Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o kantalupie

Kantalupy i inne letnie melony służą jako kwintesencja przekąsek na letnie pikniki i grille.

Przekrój kantalupa

Ich wysoka zawartość wody pomaga odwrócić odwodnienie i zwalczyć ciepło, a ich orzeźwiający smak zapewnia pozbawiony poczucia winy, łatwy w utrzymaniu deser dla dzieci i dorosłych. Lekko słodki i soczysty smak kantalupa sprawia, że ​​jest to doskonały owoc nawet dla podniebienia.

Kantalupy są również powszechnie znane jako muskmelony, melony paprociowe, melony skalne i perskie melony. Są członkami rodziny botanicznej Cucurbitaceae, a także spadzi i arbuzów.

Szybkie fakty dotyczące cyklopi

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących Cantaloupes. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Związki kantalupa mogą chronić przed zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem.
 • Jedna szklanka pokrojonego w kostkę kantalupa zawiera tylko 53 kalorie.
 • Tylko 200 gram kantalupa przekracza dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.
 • Kantalupa może być dodana do wielu potraw, od smoothies po salsy.

Korzyści

Spożywanie wszelkiego rodzaju owoców i warzyw wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wielu chorób związanych ze stylem życia. Wiele badań sugeruje, że zwiększenie spożycia pokarmów roślinnych, takich jak kantalupa, zmniejsza ryzyko otyłości, ogólnej śmiertelności, cukrzycy i chorób serca, jednocześnie promując zdrową cerę i włosy, zwiększoną energię i ogólną niższą wagę.

Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób określone składniki odżywcze w kantalupie mogą korzystnie wpływać na zdrowie.

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej

Przeciwutleniacz zeaksantyna, znajdujący się w kantalupie, odfiltrowuje szkodliwe niebieskie promienie świetlne i uważa się, że odgrywa on rolę ochronną w zdrowiu oczu i prawdopodobnie zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez zwyrodnienie plamki żółtej.

Wykazano, że większe spożycie wszystkich owoców (3 lub więcej porcji dziennie) zmniejsza ryzyko i postęp związany z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej.

Astma

Ryzyko zachorowania na astmę jest niższe u osób spożywających dużą ilość określonych składników odżywczych. Jednym z tych składników odżywczych jest beta-karoten, występujący w żółtych i pomarańczowych owocach, takich jak kantalupa, dynia, marchew i liściaste warzywa, w tym szpinak i jarmuż. Witamina C jest kolejnym ważnym składnikiem odżywczym, który może chronić przed astmą i występuje obficie w kantalupie, a także w owocach cytrusowych i tropikalnych.

Ciśnienie krwi

Włókno, potas, witamina C i zawartość choliny w kantalupach wspierają zdrowie serca. Spożywanie pokarmów bogatych w potas może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Wystarczająca ilość potasu jest prawie tak samo ważna jak zmniejszenie spożycia sodu w leczeniu nadciśnienia (wysokie ciśnienie krwi). Pokarmy bogate w potas obejmują kantalup, ananas, pomidory, pomarańcze, szpinak i banany.

Wysokie spożycie potasu wiąże się również ze zmniejszonym ryzykiem udaru, ochroną przed utratą masy mięśniowej, zachowaniem gęstości mineralnej kości i zmniejszeniem tworzenia się kamieni nerkowych.

Nowotwór

Diety bogate w beta-karoten z pokarmów roślinnych, takich jak kantalupa, mogą odgrywać rolę ochronną przeciwko rakowi gruczołu krokowego, wynika z badań przeprowadzonych przez Wydział Żywienia Harvard School of Public Health. Wykazano również, że beta-karoten ma odwrotny związek z rozwojem raka okrężnicy w populacji japońskiej.

Trawienie

Kantalupa, ponieważ ma wysoką zawartość błonnika i wilgoci, pomaga zapobiegać zaparciom, promować regularność i utrzymać zdrowy przewód pokarmowy.

Uwodnienie

Dzięki wysokiej zawartości wody i elektrolitów, kantalupa jest świetną przekąską, którą można trzymać w upalne letnie miesiące, aby zapobiec odwodnieniu. Jest to również świetna przekąska po treningu z tego samego powodu.

Zapalenie

Cholina jest niezbędnym i wszechstronnym składnikiem odżywczym, który występuje w kantalupie; pomaga ciału w śnie, ruchu mięśni, uczeniu się i pamięci. Cholina pomaga również w utrzymaniu struktury błon komórkowych, pomaga w przekazywaniu impulsów nerwowych, pomaga w absorpcji tłuszczu i zmniejsza przewlekłe zapalenie.

Skóra i włosy

Jedzenie owoców, takich jak kantalupa, jest korzystne dla włosów, ponieważ zawierają one witaminę A, substancję odżywczą niezbędną do produkcji sebum, która jest związkiem, który utrzymuje włosy nawilżone i zdrowe. Witamina A jest również niezbędna do wzrostu wszystkich tkanek organizmu, w tym skóry i włosów.

Odpowiednie spożycie witaminy C jest potrzebne do budowy i utrzymania kolagenu, który zapewnia strukturę skóry i włosów. Jedna filiżanka pokrojonego w kostkę kantalupa zapewnia 97 procent dziennej zapotrzebowania danej osoby na witaminę C.

Kantalupa przyczynia się również do ogólnej hydratacji, która jest niezbędna dla zdrowego wyglądu skóry i włosów. Może nawet służyć jako odżywka do włosów – zacierać razem kawałki kantalupa i awokado, wygładzić na włosach i pozostawić na 10 minut, aby uzupełnić wilgoć i dodać połysku.

Odżywianie

Jedna filiżanka pokrojonego w kostkę melona lub około 156 gramów (g) zawiera:

Wytnij kantalupę

 • 53 kalorie
 • 0,3 g tłuszczu
 • 13 g całkowitego węglowodanu
 • 12 g cukru
 • 1,4 g włókna
 • 1,3 g białka
 • 106 procent dziennej wartości dla witaminy A
 • 95 procent witaminy C
 • 1 procent wapnia
 • 2 procent potrzeb żelaza

Jednorazowa porcja dostarcza również 5 procent lub więcej dziennych potrzeb w zakresie wartości witaminy K, niacyny, witaminy B-6, kwasu foliowego, magnezu i potasu.

Kantalupa zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, w tym cholinę, zeaksantynę i beta-karoten, które chronią przed wieloma chorobami i stanami od zwykłego przeziębienia po raka.

Dieta

Poszukaj kantalupa, który jest mocny, ciężki i symetryczny bez miękkich miejsc i siniaków. W sezonie kolendry mają najjaśniejszy kolor mięsa i najsłodszy i najbardziej soczysty smak.Kantalupy poza sezonem wydają się być bardziej jędrne, z mniejszym zapachem i mogą nawet być mdłe. Sprawdź lokalne sklepy, aby znaleźć najlepszy czas na kupowanie kolantów.

Jednym z najlepszych i najłatwiejszych sposobów na delektowanie się kantalupa jest pokroić w kostkę i zjeść go świeżo.

 • Przygotuj sałatkę z owoców tropikalnych dla całej rodziny ze świeżą papaią, ananasem, kantalupą i mango.
 • Ugnij kantalupa w szklankę lemoniady, mrożonej herbaty lub wody, aby uzyskać świeży owocowy smak.
 • Przygotuj świeżą salsę z papai, mango, jalapeno, kantalupą, czerwoną papryką i papryczkami chipotle, aby wykorzystać jako dodatek do tacos rybnych.
 • Dodaj kilka plasterków zamrożonego kantalupa do koktajli. Połącz z sokiem ananasowym, mrożonymi truskawkami i niesłodzonym jogurtem greckim, aby uzyskać zdrowy i orzeźwiający smakołyk.
 • Zabawa z dziećmi: przygotuj szaszłyki owocowe z kantalupą, spadkiem i truskawkami i podawaj z dipem jogurtowym.

Ryzyka

Jest to całkowita dieta lub ogólny schemat odżywiania, który jest najważniejszy w zapobieganiu chorobom i osiągnięciu dobrego stanu zdrowia. Lepiej jest spożywać dietę z różnorodnością niż koncentrować się na pojedynczych produktach jako kluczu do dobrego zdrowia. Pamiętaj, aby przed cięciem zmyć i wyszorować zewnętrzną powierzchnię kantalupa, aby zmniejszyć ryzyko szkodliwych bakterii, takich jak Salmonella, przenosząc się do miąższ melona.

Beta-blokery, rodzaj leków najczęściej przepisywanych na choroby serca, mogą powodować wzrost poziomu potasu we krwi. Podczas przyjmowania beta-blokerów pokarmy bogate w potas, takie jak kantalupa, powinny być spożywane z umiarem.

Spożywanie zbyt dużej ilości potasu może być szkodliwe dla tych, których nerki nie są w pełni funkcjonalne.

PLMedBook