Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak przetestować cukrzycę w domu

Badanie poziomu glukozy we krwi jest bezpiecznym i niedrogim sposobem wykrywania cukrzycy, zanim stanie się problemem zdrowotnym.

Cukrzyca, szczególnie we wczesnym stadium, nie zawsze powoduje objawy. Prawie połowa osób z tą chorobą nie wie, że ją mają.

Dla osób już zdiagnozowanych z cukrzycą prosty test domowy na cukrzycę jest niezbędny w zarządzaniu poziomem cukru we krwi. Może nawet ratować życie.

Jak przetestować cukrzycę w domu

mężczyzna sprawdza poziom cukru we krwi przed śniadaniem

Monitorowanie stężenia glukozy we krwi ma na celu przedstawienie obrazu tego, w jaki sposób organizm przetwarza glukozę.

Lekarz może zalecić testowanie w trzech różnych momentach, a często w ciągu kilku dni:

 • Czytanie na czczo rano: Zapewnia informacje o poziomach glukozy we krwi przed zjedzeniem lub piciem czegokolwiek. Poranne pomiary stężenia glukozy we krwi dają numer bazowy, który dostarcza wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób organizm przetwarza glukozę w ciągu dnia.
 • Przed posiłkiem: Poziom glukozy we krwi przed posiłkiem jest zwykle niski, więc wysokie odczyty stężenia glukozy we krwi sugerują trudności w zarządzaniu poziomem cukru we krwi.
 • Po posiłku: Testowanie posiłków po posiłku daje dobre wyobrażenie o tym, jak organizm reaguje na pokarm i czy cukier jest w stanie efektywnie dostać się do komórek do użycia. Odczyty glukozy we krwi po posiłku mogą pomóc w rozpoznaniu cukrzycy ciążowej, która ma miejsce w czasie ciąży. Większość lekarzy zaleca testowanie około 2 godziny po posiłku.

Aby uzyskać jak najdokładniejsze testy, ludzie powinni rejestrować jedzenie, które jedzą, i obserwować trendy w swoich odczytach stężenia glukozy we krwi. Niezależnie od tego, czy spożywa się posiłek o wysokiej lub niskiej zawartości węglowodanów, jeśli odczyt stężenia cukru we krwi jest wyższy niż zwykle, sugeruje to, że organizm ma trudności z zarządzaniem posiłkami i obniżaniem poziomu glukozy we krwi.

Po konsultacji z lekarzem na temat właściwego harmonogramu badań i częstotliwości, ludzie powinni wykonać następujące czynności:

 1. Przeczytaj instrukcję dla glukometru i pasków testowych. W większości przypadków paski testowe należy wkładać do monitora bezpośrednio przed odczytem.
 2. Umyć i osuszyć ręce.
 3. Oczyść obszar testowania za pomocą wacika nasączonego alkoholem. Niektóre glukometry pozwalają na mniej czułe testowanie na ramieniu lub innym obszarze ciała.
 4. Jeśli testujesz na palcu, sprawdź po stronie palca i podczas każdego testu użyj różnych palców. Większość lancetów pozwala użytkownikowi określić, jak głęboko wnika w skórę. Osoby o grubszej lub bardziej suchej skórze powinny ustawić penetrację wyżej.
 5. Przed nakłuciem umieść palec na twardej powierzchni.
 6. Ściśnij palec trzymając go na wysokości klatki piersiowej i pozwól kropli krwi spłynąć na pasek testowy.
 7. Zanotuj odczyt poziomu glukozy we krwi i zapisz go.

Niektóre osoby z cukrzycą stosują alternatywny test krwi na hemoglobinę glikowaną (HbA1c). Procedura testowania jest w dużej mierze taka sama, ale spowoduje różne odczyty. Czasami znany jako A1c, ten test zapewnia obraz odczytów stężenia cukru we krwi w ciągu kilku tygodni.

Interpretowanie wyników

Dla większości ludzi odczyty cukru we krwi powinny wyglądać następująco:

Post (poranne testy lub przed posiłkiem)

 • Bez cukrzycy: 70-99 miligramów na decylitr (mg / dl).
 • Cel dla osób z cukrzycą: 80-130 mg / dl.

Dwie godziny po posiłku

 • Bez cukrzycy: poniżej 140 mg / dl.
 • Cel dla osób chorych na cukrzycę: poniżej 180 mg / dl.

HbA1c

 • Bez cukrzycy: 5,6 procent lub mniej.
 • Cel dla osób z cukrzycą: 7,0 procent lub mniej.

Docelowe liczby mogą się różnić w zależności od osoby i mogą zmieniać się w czasie w zależności od zdrowia, wieku, wagi i innych czynników. Przed rozpoczęciem testów w domu ważne jest, aby uzyskać jasne wytyczne dotyczące danych liczbowych od lekarza.

Cukrzycy nie można zdiagnozować wyłącznie na podstawie testów domowych. Osoby o nietypowych odczytach będą potrzebować dalszych badań przez lekarza.

Testy mogą obejmować testy na czczo, testy po spożyciu roztworu glukozy, testy HbA1c lub ich kombinację.

Wybór monitora stężenia glukozy we krwi

monitor glukozy we krwi

Do testowania niezbędny jest monitor poziomu glukozy we krwi, paski testowe i lancet do pobierania krwi. Niektóre zestawy testowe oferują wszystkie trzy, podczas gdy inne wymagają osobnego zakupu każdej sztuki.

Ludzie powinni wziąć pod uwagę koszt testowania pasków, a także sam monitor, ponieważ osoby chore na cukrzycę używają wielu pasków testowych. Kilka innych wskazówek dotyczących zakupu monitora to:

 • wybór jednego z automatycznym kodowaniem
 • sprawdzanie planów ubezpieczeniowych, aby sprawdzić, czy ubezpieczyciel obejmuje tylko niektóre monitory
 • sprawdzanie, czy jednostka przechowuje poprzednie dane
 • biorąc pod uwagę przenośność, ponieważ większe jednostki mogą być trudniejsze do przenoszenia
 • ważenie wielkości próbki krwi, szczególnie dla osób, które nie lubią kłuć się

Monitory, które używają mniejszego rozmiaru próbki, będą również używać mniej bolesnego sztyftu.

Objawy cukrzycy

Wiele osób z cukrzycą nie ma żadnych objawów. W rezultacie brak objawów niekoniecznie oznacza brak cukrzycy.

Wiele objawów cukrzycy typu 1 i 2 jest takich samych, ponieważ oba wpływają na zdolność organizmu do regulowania poziomu cukru we krwi. Objawy te obejmują:

 • zwiększony głód i pragnienie
 • zwiększone oddawanie moczu, szczególnie w nocy
 • niewyjaśniona utrata masy ciała
 • zmęczenie, które nie jest dobrze wyjaśnione przez coś innego, takie jak brak snu
 • rozmazany obraz
 • wolno gojące się rany lub rany, które wydają się leczyć, a następnie ponownie otwierać
 • wysokie ciśnienie krwi

Kobiety w ciąży, które nagle doświadczają tych objawów, powinny rozważyć możliwość cukrzycy. Łożysko uwalnia hormony podczas ciąży, co może utrudnić organizmowi kontrolę poziomu cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może powodować szereg powikłań ciąży.

Cukrzyca jest siódmą najczęstszą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych i może prowadzić do wielu komplikacji. Obejmują one:

przekąski późne w nocy

 • problemy sercowo-naczyniowe, w tym udar, zawał serca i zakrzepy krwi
 • rany, drętwienie, mrowienie, a nawet utrata stóp lub kończyn
 • niewydolność nerek
 • uszkodzenie nerwów
 • przewlekłe bóle głowy
 • ślepota

Wczesne interwencje mogą zmniejszyć ryzyko ciężkich lub śmiertelnych powikłań cukrzycy. Właściwa kombinacja leków i zmian w stylu życia może nawet pomóc w odwróceniu niektórych przypadków cukrzycy.

Kiedy iść do lekarza

Osoby wykonujące domowe testy na cukrzycę, które mają niezwykle wysokie wyniki, szczególnie więcej niż raz, powinny zobaczyć swoich lekarzy. Osoby z cukrzycą, u których stężenie cukru we krwi jest słabo kontrolowane lub których stężenie cukru we krwi nagle się zmienia, powinny również skonsultować się z lekarzem.

Mogą być zalecane zmiany w diecie, leczeniu lub obu. Cukrzycę można dobrze kontrolować, kontrolując spożycie węglowodanów i regularnie ćwicząc,

Osoby z prediabetes są narażone na ryzyko rozwoju cukrzycy, jeśli nie kontroluje się cukru we krwi. Jest to szczególnie ważne dla osób z prediabetes, aby porozmawiać z lekarzem i kontynuować regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi.

Like this post? Please share to your friends: