Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Złamania klamr: Czynniki ryzyka i regeneracja

Złamania klamry są złamaniami kompresyjnymi i są bardzo częste u dzieci. Zdarza się, gdy jedna strona kości spina się, zgina, ale nie pęka.

Jest to stabilne złamanie, co oznacza, że ​​złamane kości nie są od siebie oddzielone.

Są one czasami nazywane złamaniami torusa i są przykładem niekompletnego złamania. Innym przykładem niecałkowitego złamania jest złamanie zielonego, które następuje, gdy kość zgina się i pęka, ale nie pęka do końca. Złamania Greenstick są również częstsze u dzieci niż u dorosłych.

Dziecko może wyleczyć ze złamania klamry i dłużej dla osoby dorosłej, może to potrwać do 6 tygodni.

Kto jest zagrożony złamaniami klamrami?

dziecko z popękaną żółtą odrąbaną stopą

Obrażenia te są bardzo częste u dzieci i występują zwykle w ramieniu lub nodze.

Dzieci są bardziej narażone na pęknięcia klamrowe niż osoby dorosłe, ponieważ ich „długie kości” lub ręce i nogi zawierają płytki wzrostu. Są to delikatniejsze obszary chrząstki, które twardnieją, gdy dziecko dorasta.

Ponieważ kości dziecięce są dość elastyczne, mają tendencję do zginania, a nie łamania się, gdy są poddawane presji.

Uczestnictwo w sporcie, trudnych zabawach i innych typowych czynnościach w dzieciństwie, takich jak bieganie i wspinaczka po drzewach, to czynniki ryzyka złamania klamr.

Dorośli mogą również cierpieć na złamanie klamrowe, chociaż nie jest tak powszechne. Osoby zagrożone to osoby, które mają schorzenie zwane osteoporozą, co oznacza, że ​​mają słabe kości oraz osoby, które biorą udział w kontakcie lub sporty ekstremalne.

Objawy

Jeśli ktoś złamie kość, odczuje duży ból, a na miejscu pęknięcia pojawią się obrzęki, siniaki lub tkliwość. Jeśli złamanie dotyczy ramienia lub nogi, kończyna może wyglądać na zniekształconą, ale ze złamaniem klamry często nie ma żadnych nieregularności.

Jeśli ktoś podejrzewa przerwę, powinien trzymać nogę nieruchomo, ewentualnie używając szyny i podnieść ją wyżej niż serce, aby zmniejszyć obrzęk. Może być również potrzebna ulga w bólu. Unikaj ogrzewania powierzchni.

Podobnie jak w przypadku wszelkich przerw, ważne jest, aby leczenie było jak najszybciej, szczególnie w przypadku dzieci. Ich kości szybko się goją i ważne jest, aby upewnić się, że kość jest odpowiednio podparta.

W szpitalu lekarz przeprowadzi badanie fizykalne i ewentualnie prześwietlenie rentgenowskie w celu zdiagnozowania złamania klamry.

Leczenie

dziecko z rysunkiem odlanej różowej nogi

W większości przypadków złamanie klamry jest leczone za pomocą szyny i odlewu. Zazwyczaj nakłada się szynę, która utrzymuje kończynę na miejscu przez pierwsze kilka dni, aż do zaniku puchnięcia. Jednak w przypadku braku lub minimalnego obrzęku można natychmiast zastosować odlew.

Po ustąpieniu jakiegokolwiek ciężkiego obrzęku nakłada się gips lub włókno szklane. Miękka warstwa wewnętrzna chroni skórę i tkankę miękką, a twarda warstwa utrzymuje kości w miejscu, dzięki czemu może się leczyć.

W przypadku dzieci, zwykle czas leczenia kości wynosi od 3 do 6 tygodni, ale może potrwać dłużej w zależności od wieku dziecka i przez cały czas będą musieli nosić swoje odlewy. Dla dorosłych może to potrwać dłużej.

W mało prawdopodobnym przypadku, gdy kość została wygięta lub wygięta, może być konieczne wyzerowanie, aby uzyskać lepsze wyrównanie. Lekarz zrobi to i w zależności od tego, jak ciężka jest deformacja, zabieg można wykonać w znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu ogólnym.

Kiedy to nastąpi, pacjent będzie musiał mieć więcej prześwietleń w ciągu pierwszych 7 do 10 dni po przerwie, aby upewnić się, że kości pozostają w linii.

Poprawa

Osoby z prostym złamaniem klamry zwykle nie będą trzymane w szpitalu. Przez pierwsze kilka dni może wystąpić obrzęk i dyskomfort lub ból. Aby to zredukować, unieś ranną kończynę i połóż ją na poduszce.

W przypadku złamania ramienia osoba może nosić temblak podczas wstawania lub chodzenia.

Jeśli mają złamaną nogę, będą potrzebować całkowitego odpoczynku z podniesioną nogą przez kilka pierwszych dni po przerwie. Następnie będą potrzebować kul, aby się poruszać i będą musieli uważać, aby nie przeszkadzać kości podczas gojenia.

Podczas, gdy kość się goi, ludzie będą musieli trochę odpocząć od szkoły lub pracy i odpocząć od zwykłych czynności. Dokładna długość tego odpoczynku zależy od ciężkości i lokalizacji złamania. Ludzie powinni porozmawiać z zespołem opieki zdrowotnej, jeśli nie są pewni.

Życie z obsadą

chłopak ze swędzącym ramieniem pod swoją obsadą

Każdy, kto ma na sobie gips, musi uważać, aby go nie zmoczyć, ponieważ osłabi to tynk i jego zdolność do prostowania kości.

Ważne jest, aby odlew z włókna szklanego był suchy i czysty, aby zapobiec zmiękczeniu i uszkodzeniu skóry. Podczas kąpieli można owinąć plastikową torebkę wokół odlewu i zabezpieczyć elastyczną opaską, aby ją chronić.

Skóra pod odlewem może przez pierwsze dni czuć swędzenie, ale lekarze zalecają, aby nie wbijać niczego w tynk, ponieważ może to powodować ból.

Włączenie suszarki do włosów na zimne ustawienie i dmuchanie pod odlewem może pomóc, ale trzeba to zrobić bardzo ostrożnie, bez ogrzewania, aby zapobiec uszkodzeniu skóry. Zanim to zrobią, ludzie powinni porozmawiać ze swoim ortopedą.

Używanie odlewu może być niewygodne, zwłaszcza jeśli jest to stosunkowo długo.

Brytyjska National Health Service (NHS) oferuje najlepsze wskazówki dotyczące życia z obsadą:

 • wykonywać wszelkie stawy, które nie są objęte obsadą w celu poprawy krążenia
 • staraj się nie dostać proszków i kremów wewnątrz obsady
 • brak podnoszenia ciężarów lub, w przypadku dorosłych pacjentów, prowadzenie pojazdu podczas noszenia gipsu
 • za pomocą kul lub procy, jeśli zespół medyczny to doradzi

NHS zaleca również zasięgnięcie porady medycznej, jeśli:

 • tynk czuje się zbyt mocno po utrzymaniu kończyny podniesionej na 24 godziny
 • palce lub palce u chorej kończyny są obrzęknięte, mrowienie lub bolesne
 • palce lub palce u chorej kończyny zmieniają kolor na niebieski lub biały
 • obsada jest luźna
 • obsada jest złamana lub pęknięta
 • skóra pod spodem lub wokół opatrunek jest obolała
 • zza obsady dochodzi nieprzyjemny zapach lub wydzielina

Perspektywy

Złamania nadgarstka i przedramienia stanowią prawie połowę wszystkich złamań kości u dzieci. Większość z nich to pęknięcia.

Jest to niezwykle częste zdarzenie, a znaczna większość złamań klamrowych jest szybko i łatwo leczona za pomocą odlewu lub szyny. Dzieci doświadczające złamania klamry nie mają tendencji do wywoływania jakichkolwiek powiązanych problemów w późniejszym czasie.

Podczas gdy kości dorosłe potrzebują więcej czasu, aby wyleczyć się ze złamania, większość ludzi w pełni odzyskuje zdrowie.

Like this post? Please share to your friends: