Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Acetaminofen: w rzadkich przypadkach ciężkie reakcje skórne

Popularny środek przeciwbólowy paracetamol (acetaminophen) może powodować rzadkie, ale poważne reakcje skórne, ostrzega Food and Drug Administration (FDA).

Środek przeciwbólowy jest jednym z najczęściej i najdłużej stosowanych leków sprzedawanych pod wieloma markami w Stanach Zjednoczonych, w tym Acephen, Actamin, Feverall, Q-Pap, Tactinal, Tempra, Tylenol, Uniserts i Vitapap.

Amerykański organ regulacyjny ds. Narkotyków mówi, że reakcje są rzadkie, ale mogą obejmować:

  • Wysypka
  • Pęcherze
  • Powszechne uszkodzenia powierzchni skóry.

FDA mówi, że każdy, kto zażywa acetaminofen, który wywołuje wysypkę lub inną reakcję skórną, powinien „natychmiast zaprzestać przyjmowania leku i natychmiast uzyskać pomoc lekarską”.

Dr Sharon Hertz, zastępca dyrektora oddziału FDA odpowiedzialnego za środki przeciwbólowe, mówi: „Ta nowa informacja nie ma na celu niepokoić konsumentów ani pracowników służby zdrowia, ani nie ma na celu zachęcać ich do wyboru innych leków.” Dodaje jednak:

„Niezmiernie ważne jest, aby ludzie szybko rozpoznali i zareagowali na początkowe objawy tych rzadkich, ale poważnych działań niepożądanych, które potencjalnie mogą doprowadzić do zgonu”.

Ponieważ to ostrzeżenie ze strony amerykańskiego regulatora ds. Narkotyków jest nowe, etykiety na paczkach leków kupionych bez recepty nie wspominają o poważnych potencjalnych szkodliwych skutkach skóry acetaminofenu. FDA pracuje obecnie z firmami farmaceutycznymi, aby zaktualizować etykietowanie. Tymczasem regulator już wymaga, aby wszystkie recepty na lek wspominały o nowych informacjach dotyczących bezpieczeństwa.

Dlaczego teraz, po dekadach powszechnego stosowania acetaminofenu?

Decyzja o ostrzeżeniu konsumentów o rzadkich, ale potencjalnie niebezpiecznych skutkach działania leków, takich jak Tylenol, jest wynikiem przeglądu literatury medycznej, a także liczby raportów „zdarzeń niepożądanych” otrzymanych przez FDA.

W latach 1969-2012 odnotowano 107 przypadków złych reakcji skórnych, z których 67 spowodowało hospitalizację, a 12 osób zmarło. Większość przypadków dotyczyła jednoskładnikowych produktów acetaminofenowych. FDA twierdzi, że przypadki zostały sklasyfikowane jako „prawdopodobnie” lub „prawdopodobnie” związane z acetaminofenem.

Tak mała liczba poważnych reakcji skórnych spowodowanych takim powszechnym stosowaniem leku daje perspektywę świeżo rozpoznanego ryzyka. FDA mówi, że nowe ostrzeżenie powinno być potraktowane poważnie, ale rozsądnie.

Dr Sharon Hertz mówi:

„Działania FDA powinny być postrzegane w kontekście milionów, którzy od pokoleń korzystali z acetaminofenu.

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę nasilenie ryzyka, ważne jest, aby pacjenci i pracownicy służby zdrowia byli tego świadomi. „

Więcej o rzadkich reakcjach skórnych

Ostrzeżenie przed acetaminofenem FDA
Ostrzeżenie graficzne FDA

Istnieją trzy znane reakcje skórne na acetaminofen, mówi FDA. Przypomina to konsumentom, aby zwrócili się o pomoc lekarską do któregokolwiek z nich.

Dwa najpoważniejsze to zespół Stevensa-Johnsona i martwica toksyczno-rozpływna naskórka. Reakcje te są bardzo rzadkie, ale osoby, które je otrzymują, zazwyczaj muszą być hospitalizowane, aw niektórych przypadkach warunki mogą prowadzić do śmierci.

Ostra uogólniona osutka krostkowa jest trzecią rozpoznaną reakcją skórną. Natychmiastowe zaprzestanie przyjmowania leków i wizyty u lekarza zazwyczaj oznacza, że ​​stan ten ustąpi w ciągu dwóch tygodni, informuje farmaceutyczny regulator.

Skąd mam wiedzieć, że jest to jedna z rzadkich, ale poważnych reakcji?

FDA mówi, że zespół Stevensa-Johnsona i martwica toksyczno-rozpływna naskórka są zwykle sygnalizowane przez:

  • Objawy grypopodobne
  • Następuje wysypka, pęcherze i rozległe uszkodzenia powierzchni skóry.

Dążenie do natychmiastowej pomocy medycznej jest ważne i „powrót do zdrowia może potrwać kilka tygodni lub miesięcy, a możliwe powikłania to blizny, zmiany w pigmentacji skóry, ślepota i uszkodzenia narządów wewnętrznych” – ostrzega FDA.

Like this post? Please share to your friends: