Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak wybrać środek odstraszający komary

Ukąszenia komarów mogą powodować swędzenie i dyskomfort podczas cieplejszej pogody, a także mogą przenosić poważne choroby, takie jak Zika, wirus Zachodniego Nilu i wiele innych.

Wybór skutecznego środka odstraszającego komary może pomóc w zapobieganiu ukąszeniom, uratować osoby przed podrażnieniem ukąszenia i chronić je przed chorobą przenoszoną przez komary. Przy tak wielu dostępnych repelentach przeciw komarom podjęcie właściwej decyzji może być trudne.

Co zaskakujące, nie wszystkie ukąszenia komarów; tylko kobiety. Kiedy samica gryzie komary, karmi się krwią gospodarza, która zawiera niezbędne białka i składniki odżywcze do celów reprodukcyjnych.

Składniki aktywne

Mosquito on mans hand.

Ważne jest, aby wiedzieć, jakie składniki aktywne zawiera repelent przed zakupem. Chociaż marka lub marka produktu może twierdzić, że jest zdolna do wielkich rzeczy, to jest to aktywny składnik, który określa, jak będzie on skuteczny.

Istnieje wiele aktywnych składników powszechnie stosowanych w repelentach komarów. Mogą to być związki naturalne lub syntetyczne. Niektóre działają jak repelent i środek owadobójczy przeciwko komarom.

Do rozważenia przy ocenie skuteczności składników aktywnych należą:

  • jak skuteczny jest produkt odstraszający jeden lub więcej gatunków komarów
  • jak długo będzie działać repelent

Oto niektóre z najczęstszych aktywnych składników stosowanych w repelentach komarów.

DEET

DEET istnieje od ponad 60 lat. Po raz pierwszy opatentowany przez armię Stanów Zjednoczonych w celu ochrony ludzi usługujących przed gryzącymi owadami, DEET od dawna dowiódł swojej skuteczności w odstraszaniu wszystkich gatunków komarów. Chroni także przed kleszczami, śmieciarzami, pchłami, komarami i niektórymi muchami.

DEET można nakładać bezpośrednio na skórę i jest dostępny w stężeniach od 5-100 procent w ponad 100 różnych produktach. Jego największym spadkiem jest tłuste wyczucie i rozpadające się działanie na plastik i poliester.

Permetryna

Permetryna jest zarówno środkiem odstraszającym, jak i kontaktowym środkiem owadobójczym. Nie uważa się, że można go bezpiecznie stosować na ludzką skórę. Zamiast tego jest on nakładany na odzież, namioty i inny sprzęt. W niektórych obszarach służyła ona do zarządzania lub zabijania populacji komarów.

Picaridin

Mężczyzna rozpyla insekta lub komara na ręce.

Picaridin jest nowicjuszem w USA, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca jej skuteczność w odstraszaniu komarów przenoszących malarię. Jednak nie jest tak skuteczny w przypadku wszystkich gatunków owadów.

W przeciwieństwie do DEET, pikarydyna jest bezwonna, nie ma tłustego odczucia i nie niszczy odzieży ani tworzyw sztucznych.

Można go uzyskać w stężeniach od 5 do 20 procent. Przy 20 procentach jest to równoważne stężeniu DEET używanemu przez wojsko USA i trwa 8-10 godzin.

IR3535

Nie ma tak wielu badań nad IR3535, jak w przypadku innych repelentów. Wstępne badania wskazują jednak, że nie jest tak skuteczny jak DEET lub niektóre inne związki stosowane do odstraszania owadów. Jest uważany za bezpieczny zarówno dla odzieży, jak i dla skóry.

Citronella

Citronella była badana kilka razy w ciągu lat. Chociaż nie jest uważany za tak skuteczny jak niektóre inne repelenty, cytronella wykazała lepsze zdolności odstraszania niż DEET dla niektórych gatunków owadów.

Cytronelę uważa się za bezpieczną do nałożenia na skórę, a większość badań sugeruje, że powinna ona być stosowana co 30-60 minut dla maksymalnej skuteczności.

PMD

Jest to syntetyzowana wersja oleju z eukaliptusa cytrynowego (OLE), który jest jedyną naturalną substancją rozpoznawaną przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w celu odstraszania komarów przenoszących wirusa Zachodniego Nilu.

Szanowane badanie wykazało, że PMD odepchnął komary i DEET w próbach trwających 6 godzin. Jednak,

Pochodzący ze źródła naturalnego PMD jest ogólnie uważany za bezpieczny dla wszystkich.

Inne funkcje

Kobieta wybiera produkty.

Czas, przez jaki produkt jest skuteczny w zapobieganiu ukąszeniom komarów, jest jedną z pierwszych rzeczy, których należy szukać w repelencie. Ta informacja pojawia się jako mała grafika na opakowaniu.

Etykiety na repelentach zawierają instrukcje dotyczące używania produktu, środki ostrożności i wszelkie niebezpieczeństwa. Składniki są wymienione, wraz z ich wartościami procentowymi, na przedniej stronie butelki.

Procent aktywnego składnika pomaga określić, jak będzie on skuteczny i jak długo będzie on trwał. Zwykle im wyższy procent, tym lepiej i dłużej działa repelent.

Nieaktywne składniki mogą być ważne dla osoby, aby wiedzieć, jak również, czy mogą one mieć alergie lub reakcje na niektóre. Substancje te nie wpływają na działanie produktu, ale raczej pomagają je wiązać, poprawiać jego zapach lub lepiej je chronić.

Wskazówki dotyczące zapobiegania ukąszeniom

Zapobieganie ukąszeniom komarów wymaga przygotowania. Często wymaga to czegoś więcej niż po prostu wybrania odpowiedniego odstraszacza. Może również obejmować wiedzę o tym, kiedy i gdzie komary mają skłonność do polowania.

Na zewnątrz ludzie powinni nosić długie rękawy i spodnie, aby chronić się przed ukąszeniami. Odstraszacz należy nanieść na odsłoniętą skórę i odzież, gdy tylko jest to możliwe.

Wreszcie, osoba powinna wiedzieć, jak regularnie stosować środek odstraszający w celu maksymalnej skuteczności w zapobieganiu ukąszenia.

Jakie choroby noszą komary?

Komary są znane na całym świecie z szerzenia niektórych śmiertelnych chorób. Większość ludzi jest zadowolona z uniknięcia swędzenia przy użyciu środka odstraszającego. Ale te produkty mogą również zapobiec przechwyceniu przez kogoś choroby przenoszonej przez komara.

Choroby przenoszone przez komary obejmują:

  • Zika
  • żółta gorączka
  • wirus Zachodniego Nilu
  • malaria
  • wirus chikungunya
  • zapalenie mózgu
  • gorączka Denga

To, czy komar może przenosić pewną chorobę, zależy głównie od regionu świata, w którym żyje.

Na przykład malaria występuje częściej w niektórych częściach Azji Południowo-Wschodniej i Afryki niż w Europie i Ameryce Północnej. Podobnie Zika wybuchła w Ameryce Środkowej i Południowej oraz w niektórych częściach Ameryki Północnej.

Lokalne centra zwalczania chorób i insektów dysponują informacjami na temat zagrożeń na swoich obszarach. Osoby zainteresowane tymi informacjami powinny uzyskać informacje od lokalnych agencji.

PLMedBook