Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest zapalenie nagłośni?

Zapalenie nagłośni jest infekcją bakteryjną, która powoduje bardzo szybkie zapalenie nagłośni. Jeśli nagłośnia pęcznieje, może to spowodować poważne trudności w oddychaniu. Jeśli drogi oddechowe zostaną zablokowane, może to być śmiertelne.

Obrzęk może również wynikać z obrażeń. Zapalenie nagłośni jest czasami znane jako nadgłośniowe zapalenie zatok.

Nagłośni jest klapą u podstawy języka. Zatrzymuje jedzenie od zejścia w złym kierunku do tchawicy podczas jedzenia.

Dlaczego zapalenie nagłośni jest tak poważne?

Lokalizacja nagłośni jest kluczowa dla oddychania. Jeśli zacznie się obrzęk, może powodować poważne trudności w oddychaniu. Z tego powodu jest traktowany jako nagły wypadek medyczny.

Nagłośnienie odgrywa kluczową rolę w trawieniu i oddychaniu.

Czasami napęczniałe nagłośnienie może całkowicie zamknąć tchawicę i pacjent nie może oddychać. Jest to znane jako niedrożność dróg oddechowych i może całkowicie zablokować drogi oddechowe.

Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska, ponieważ objawy mogą się szybko pogorszyć, a pacjent może umrzeć w ciągu kilku godzin.

Zapalenie nagłośni często występowało u małych dzieci przed wprowadzeniem szczepionki przeciwko hemofilii influenzae typu B (Hib). Teraz jest o wiele mniej przypadków tego typu, ale one występują.

Dzieci poniżej 12 miesiąca życia, które nie ukończyły jeszcze trzech szczepień Hib, są nadal podatne. Podobne stany zapalne, wywołane przez inne bakterie, mogą również prowadzić do zapalenia nagłośni.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), średnio 2,562 infekcji jest zgłaszanych rocznie ze wszystkich grup wiekowych.

Uważa się, że George Washington zmarł na zapalenie nagłośni.

Jakie są objawy zapalenia nagłośni?

Osoba z zapaleniem nagłośni może mieć objawy:

 • Gorączka
 • Ból i trudności podczas połykania
 • Ślinienie się
 • Chrapliwy lub stłumiony głos
 • Stridor, wysoki dźwięk, gdy osoba oddycha, szczególnie podczas wdechu
 • Ostry ból gardła
 • Sinica, gdy skóra wygląda na niebieską, ponieważ pacjent nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.

Dziecko z zapaleniem nagłośni będzie wyglądało bardzo źle. Mogą mieć problemy z nawiązaniem kontaktu wzrokowego i nie być w stanie rozpoznać swoich rodziców.

Dziecko może próbować znaleźć pozycję, która pozwoli im łatwiej oddychać, siedzieć zamiast leżeć, przesuwać nadgarstek i przesuwać żuchwę do przodu.

Co powoduje zapalenie nagłośni?

Zapalenie nagłośni może się zdarzyć z wielu powodów. Tutaj jest kilka z nich:

 • Infekcja bakteryjna Hemophilus influenzae typu b (Hib), która może powodować zapalenie nagłośni, zapalenie opon mózgowych i zapalenie płuc
 • Inne bakterie, takie jak streptococcus pneumoniae, takie, które często wywołują zapalenie płuc
 • Grzyby, szczególnie u osób z osłabionym układem odpornościowym, są słabe
 • Ospa wietrzna
 • Uraz poparzenia, po połknięciu bardzo gorącego napoju lub wdychaniu dymu lub pary może spowodować obrzęk, podobnie jak uderzenie w szyję
 • Użytkownicy cracków kokainy mogą rozwinąć zapalenie nagłośni, gdy wdychany lek lub dym z niego wchodzący wejdą w kontakt z nagłośnią i otaczającymi tkankami

Wszystko to może spowodować obrzęk nagłośni i związane z tym ryzyko problemów z oddychaniem.

Jak rozpoznaje się zapalenie nagłośni?

Przed zdiagnozowaniem zapalenia nagłośni, pracownik służby zdrowia zabezpieczy drogi oddechowe. Jeśli istnieje możliwość, że pacjent może mieć zapalenie nagłośni, dostaną tlen.

Elastyczny laryngoskop, długa, cienka, elastyczna rurka z kamerą na końcu może zostać wykorzystana do zdiagnozowania stanu. Urządzenie wprowadza się do jamy ustnej pacjenta i do gardła, ewentualnie z miejscowym znieczuleniem, aby złagodzić dyskomfort.

Można przeprowadzić następujące testy:

 • Badanie krwi, aby ustalić, czy infekcja powoduje obrzęk, a jeśli tak, jakiego typu
 • Wymaz z gardła, aby sprawdzić śluz na nagłośni
 • Biopsja, która jest próbką tkanki nagłośni, w celu przetestowania infekcji
 • Skan rentgenowski lub tomografia komputerowa.

Leczenie będzie zależeć od wyników diagnozy.

Jakie jest leczenie zapalenia nagłośni?

Osoba z rozpoznaniem zapalenia nagłośni zostanie natychmiast przyjęta do szpitala.

[maska ​​tlenowa]

Zespół medyczny zabezpieczy drogi oddechowe i upewni się, że pacjent otrzymuje wystarczającą ilość tlenu, zaczynając od maski tlenowej.

Jeśli maska ​​tlenowa nie wystarcza, może być potrzebna intubacja tchawicy. Lekarz wstawi rurkę do ust pacjenta, czasem do nosa. Rura przechodzi obok nagłośni i do tchawicy, pobierając tlen do płuc pacjenta.

W bardzo poważnych przypadkach może być konieczna tracheotomia. Chirurdzy wykonają operację, aby umieścić rurkę oddechową bezpośrednio przez szyję pacjenta i do tchawicy, omijając nagłośnię.

Lekarz wykona zastrzyk antybiotyków o szerokim spektrum działania, ponieważ nawet jeśli stan jest spowodowany wystawieniem na działanie wysokiej temperatury lub chemikaliami, nadal istnieje ryzyko infekcji.

Gdy testy diagnostyczne wykazały dokładnie, jaki rodzaj infekcji ma dana osoba, można podać bardziej ukierunkowane leki.

Jakie są powikłania zapalenia nagłośni?

Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem jest niezdolność do oddychania, która zagraża życiu.

W przypadku infekcji może rozprzestrzeniać się. Może rozwinąć się zapalenie ucha środkowego, infekcja ucha wewnętrznego, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych lub zapalenie osierdzia, infekcja błony śluzowej serca.

W jaki sposób zapobiega się zapaleniu nagłośni?

Hib jest głównym czynnikiem ryzyka zapalenia nagłośni. Od 50 do 65 procent zakażeń prowadzi do zapalenia opon mózgowych, a 17 procent do nagłośni.

Częstość występowania zapalenia nagłośni zmniejszyła się dramatycznie, ponieważ szczepionka Hib stała się rutyną dla dzieci.

Jedno z badań sugeruje, że tylko jedno dziecko zostało zidentyfikowane z zapaleniem kłosów Hib podczas okresu nauki od 1997 do 2012 roku, porównując 24 dzieci w porównywalnym badaniu z 1975 roku do 1984 roku.

Ta poprawa jest najprawdopodobniej spowodowana szczepieniem Hib.

Najlepszym sposobem zapobiegania zapaleniu nagniotków jest szczepienie dziecka przeciw Hib, aby chronić dziecko i innych w społeczności.

PLMedBook