Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak uniknąć depresji wywołanej przez Facebooka

Biorąc pod uwagę, że Facebook ma 1,79 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie, nie ma wątpliwości, że jest to popularna platforma społecznościowa. Ironia Facebooka – platformy mającej na celu uczynienie nas bardziej towarzyskim – jest to, że strona została powiązana z depresją – warunek, który może skutkować wycofaniem i izolacją społeczną. Czy można uniknąć „depresji Facebooka”?

[kobiety wyglądające na smutne, gapiące się na telefon]

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaproponowała istnienie depresji Facebooka w 2011 r. Zdefiniowali warunek: „Depresja, która rozwija się, gdy nastolatki i nastolatki spędzają dużo czasu na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, a następnie zaczynają wykazują klasyczne objawy depresji. „

Podczas gdy AAP otrzymał krytykę od tych, którzy twierdzili, że ich twierdzenia nie są odpowiednio wspierane, wcześniejsze badania sugerują, że korzystanie z Facebooka wiąże się z kilkoma konsekwencjami dla zdrowia psychicznego, w tym z depresją, niską samooceną i zazdrością.

Niski nastrój i objawy depresyjne wydają się iść w parze z używaniem Facebooka, ale jednym z czynników wyzwalających wydaje się być „porównanie społeczne”.

Osoby, które regularnie korzystają z Facebooka, są narażone na „błyszczące showreel” z życia przyjaciół, rodziny i znajomych. Wyidealizowane wydarzenia codziennego istnienia rówieśników mogą wywoływać uczucie zazdrości i zniekształcone przekonanie, że inni mogą prowadzić szczęśliwsze, bardziej ekscytujące i bardziej udane życie.

Badania wskazują, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozwój depresji, gdy używają technologii przez dłuższy czas lub mogą nawet odłączyć się od swojego prawdziwego życia społecznego lub środowiska pracy.

Porównanie społeczne jest istotnym impulsem do „depresji Facebooka”

Nowy systematyczny przegląd całej literatury łączącej portale społecznościowe z depresją został przeprowadzony przez Lancaster University w Wielkiej Brytanii, w celu zbadania relacji między tymi dwoma.

Spośród 799 artykułów na ten temat, 30 spełniało kryteria włączenia do przeglądu. Odkrycia były niejednoznaczne – 16 procent badań znalazło związek między internetowymi sieciami społecznościowymi a depresją, 6 procent uznało, że sieci społecznościowe nie powodują depresji iw rzeczywistości mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, a 13 procent nie znajduje żadnego znaczącego link w jedną stronę.

David A. Baker, doktorat z psychologii klinicznej na Wydziale Zdrowia i Medycyny i dr Guillermo Perez Algorta z Centrum Widma ds. Zdrowia Psychicznego, Zakład Badań Zdrowia na Wydziale Zdrowia i Medycyny – zarówno z Lancaster University w Wielkiej Brytanii – przeprowadził przegląd.

Ich wyniki – opublikowane w czasopiśmie – sugerują, że istnieje złożony związek między sieciami społecznościowymi a depresją. Naukowcy twierdzą, że porównanie społeczne było wyzwaniem w przypadkach, gdy istniało znaczne powiązanie między sieciami społecznościowymi a depresją. Mówią, że porównywanie się z innymi może prowadzić do „przeżuwania” lub przemyślenia.

Porównując się negatywnie z innymi, kiedy korzystasz z Facebooka, wykazano, że przewidujesz depresję przez akt przemyślenia. Częste publikowanie na Facebooku również wiązało się z depresją z tego samego powodu.

Ponadto stwierdzono, że ważne są również częstotliwość, jakość i rodzaj interakcji w sieciach społecznościowych.

Szczególne „zachowania ryzykowne” łączą Facebooka z depresją

Istnieją określone rodzaje zachowań w sieciach społecznościowych, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwinięcia się depresji Facebooka. Obejmują one:

  • Obsesja na punkcie „wirtualnej tożsamości” i tego, jak są postrzegani przez innych
  • Zazdrość aktywowana przez obserwowanie życia innych ludzi
  • Przyjmowanie zaproszeń od byłych partnerów, aby zostać przyjaciółmi Facebooka
  • Częste publikowanie aktualizacji statusu i nadmierna interakcja
  • Negatywne porównywanie się z innymi.

Unikanie wszystkich pięciu tych zachowań może pomóc w zapobieganiu wystąpienia depresji wywołanej przez Facebooka.

Baker i Algorta również zauważają, że płeć i osobowość mogą odgrywać rolę w ryzyku depresji Facebooka. Mówią, że kobiety i osoby z neurotycznymi osobowościami mają zwiększone ryzyko popadnięcia w depresję.

Mówią również, że chociaż niektórzy ludzie mają negatywne doświadczenia podczas korzystania z internetowych portali społecznościowych, inni mają pozytywne doświadczenia. Piszą:

„Chociaż koncepcja” depresji Facebooka „może być zbyt uproszczona i może nie uwzględniać wielu czynników, które wpływają na ten związek zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, i pomimo ograniczeń zidentyfikowanych w badaniu, odkrycia sugerują, że dla niektórych osób internetowe serwisy społecznościowe mogą wiązać się ze zwiększonymi objawami depresji, podczas gdy dla innych aktywność może być korzystna. „

W przypadku osób z depresją naukowcy zwracają uwagę, że internetowe platformy społecznościowe mogą w szczególności pomóc tym, którzy wykorzystują aktywność online jako źródło zdrowia psychicznego, w celu zwiększenia wsparcia społecznego.

Dowiedz się, jak poprawnie korzystać z Facebooka, aby pomóc Ci żyć dłużej.

Like this post? Please share to your friends: