Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Retinopatia cukrzycowa: przyczyny, objawy i leczenie

Retinopatia cukrzycowa to uszkodzenie siatkówki spowodowane powikłaniami cukrzycy.

Ten stan może prowadzić do ślepoty, jeśli nie jest leczony. Na wczesną ślepotę z powodu retinopatii cukrzycowej (DR) można zazwyczaj zapobiegać rutynowym kontrolom i skutecznemu leczeniu cukrzycy.

Szybkie fakty dotyczące retinopatii cukrzycowej

 • Retinopatia cukrzycowa (DR) to uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce powstające w wyniku cukrzycy.
 • Jest to główna przyczyna ślepoty w Stanach Zjednoczonych (USA).
 • Objawy to niewyraźne widzenie, trudności w widzeniu kolorów, pływaki, a nawet całkowita utrata wzroku.
 • Osoby chore na cukrzycę powinny mieć swoją wizję co najmniej raz w roku, aby wykluczyć DR.
 • Istnieją operacje siatkówki, które mogą złagodzić objawy, ale kontrolowanie cukrzycy i radzenie sobie z wczesnymi objawami są najskuteczniejszymi sposobami zapobiegania DR.

Czym jest retinopatia cukrzycowa?

Nagłówek retinopatii cukrzycowej

DR jest powikłaniem cukrzycy i główną przyczyną ślepoty w Stanach Zjednoczonych (USA).

Siatkówka jest membraną, która zakrywa grzbiet oka. Jest bardzo wrażliwy na światło.

Zamienia każde światło, które trafia w oko, na sygnały, które mogą być interpretowane przez mózg. Ten proces wytwarza wizualne obrazy i to, jak wzrok funkcjonuje w ludzkim oku.

Retinopatia cukrzycowa uszkadza naczynia krwionośne w tkance siatkówki, powodując wyciek płynu i zniekształcenie wzroku.

Istnieją dwa rodzaje DR:

 • Nieproliferacyjna retinopatia cukrzycowa (NPDR): Jest to łagodniejsza postać retinopatii cukrzycowej i zwykle nie wykazuje objawów.
 • Proliferacyjna retinopatia cukrzycowa (PDR): PDR jest najbardziej zaawansowanym stadium retinopatii cukrzycowej i odnosi się do tworzenia nowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych w siatkówce.

Około 5,4 procent osób w USA w wieku powyżej 40 lat ma DR.

Na całym świecie jedna trzecia z szacowanych 285 milionów osób z cukrzycą wykazuje oznaki DR.

Objawy

Retinopatia cukrzycowa zwykle nie wykazuje żadnych objawów we wczesnych stadiach.

Stan ten jest często na zaawansowanym etapie, gdy objawy stają się zauważalne. Czasami jedynym wykrywalnym objawem jest nagła i całkowita utrata wzroku.

Objawy retinopatii cukrzycowej mogą obejmować:

 • rozmazany obraz
 • upośledzenie widzenia barw
 • pływaki lub przezroczyste i bezbarwne plamy i ciemne struny, które unoszą się w polu widzenia pacjenta
 • łaty lub smugi blokujące wzrok osoby
 • słaba nocna wizja
 • nagła i całkowita utrata widzenia

DR zwykle dotyczy obu oczu. Ważne jest, aby zminimalizować ryzyko utraty wzroku. Jedynym sposobem, w jaki osoby chore na cukrzycę mogą zapobiegać DR, jest udział w każdym badaniu wzroku zaplanowanym przez lekarza.

Komplikacje

Możliwe powikłania związane z retinopatią cukrzycową obejmują:

Krwotok szklisty: Nowo utworzone naczynie krwionośne przenika do szklistego żelu, który wypełnia oko, zatrzymując światło przed dotarciem do siatkówki. Objawy obejmują utratę wzroku i wrażliwość na światło lub pływaki w łagodniejszych przypadkach. Ta komplikacja może rozwiązać się sama, jeśli siatkówka pozostaje nieuszkodzona.

Oddzielna siatkówka: Blizna może odsunąć siatkówkę od tylnej części oka. Powoduje to zwykle pojawianie się pływających plam w polu widzenia jednostki, błyski światła i poważną utratę wzroku. Oderwana siatkówka stanowi poważne ryzyko całkowitej utraty wzroku, jeśli nie jest leczona.

Jaskra: Normalny przepływ płynu w oku może zostać zablokowany w miarę tworzenia się nowych naczyń krwionośnych. Zablokowanie powoduje narastanie ciśnienia ocznego lub ciśnienia w oku, zwiększając ryzyko uszkodzenia nerwu wzrokowego i utraty wzroku.

Przyczyny i czynniki ryzyka

U osób chorych na cukrzycę istnieje ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej. Istnieje jednak większe ryzyko, jeśli osoba:

 • nie kontroluje poprawnie poziomu cukru we krwi
 • doświadcza wysokiego ciśnienia krwi
 • ma wysoki poziom cholesterolu
 • jest w ciąży
 • pali regularnie
 • choruje na cukrzycę od dłuższego czasu

Uszkodzenie sieci naczyń krwionośnych, które odżywiają siatkówkę jest główną przyczyną retinopatii cukrzycowej.

  Wysoki poziom glukozy uszkadza te naczynia i ogranicza przepływ krwi do siatkówki. Problemy z naczyniami krwionośnymi mogą być tak łagodne, jak małe wybrzuszenia w ścianie naczynia, które sporadycznie przeciekają krew bez wpływu na widzenie.

  Jednak w zaawansowanych stadiach choroby te naczynia krwionośne mogą zostać całkowicie zablokowane. Oko tworzy następnie nowe, mniej stabilne naczynia krwionośne. Nowe naczynia łatwo pękają i przenikają do szklistego żelu oka. Krwawienie powoduje rozmyte i niejednolite widzenie przez dalsze blokowanie siatkówki.

  To krwawienie czasami tworzy blizny, które mogą rozdzielić siatkówkę i oko, prowadząc do odłączonej siatkówki. Wraz z rozwojem objawów osoba z DR staje się coraz bardziej narażona na całkowitą utratę wzroku.

  Diagnoza

  Retinopatia cukrzycowa OCT

  Retinopatia cukrzycowa zwykle rozpoczyna się bez widocznej zmiany w widzeniu. Jednak okulista lub specjalista okulista może wykryć objawy.

  Dla osób z cukrzycą ważne jest, aby mieć badanie wzroku co najmniej raz lub dwa razy w roku lub gdy jest to zalecane przez lekarza.

  Do diagnozowania retinopatii cukrzycowej powszechnie stosuje się następujące metody:

  Rozszerzony egzamin oka

  Lekarz podaje krople do oczu pacjenta. Krople te rozszerzają źrenice i pozwalają lekarzowi na bardziej szczegółowe spojrzenie na wnętrze oka.

  Zdjęcia wykonane są z wnętrza oka. Podczas badania oka lekarz może wykryć obecność:

  • nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych, nerwie wzrokowym lub siatkówce
  • zaćma
  • zmiany ciśnienia oka lub ogólnego widzenia
  • nowe naczynia krwionośne
  • oderwanie siatkówki
  • tkanka bliznowata

  Krople te mogą żądlić, a jasne światła fotografii mogą zaskoczyć osobę otrzymującą test. U osób o wysokim ryzyku krople do oczu mogą powodować wzrost ciśnienia w gałce ocznej.

  Angiografia fluoresceinowa

  Krople są używane do rozszerzania źrenic, a specjalny barwnik o nazwie fluoresceina jest wstrzykiwany do żyły w ramieniu pacjenta. Obrazy są robione, gdy barwnik krąży w oczach. Barwnik może przedostać się do siatkówki lub zabarwić naczynia krwionośne, jeśli naczynia krwionośne są nienormalne.

  Ten test może określić, które naczynia krwionośne są zablokowane, wyciekające płyn lub rozbite. Wszelkie zabiegi laserowe mogą być wtedy dokładnie prowadzone. Przez około 24 godziny po teście skóra może stać się żółtawa, a mocz ciemny, pomarańczowy, gdy barwnik opuszcza ciało.

  Optyczna koherentna tomografia (OCT)

  To nieinwazyjne skanowanie obrazowe zapewnia obrazy siatkówki o wysokiej rozdzielczości, ujawniając jej grubość. Po zakończeniu leczenia można później skanować, aby sprawdzić skuteczność leczenia.

  OCT jest podobny do badania USG, ale do produkcji obrazów wykorzystuje raczej światło niż dźwięk. Skan może również wykrywać choroby nerwu wzrokowego.

  Możliwości leczenia

  Leczenie DR zależy od kilku czynników, w tym od ciężkości i typu DR oraz od tego, jak osoba z DR odpowiedziała na poprzednie terapie.

  W przypadku NPDR lekarz może zdecydować o dokładnym monitorowaniu oczu osoby bez interwencji. Jest to znane jako czujne czekanie.

  Osoby będą musiały współpracować z lekarzem, aby kontrolować cukrzycę. Dobra kontrola poziomu cukru we krwi może znacznie spowolnić rozwój DR.

  W większości przypadków PDR pacjent będzie wymagał natychmiastowego leczenia chirurgicznego. Dostępne są następujące opcje:

  Ogniskowe leczenie laserem lub fotokoagulacja

  Zabieg przeprowadza się w gabinecie lekarskim lub przychodni okulistycznej. Ukierunkowane wypalenia laserowe uszczelniają wycieki z nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Fotokoagulacja może zatrzymać lub spowolnić wyciek krwi i nagromadzenie się płynu w oku.

  Ludzie zwykle doświadczają niewyraźnego widzenia przez 24 godziny po ogniskowej terapii laserowej. Małe plamy mogą pojawiać się w polu widzenia przez kilka tygodni po zabiegu.

  Laserowe leczenie rozproszone lub fotokoagulacja pan-siatkówki

  Rozproszone poparzenia laserowe są nakładane na obszary siatkówki z dala od plamki żółtej, zwykle w trakcie dwóch lub trzech sesji. Plamka to obszar w centrum siatkówki, w którym widzenie jest najsilniejsze.

  Wypalenie laserem powoduje kurczenie się i blizny w nienormalnych nowych naczyniach krwionośnych. Większość pacjentów wymaga dwóch lub trzech sesji, aby uzyskać najlepsze wyniki.

  Osoby mogą mieć niewyraźne widzenie przez 24 godziny po zabiegu i może wystąpić utrata widzenia w nocy lub widzenia peryferyjnego.

  Witrektomia

  Obejmuje to usunięcie części ciała szklistego z gałki ocznej. Chirurg zastępuje zmętniony żel czystym płynem lub gazem. Ciało ostatecznie pochłonie gaz lub ciecz. W ten sposób powstanie nowa szklistka, która zastąpi zmętniały żel, który został usunięty.

  Krew w ciele szklistym i blizny, która może ciągnąć siatkówkę, zostaje usunięta. Ta procedura jest wykonywana w szpitalu w znieczuleniu ogólnym lub lokalnym.

  Siatkówka może również zostać wzmocniona i utrzymana w pozycji za pomocą małych zacisków.

  Po operacji pacjent może być zmuszony założyć opaskę na oko, aby stopniowo odzyskać kontrolę nad okiem, które może się zmęczyć po witrektomii.

  Jeśli do zastąpienia usuniętego żelu zastosowano gaz, pacjent nie powinien podróżować samolotem, dopóki cały gaz nie zostanie wchłonięty przez ciało. Chirurg poinformuje pacjenta, jak długo powinno to potrwać. Większość pacjentów będzie miała niewyraźne widzenie przez kilka tygodni po operacji. Powrót do normalnego widzenia może potrwać kilka miesięcy.

  Chirurgia nie jest lekarstwem na retinopatię cukrzycową. Może jednak zatrzymać lub spowolnić postęp objawów. Cukrzyca jest stanem długotrwałym, a dalsze leczenie siatkówki i utrata wzroku może nadal występować pomimo leczenia.

  Zapobieganie

  Dla większości osób z cukrzycą DR jest nieuniknioną konsekwencją.

  Jednak pacjenci z cukrzycą, którzy z powodzeniem zarządzają poziomem cukru we krwi, pomogą zapobiec wystąpieniu ciężkiej postaci DR.

  Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie tętnicze jest kolejnym czynnikiem. Pacjenci z cukrzycą muszą kontrolować ciśnienie krwi przez:

  • jedzenie zdrowej i zbilansowanej diety
  • regularnie ćwiczy
  • utrzymanie zdrowej masy ciała
  • zaprzestanie palenia
  • ścisłe kontrolowanie spożycia alkoholu
  • przyjmowanie jakichkolwiek leków przeciwnadciśnieniowych zgodnie z instrukcjami lekarza
  • udział w regularnych pokazach

  Wczesne wykrycie objawów zwiększa skuteczność leczenia.

  Napisane przez Christiana Nordqvista

  Like this post? Please share to your friends: