bardziej chroniącą wątrobę, ponieważ filtry zapobiegają dostaniu się do kubka substancji takich jak kahweol i kafestol. Substancje te mogą powodować wzrost enzymów wątrobowych, chociaż jedno badanie wydaje się temu obalić. W tym czasie espresso zawiera sacharozę, która może zwiększyć nasilenie stłuszczenia wątroby.

7. … I chroni przed rakiem?

Zużycie kawy wiąże się z 50-procentowym zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka wątroby. Kilka badań potwierdza, że ​​picie kawy znacząco obniża ryzyko zachorowania na raka wątroby, szczególnie jeśli jesteś mężczyzną. Uważa się, że jest to częściowo spowodowane tym, że kawa zatrzymuje ekspresję genów powodujących zapalenie, szczególnie w wątrobie.

Niektóre badania pokazują, że dwie wymienione wyżej substancje, kahweol i kafestol, mogą być chroniące przed rakiem. Dodatkowe badania powiązały gorący napój z obniżoną częstością raków piersi, okrężnicy i odbytnicy.

8. Daje ci dłuższe życie

Badanie, które wyjaśniało złe nawyki związane ze stylem życia (np. Jedzenie czerwonego mięsa i pomijanie ćwiczeń), pokazało, że ci, którzy każdego dnia wypijają co najmniej jedną filiżankę kawy, zmniejszyli ryzyko umierania na problemy zdrowotne związane ze stylem życia w ciągu dekady. .

Napij się kawy, ale nie za dużo

Kawa mogłaby bardzo dobrze przynieść wiele korzyści, ale nie należy jeszcze zapełniać. Niektóre badania wiązały się z piciem dużych ilości niefiltrowanej kawy, np. Espresso, do zwiększonego poziomu cholesterolu, najprawdopodobniej z powodu kafestolu. Ponadto, jeśli jesteś wrażliwy na kofeinę, skakanie na fali kawy może przynieść nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak lęk, nudności i bóle głowy.

PLMedBook