Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

11 korzyści z olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego, znany również jako olej z melaleuca, jest olejem eterycznym destylowanym z liści rodzimej rośliny australijskiej

W ostatnich dziesięcioleciach jego popularność wzrosła w innych częściach świata jako alternatywne i uzupełniające leczenie. Obecnie olejek z drzewa herbacianego jest powszechnie stosowany w kosmetykach, lekach miejscowych i produktach gospodarstwa domowego.

Szybkie fakty o oleju z drzewa herbacianego

 • Olejek z drzewa herbacianego jest destylowany z liści rośliny, znalezionej w Australii.
 • Olej ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
 • Osoba może leczyć trądzik, stopę sportowca, kontaktowe zapalenie skóry lub wszy za pomocą olejku z drzewa herbacianego.
 • Olejek z drzewa herbacianego nigdy nie powinien być połykany.

Korzyści

Istnieją dowody na to, że olej z drzewa herbacianego może mieć kilka zastosowań.

1. Antybakteryjny

[Olejek z drzewa herbacianego]

Olej używany był przez prawie 100 lat jako leczenie uzdrawiające w Australii, szczególnie w przypadku chorób skóry. Dziś jest używany dla wielu warunków.

Olejek z drzewa herbacianego jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojej aktywności antybakteryjnej.

Niektóre badania sugerują, że aktywność przeciwdrobnoustrojowa o szerokim spektrum działania związana z olejem wynika z jego zdolności do uszkadzania ścian komórkowych bakterii. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, jak to może działać.

2. Przeciwzapalne

Olejek z drzewa herbacianego może pomóc stłumić zapalenie, prawdopodobnie ze względu na wysokie stężenie terpinen-4-olu, związku o właściwościach przeciwzapalnych.

W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że terpinen-4-ol hamuje aktywność zapalną w przypadkach infekcji jamy ustnej. U ludzi, miejscowo stosowany olejek z drzewa herbacianego skuteczniej niż obrzęk parafinowy zmniejsza obrzęk wywołany histaminą zapalenia skóry.

3. Przeciwgrzybicze

Przegląd skuteczności olejku z drzewa herbacianego podkreśla jego zdolność do zabijania szeregu drożdży i grzybów. Większość badań, które poddano przeglądowi, skupia się na Candida albicans, rodzaju drożdży, który powszechnie wpływa na skórę, narządy płciowe, gardło i usta.

Inne badania sugerują, że terpinen-4-ol wzmacnia działanie flukonazolu, powszechnego leku przeciwgrzybiczego, w przypadku opornych szczepów Candida albicans.

4. Przeciwwirusowe

Niektóre badania pokazują, że olejek z drzewa herbacianego może pomóc w leczeniu niektórych wirusów, ale badania w tej dziedzinie są ograniczone.

5. Trądzik

[Roślina olejku z drzewa herbacianego]

National Center for Complementary and Integrative Health zaleca, aby ograniczyć wpływ stosowanych miejscowo olejków z drzewa herbacianego na ludzi.

Jednak olej może być przydatny w przypadku wielu dolegliwości skórnych.

Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry. Dotyczy to nawet 50 milionów Amerykanów w tym samym czasie.

W jednym badaniu stwierdzono istotną różnicę między żelem z drzewa herbacianego a placebo w leczeniu trądziku.

Uczestnicy leczeni olejem z drzewa herbacianego doświadczyli poprawy zarówno całkowitej liczby trądziku, jak i nasilenia trądziku.

Opiera się to na wcześniejszych badaniach porównujących 5-procentowy żel olejowy z drzewa herbacianego z 5-procentowym lotionem nadtlenku benzoilu w leczeniu łagodnego i umiarkowanego trądziku.

Oba zabiegi znacznie zmniejszyły liczbę zmian trądzikowych, chociaż olej z drzewa herbacianego działał wolniej. Osoby używające oleju z drzewa herbacianego doświadczyły mniej efektów ubocznych.

6. Stopa sportowca

Objawy stopy sportowca lub grzybicy stóp zostały zmniejszone poprzez miejscowe stosowanie kremu z olejku z drzewa herbacianego, według jednego z badań.

Wydaje się, że 10-procentowy krem ​​z olejku z drzewa herbacianego zmniejszył objawy tak skutecznie, jak 1-procentowy suplement diety, lek przeciwgrzybiczy. Jednak olej z drzewa herbacianego nie był bardziej skuteczny niż placebo w osiągnięciu całkowitego wyleczenia.

W najnowszych badaniach porównano wyższe stężenia olejku z drzewa herbacianego na stopie sportowca z placebo.

Znaczącą poprawę objawów zaobserwowano u 68% osób, które stosowały 50-procentową aplikację olejku z drzewa herbacianego, a 64% osiągało całkowite wyleczenie. Było to ponad dwukrotność poprawy obserwowanej w grupie placebo.

7. Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry jest formą egzemy spowodowanej kontaktem z drażniącym lub alergenem. Porównano kilka sposobów leczenia kontaktowego zapalenia skóry, w tym olejek z drzewa herbacianego, tlenek cynku i maślan klobetazonu.

Wyniki sugerują, że olejek z drzewa herbacianego był skuteczniejszy w tłumieniu alergicznego kontaktowego zapalenia skóry niż inne metody leczenia. Nie miało to jednak wpływu na drażniące kontaktowe zapalenie skóry.

Należy pamiętać, że sam olej z drzewa herbacianego może wywoływać alergiczne kontaktowe zapalenie skóry u niektórych osób.

8. Łupież i czapka kołyska

[Czapka kołyski z olejem z drzewa herbacianego]

Łagodny do umiarkowanego łupież związany z drożdżami Pityrosporum ovale może być leczony 5-procentowym olejem z drzewa herbacianego, według jednego z badań.

Osoby z łupieżem, które codziennie stosowały 5-procentowy szampon olejku z drzewa herbacianego przez 4 tygodnie, wykazywały znaczną poprawę ogólnego nasilenia, a także poziomu swędzenia i tłustości w porównaniu z placebo.

Uczestnicy nie doświadczyli żadnych negatywnych skutków.

W innym badaniu stwierdzono, że szampon z olejku z drzewa herbacianego jest skuteczny w leczeniu dzieci z kołyską.

Możliwe jest uczulenie na olejek z drzewa herbacianego. Aby sprawdzić reakcję, nałóż trochę szamponu na przedramię niemowlęcia i spłucz. Jeśli reakcja nie nastąpi w ciągu 24 do 48 godzin, powinna być bezpieczna w użyciu.

9. Wszy głowowe

Wszy głowy stają się coraz bardziej odporne na leczenie, więc eksperci coraz częściej uważają olejki eteryczne za alternatywę.

W badaniach porównano olejek z drzewa herbacianego i nerolidol – naturalny związek występujący w niektórych olejkach eterycznych – w leczeniu wszy głowowych. Olejek z drzewa herbacianego był skuteczniejszy w zabijaniu wszy, wyniszczając 100 procent po 30 minutach. Z drugiej strony, nerolidol był skuteczniejszy w zabijaniu jaj.

Połączenie obu substancji w stosunku 1 do 2 działało najlepiej, aby zniszczyć zarówno wszy, jak i jaja.

Inne badania wykazały, że połączenie olejku z drzewa herbacianego i oleju lawendowego było skuteczne przy „duszeniu”.

10. Grzyby do paznokci

Infekcje grzybicze są częstą przyczyną nieprawidłowości paznokci. Mogą być trudne do wyleczenia.

W jednym badaniu porównywano działanie kremu zawierającego zarówno 5-procentowy olejek z drzewa herbacianego, jak i 2% chlorowodorek butenafiny (syntetyczny środek przeciwgrzybiczy) z placebo.

Po 16 tygodniach grzyb paznokci został wyleczony u 80 procent ludzi. Żaden z przypadków w grupie placebo nie został wyleczony.

W innym badaniu wykazano, że olej z drzewa herbacianego skutecznie eliminuje grzyby paznokcia w laboratorium.

Jednak badania te nie wskazują jednoznacznie, że składnik olejku z drzewa herbacianego w kremie jest odpowiedzialny za wprowadzane ulepszenia, dlatego potrzebne są dalsze badania.

11. Zdrowie jamy ustnej

Żel zawierający olejek z drzewa herbacianego może być korzystny dla osób z przewlekłym zapaleniem dziąseł, stanem zapalnym dziąseł.

Uczestnicy badania korzystający z oleju z drzewa herbacianego doświadczali znacznego zmniejszenia krwawienia i stanu zapalnego w porównaniu z placebo lub żelem antyseptycznym z chlorheksydyną.

Inne badania wskazują, że rodzaj bakterii związanych z nieświeżym oddechem można leczyć olejem z drzewa herbacianego i alfa-bisabololem, aktywnym składnikiem rumianku.

Dawka

Ilość i czas podawania oleju z drzewa herbacianego zależy od kilku czynników, w tym od stanu wymagającego leczenia, jego ciężkości i stężenia oleju z drzewa herbacianego.

Zagrożenia i ostrzeżenia

Stosowanie miejscowego oleju z drzewa herbacianego lub spożywanie go wiąże się z wieloma zagrożeniami. Olejek z drzewa herbacianego nie jest monitorowany pod kątem bezpieczeństwa lub czystości przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), dlatego należy go kupić w renomowanym źródle.

Zagrożenia związane z połknięciem

Nigdy nie należy połykać olejku z drzewa herbacianego, ponieważ może to spowodować:

 • ciężkie wysypki
 • anomalie komórek krwi
 • ból brzucha
 • biegunka
 • wymioty
 • nudności
 • halucynacje
 • zamieszanie
 • senność
 • śpiączka

Zagrożenia związane z aplikacjami tematycznymi

Ryzyko związane z miejscowym zastosowaniem oleju z drzewa herbacianego to:

[Stopa atlety olejku z drzewa herbacianego]

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry: Jeśli zdarzy się to po użyciu oleju z drzewa herbacianego, należy zaprzestać jego stosowania. Niektóre badania wskazują, że jest to bardziej prawdopodobne po zastosowaniu czystego oleju niż szamponu lub kosmetyków.

Męskie ginekomastia przedwczesne: Powiększona tkanka piersiowa u chłopców w wieku przedemerytalnym jest związana z miejscowym stosowaniem produktów zawierających olejek lawendowy lub olejek z drzewa herbacianego. Jednak dowody są ograniczone.

Odporność na bakterie: Konsekwentne stosowanie antybiotyków, w tym niskie dawki olejku z drzewa herbacianego, może przyczyniać się do powstawania bakterii opornych na antybiotyki, co stanowi poważny problem w środowisku medycznym.

Pięć możliwych zastosowań oleju z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma wiele zastosowań. Niektóre sugestie obejmują:

 • Opatrunek na rany. Umieść kilka kropli oleju na świeżym opatrunku, aby zabić bakterie i zmniejszyć stan zapalny.
 • Domowy płyn do płukania ust. Dodaj 2 krople olejku z drzewa herbacianego do szklanki wody i użyj jako płyn do płukania jamy ustnej. Nie połykać, ponieważ olej z drzewa herbacianego jest toksyczny, jeśli zostanie pobrany wewnętrznie.
 • Naturalne leczenie łupieżu. Wymieszaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego w zwykły szampon i umyj włosy jak zwykle.
 • Leczenie trądziku. Dodaj 4 krople olejku z drzewa herbacianego do połowy szklanki wody. Nakładaj na twarz wacikiem raz dziennie.
 • Domowy środek czyszczący. Wymieszaj 20 kropli olejku z drzewa herbacianego z filiżanką wody i pół szklanki białego octu. Wlać mieszaninę do butelki z rozpylaczem i używać jako uniwersalnego środka do czyszczenia przeciwbakteryjnego.
Like this post? Please share to your friends: