Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Chirurgia kosmetyczna: co powinieneś wiedzieć

Chirurgia plastyczna jest rodzajem chirurgii plastycznej, która ma na celu poprawę wyglądu osoby, ale należy podchodzić z ostrożnością.

Chirurgia kosmetyczna nadal zyskuje na popularności, z czego 15,1 miliona zabiegów kosmetycznych przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku, co oznacza wzrost o 3 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Procedury są dostępne dla niemal każdej części ciała, ale nie należy lekceważyć możliwości poddania się operacji plastycznej. Wyniki są często trwałe, dlatego ważne jest, aby mieć pewność co do decyzji, korzystać z odpowiedniego lekarza i mieć odpowiednią motywację.

Chirurg może skierować pacjenta do poradni przed zabiegiem chirurgicznym, jeśli uważa, że ​​istnieje problem, którego nie można rozwiązać podczas zabiegu chirurgicznego lub jeśli pacjent wykazuje oznaki Zaburzenia dysmorficznego ciała (BDD).

BDD może sprawić, że osoba dostrzeże, że coś jest nie tak z ich wyglądem, gdy obiektywne dowody sugerują coś innego.

Operacja rekonstrukcyjna to inny rodzaj chirurgii plastycznej. Ma na celu poprawę funkcji i normalny wygląd części ciała osoby, która została uszkodzona, na przykład po mastektomii. Ten artykuł skupi się wyłącznie na chirurgii kosmetycznej.

Rodzaje i zastosowania

Dostępnych jest wiele procedur estetycznych dla różnych części ciała.

Operacja plastyczna biustu

Implanty piersi

Kobiety mogą poszukiwać operacji piersi w celu poprawy ich kształtu ciała. Procedury Mammoplastyka mogą obejmować:

Powiększanie piersi lub jej powiększanie tradycyjnie wykonywane przy użyciu protez na bazie soli fizjologicznej lub silikonu żelowego, a obecnie okazjonalnie z przeszczepem tłuszczu.

Może to być wykonane, jeśli kobieta czuje, że jej piersi są zbyt małe, gdy jedna z nich jest większa od drugiej lub gdy piersi zmieniły się po ciąży lub karmieniu piersią. Niektóre starsze kobiety decydują się na takie leczenie, gdy piersi zwisają ze względu na utratę elastyczności skóry.

U niektórych kobiet powiększenie piersi może zwiększyć poczucie własnej wartości i poprawić ich odczucia dotyczące ich seksualności. W niektórych jednak istniejących problemach pozostają. Dlatego kobiety są zachęcane do tego, aby najpierw poddać się doradztwu.

Zmniejszenie piersi może pomóc uwolnić się od fizycznego dyskomfortu, a cel augmentacji częściej dotyczy wyglądu. Zmniejszenie piersi może również zmniejszyć ryzyko raka piersi u kobiet, u których występuje wysokie ryzyko choroby.

Mastopeksja, czyli lifting piersi, polega na usuwaniu skóry i tkanki gruczołowej w celu zmniejszenia piersi i reorganizacji pozostałej tkanki w celu podniesienia piersi.

W zależności od tego, ile objętości pacjent stracił lub pragnie, mastopeksję można połączyć z implantem. Chociaż jest ona podobna do redukcji piersi, która usuwa znacznie większą ilość tkanki, mastopeksja nie jest zwykle pokryta przez głównych ubezpieczycieli, ponieważ nie jest to medycznie konieczne.

Męska redukcja piersi leczy ginekomastię, powiększenie tkanki gruczołu sutkowego u mężczyzn. Można to zrobić przez liposukcję lub różne blizny, często ukryte wokół sutka i otoczki.

Liposukcja

Liposukcja lub lipektomia wspomagana przy pomocy ssania wykorzystuje cienkie kaniule lub puste metalowe rurki do odkurzania tłuszczu z różnych części ciała, zazwyczaj z brzucha, ud, pośladków, bioder, grzbietu ramion i szyi. Liposukcja może być również stosowana do redukcji piersi u mężczyzn.

Narzędzia stosowane w liposukcji obejmują urządzenia standardowe, ultradźwiękowe, mechaniczne i laserowe. Wszystkie one zwykle obejmują zasysanie tłuszczu przez rurkę.

Aby zapobiec powikłaniom, istnieje limit ilości tłuszczu, który chirurg może bezpiecznie usunąć, w zależności od tego, czy pacjent zostanie wypisany natychmiast po operacji czy przyjęty do szpitala.

Liposukcja nie powinna być traktowana jako procedura utraty wagi. W przypadku właściwego pacjenta celem jest poprawienie konturu i zmniejszenie ograniczonych obszarów złogów tłuszczu.

Komplikacje są rzadkie, ale możliwe. Należą do nich nagromadzenie krwi pod skórą, znane jako krwiak, infekcja, zmiany w odczuciu, reakcje alergiczne, uszkodzenie struktur podciągowych i niezadowalające wyniki. Lekarz musi wcześniej omówić to z pacjentem.

Liposukcja nie zmniejsza ryzyka zachorowania na cukrzycę, choroby serca lub wysokie ciśnienie krwi.

Chirurgia pochwowo-pochwowa

Labiaplastyka, labioplastyka, redukcja warg sromowych lub redukcja wargowa obejmuje operację warg sromowych lub warg sromowych sromu, części żeńskich narządów płciowych. Ma na celu zmniejszenie wydłużonych warg sromowych, zwykle w ramach plastyki pochwy.

Brak jest dowodów klinicznych lub naukowych wskazujących chirurgów ginekologicznych na bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów kosmetycznych pochwy.

Procedury ciała

Abdominoplastyka lub „brzuszek” zmienia kształt i uciska brzuch. Nadmiar skóry i tłuszczu jest usuwany ze środkowego i dolnego brzucha, w celu zaostrzenia mięśni i powięzi ściany brzucha.

Może to być odpowiednie po ciąży lub po utracie dużej wagi.

Inne procedury kształtowania ciała

Poszerzanie pośladków poprawia wygląd pośladków, zwiększając ich rozmiar. Chirurg przeszczepi tłuszcz z innej części ciała pacjenta za pomocą liposukcji. Jest to znane jako „podnoszenie brazylijskiego tyłka”. Implanty silikonowe mogą również niekiedy być stosowane w pośladkach.

Podnoszenie pośladków lub dolne podniesienie ciała polega na usuwaniu nadmiaru skóry z bioder, pośladków i ud w celu ich zaciśnięcia i uniesienia. Te zabiegi są często łączone z plastyką brzucha u pacjentów, którzy utracili znaczną wagę po operacji bariatrycznej lub utracie wagi, na przykład w chirurgii.

Chirurgia plastyczna twarzy

Blepharoplastyka, czyli operacja powiek, ma na celu zmianę kształtu powiek.Wraz z wiekiem skóra staje się leniwy, a górne powieki i worki na dolnych powiekach mogą być opadające lub zakrywające. Operacja powiek może być funkcjonalna, kosmetyczna lub oboma. Zwykle polega na usunięciu lub zmianie pozycji nadmiaru skóry i tłuszczu, a zabieg może wzmocnić otaczające mięśnie i ścięgna.

Chirurgia może zmienić kształt twarzy lub zacieśnić skórę.

W korepetycji nosowej, znanej również jako „praca nosa”, chirurg zmienia kształt nosa pacjenta, aby poprawić wygląd i często oddychać. Może to obejmować zmianę kształtu końcówki i zmniejszenie garbu kostnego w górnej części nosa.

Można go wykonywać za pomocą małych nacięć, które są dobrze ukryte, często wewnątrz nozdrzy. Chirurdzy nie zalecają korekcji nosa, dopóki pacjent nie ma co najmniej 15 lat, aby umożliwić pełny wzrost chrząstki i kości nosa.

Otoplastyka, czyli operacja ucha, leczy wystające lub zniekształcone uszy przez chirurgiczne „przypięcie” ucha bliżej głowy za pomocą szwów, zmiany kształtu chrząstki lub obu.

Można leczyć jedno lub oba uszy. Najczęściej wykonuje się go u dzieci po 5 lub 6 latach, ponieważ uszy osiągnęły w zasadzie wiek dorosły w tym wieku.

Rhytidectomy, znany również jako lifting twarzy, ma na celu chirurgiczne usunięcie zmarszczek i zaciśnięcie skóry twarzy w celu uzyskania bardziej młodzieńczego wyglądu.

Zazwyczaj nacięcie jest umieszczane przed i za uszami, rozciągając się w linii włosów w obszarze skroni. Skóra jest unoszona z głębszych tkanek twarzy, bardziej napięta, a nadmiar skóry jest usuwany. Nacięcia są następnie zamykane szwami.

Głębsze tkanki twarzy i szyi mogą być również zaciśnięte. Blefaroplastyka lub chirurgia powiek mogą być wykonywane w tym samym czasie.

Podniesienie brwi, podniesienie brwi lub podniesienie czoła ma na celu usunięcie objawów starzenia poprzez unoszenie opadających brwi i usuwanie zmarszczek na czole lub linii martwości. Często wykonuje się je wraz z innymi zabiegami kosmetycznymi, aby uzyskać bardziej harmonijny wygląd twarzy.

Wspomaganie podbródka ma na celu podkreślenie brody i lepsze zrównoważenie rysów twarzy. Można to zrobić w tym samym czasie co korekcja nosa, w zależności od pomiarów wykonanych przed operacją. Można go wykonać za pomocą implantu protetycznego lub poprzez manipulację kością podbródka.

Malar lub policzek, augmentacja może sprawić, że kości policzkowe będą bardziej widoczne. Chirurg może umieścić implant w górnej części kości policzkowych.

Peelingi, wypełniacze, przeszczepy i leczenie laserowe

Mniej inwazyjne zabiegi mogą obejmować peelingi, wypełniacze, zastrzyki, szczepienia i leczenie laserowe.

Wypełniacze

Peelingi chemiczne mogą pomóc w leczeniu trądziku, śladów po skórze, blizn lub zmarszczek. Można stosować wiele środków aktywnych.

Lekka lub powierzchowna skórka wykorzystuje kwasy alfa-hydroksylowe (AHA), takie jak kwasy glikolowe, mlekowe lub owocowe do traktowania najbardziej zewnętrznych warstw skóry. Zabieg nie jest tak głęboki jak w przypadku niektórych peelingów, dlatego czas regeneracji jest minimalny.

Obieranie o średniej grubości zazwyczaj obejmuje TCA (kwas tri-chlorooctowy) o różnych stężeniach. Wnika do skóry właściwej lub głębokiej warstwy skóry, na większą głębokość niż jasne skórki. Odzyskiwanie i ból są ważniejsze niż lżejsze skórki. Zaczerwienienie i łuszczenie mogą utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni.

Głęboka skórka, czyli peeling fenolowy, wnika najgłębiej w skórę. W rezultacie ma największy wpływ na odnowę skóry, ale ma również najdłuższy czas powrotu do zdrowia i może powodować blizny i rozjaśnienie skóry.

Peelingi chemiczne okazały się bezpieczne i skuteczne zarówno dla jasnych, jak i ciemniejszych rodzajów skóry.

Toksyna botulinowa, czyli botoks, jest marką toksyny wytwarzanej przez bakterię Clostridium botulinum (C. botulinum), zatwierdzoną przez FDA w latach 80. XX w. W celu skurczu mięśni.

Szereg zabiegów chirurgii kosmetycznej ma na celu poprawę wyglądu.

Jest stosowany w leczeniu zmarszczek i bruzd twarzy.

Działa poprzez blokowanie sygnału od nerwów do mięśni, które są wstrzykiwane. Wstrzykiwany mięsień nie może już dłużej kurczyć się ani zaciskać tak mocno jak poprzednio, a to prowadzi do kontrolowanego rozluźnienia mięśni.

Jest zatwierdzony do leczenia zmarszczek na czole, kurzych łapek lub linii wokół oka i nadmiernej potliwości pachowej lub zwiększonego pocenia się pod pachami.

Oprócz „botoxu”, kilka innych marek toksyny botulinowej jest obecnie dostępnych w handlu.

Wypełniacze tkanek miękkich lub wypełniacze skórne są implantami urządzeń medycznych zatwierdzonymi przez FDA do stosowania w celu uzyskania gładszego, pełniejszego wyglądu twarzy.

Mogą być stosowane w leczeniu bruzd nosowo-wargowych, policzków i warg oraz w zwiększaniu objętości grzbietu dłoni.

Mogą również redukować zmarszczki, linie i blizny oraz zwiększać kontury tkanek miękkich. Nie są one trwałe, ale są degradowane przez organizm, więc powtórzyć zabiegi mogą być konieczne w celu utrzymania efektu.

Handlowo dostępne produkty obejmują kwas hialuronowy, kwas poli-L-mlekowy (PLLA), hydroksyapatyt wapnia i kulki polimetylometakrylanu (PMMA).

Produkty te zwykle występują w postaci żelu, dzięki czemu drobne igły mogą wstrzykiwać się w głębsze warstwy skóry i leżącej pod nią miękkiej tkanki twarzy. Wstrzyknięcia kolagenu nie są już wykonywane, ponieważ u niektórych pacjentów wystąpiły reakcje alergiczne, niektóre z nich były poważne.

Komplikacje mogą pojawić się w przypadku wypełniaczy na twarz, a zwłaszcza stałych wypełniaczy. Klinicyści i pacjenci są zachęcani do sprawdzenia zawartości wypełniacza i przedyskutowania wszystkich skutków operacji przed rozpoczęciem procedury.

W 2015 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzegła, że ​​rzadkie, ale poważne problemy mogą pojawić się, jeśli wypełniacze tkanki miękkiej zostaną przypadkowo wstrzyknięte do naczyń krwionośnych na twarzy.

Tłuszczowe iniekcje i przeszczepy tłuszczu mają szerokie zastosowanie w chirurgii kosmetycznej.

Własny tłuszcz pacjenta jest pobierany z jednej części ciała za pomocą liposukcji i jest wstrzykiwany w obszary wymagające zwiększenia objętości. Zwykle stosuje się go na twarz, w tym na usta, dłonie i wgłębienia w konturze skóry.

Rezultaty są ogólnie bezpieczne i długotrwałe i mogą przynieść dodatkową korzyść w postaci usunięcia tłuszczu z miejsca, w którym nie jest on pożądany. Tłuszcz usuwa się, myje i oczyszcza, a następnie ostrożnie ponownie wstrzykuje za pomocą specjalnie zaprojektowanych igieł. Czasami procedurę należy powtórzyć kilka razy, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Wzbogacone w trzon wszczepy tłuszczu zostały przetestowane pod kątem chirurgii rekonstrukcyjnej, z obiecującymi wynikami, co sugeruje, że procedura jest niezawodna, bezpieczna i skuteczna. Jednakże wzrost guza może być niekorzystny, więc potrzebne są dalsze badania, zanim komórki macierzyste staną się centralne dla chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej.

Lasery i oparte na świetle metody leczenia twarzy, nazywane również laserem rewizyjnym twarzy lub laserem, pomagają zmniejszyć drobne zmarszczki, zmarszczki i zaburzenia pigmentacji, takie jak plamy na słońcu. Obróbka wykorzystuje skoncentrowane, pulsujące wiązki światła.

Stosuje się różne typy laserów, które różnią się agresywnością i przestojami. Może zająć kilka sesji, aby zobaczyć wyniki.

Przeszczep włosów

Operacja może przywrócić włosy u osób z wypadaniem włosów.

155757

Przeszczep włosów to rodzaj zabiegu kosmetycznego. może pomóc odnowić wzrost włosów.

Drobne przeszczepy mieszków włosowych uzyskuje się z tyłu głowy, gdzie włosy są gęstsze. Następnie przeszczepia się ją drobnymi nacięciami do obszarów skóry głowy, na które wpływa utrata włosów.

Pacjenci mogą potrzebować kilku sesji, aby osiągnąć pożądane wyniki. Po 6 tygodniach przeszczepione włosy wypadną, ale około 3 miesiące później pojawią się nowe włosy.

Każdy, kto rozważa operację plastyczną, powinien zaprzestać palenia lub używania jakichkolwiek produktów tytoniowych na kilka miesięcy przed procedurami, ponieważ mogą one wpływać na gojenie się ran.

Wybór chirurga

Ważne jest, aby wybrać chirurga, który jest wykwalifikowany i akredytowany przez profesjonalną organizację, na przykład American Board of Plastic Surgery.

Uzdrowiska medyczne oferują różne usługi, ale brakuje przepisów dotyczących ich praktyki. Żadna organizacja nie ustala standardów dla uzdrowisk medycznych i nie ma uznanej definicji tego, co stanowi uzdrowisko.

Chirurgia kosmetyczna i problemy ze zdrowiem psychicznym

Badania sugerują, że osoby poddawane chirurgii kosmetycznej częściej doświadczają problemów psychologicznych, takich jak depresja i zaburzenie dysmorfii ciała (BDD).

Jedno z badań wykazało, że kobiety, które miały powiększenie piersi, miały również wyższe ryzyko samobójstwa. Lekarze proszeni są o zapoznanie się z tą możliwością podczas oceny pacjentów po zabiegu chirurgicznym.

Wskazówki

Osoby rozważające operację plastyczną muszą dokładnie rozważyć opcje przed pójściem do przodu.

Oto kilka porad:

 • Wybierz renomowanego chirurga i sprawdź jego kwalifikacje.
 • Po uzyskaniu opinii chirurga, podejmuj własne decyzje i nie daj się przekonać do wyboru czegoś, czego wcześniej nie chciałeś.
 • Uzyskaj pełną informację o procedurze i zważ wcześniej wszystkie za i przeciw.
 • Bądź świadomy wszelkich zagrożeń i ograniczeń, na przykład, czy będzie to wymagało ponowienia w ciągu 6 miesięcy?
 • Wybierz odpowiedni moment, unikając na przykład czasu wokół stresującego wydarzenia, takiego jak zmiana pracy, żałoba, urodzenie dziecka lub przeprowadzka.
 • Nigdy nie zabiegaj o zabieg kosmetyczny, aby sprawić przyjemność lub zaimponować komuś innemu
 • Nie podróżuj zbyt daleko w celu leczenia lub jeśli podróż jest konieczna, upewnij się, że ustalenia są wiarygodne, szczególnie jeśli zdecydujesz się na operację za granicą.
 • Uważaj na bezzwrotne depozyty i przygotuj się na zmianę zdania.

Komplikacje

Każda operacja wiąże się z ryzykiem powikłań.

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych nakłania ludzi, aby natychmiast zwrócili się do lekarza, jeśli zauważą którykolwiek z poniższych objawów podczas lub krótko po operacji:

 • niezwykły ból
 • zaburzenia widzenia
 • biała skóra w pobliżu miejsca wstrzyknięcia
 • oznaki udaru mózgu

Wszelkie decyzje dotyczące chirurgii kosmetycznej powinny być najpierw omówione z głównym lekarzem, takim jak lekarz rodzinny.

Like this post? Please share to your friends: