Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kurkumina hamuje przerzuty raka prostaty

Wykazano, że kurkuma, składnik indyjskiego przyprawowego kurkumy, powstrzymuje powstawanie przerzutów u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, badaczy z Ludwig-Maximilians-Universität (LMU) w Monachium, Niemcy, donosi dziś dziennik Carcinogenesis.

Tumeric w postaci sproszkowanej był stosowany od setek lat w leczeniu różnych chorób, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Kurkumina, jej aktywny składnik, zatrzymuje reakcje zapalne – wyjaśniają naukowcy.

Kilka badań w ciągu ostatnich kilku lat odkryło szeroką gamę potencjalnych zastosowań leczniczych dla kurkuminy. W marcu 2012 r. Naukowcy z Michigan State University stwierdzili, że kurkumina może być korzystna dla osób z chorobą Parkinsona.

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych w zachodnich społeczeństwach. Niestety, często diagnozuje się zbyt późno, gdy nowotwory mają przerzuty – rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Gdy nowotwór ulega przerzutom, szanse na śmierć z powodu tej choroby dramatycznie wzrastają.

Dr Beatrice Bachmeier i zespół badawczy badają, jak zachowuje się produkt naturalny hamujący powstawanie przerzutów. Kurkumina, jak wspomniano powyżej, występuje w kurkumie, roślinie, która ma właściwości lecznicze i jest szeroko stosowana od tysięcy lat; jest również głównym składnikiem curry. Kurkumina to polifenol nadający curry jej charakterystyczny kolor.

Ponieważ kurkumina jest dobrze tolerowana, może być stosowana zarówno w profilaktyce (profilaktyce), jak i w leczeniu pacjentów z rakiem prostaty, u których guzy już przeszły przerzuty (profilaktyka wtórna).

Bachmeier i zespół już wykazali, że kurkumina osłabia tworzenie przerzutowych guzów w płucach w modelach zwierzęcych z zaawansowanym rakiem piersi.

Kurkumina
Kurkumina może mieć zastosowanie medyczne w kilku rodzajach raka

Łagodzenie przerzutów

W tym nowym badaniu Bachmeier i jego współpracownicy postanowili ustalić skuteczność kurkuminy w zapobieganiu przerzutom u pacjentów z rakiem prostaty. Chcieli również dowiedzieć się, jaki jest mechanizm działania agenta.

Najpierw przyjrzeli się procesom molekularnym, które są nieprawidłowo regulowane w komórkach raka gruczołu krokowego. Rak prostaty i piersi mają ze sobą wiele wspólnego. Często są one powiązane z utajonymi lub przewlekłymi reakcjami zapalnymi. Stwierdzono, że komórki nowotworowe w obu rodzajach nowotworów wytwarzają cytokiny CXCL1 i CXCL2, oba z nich są prozapalnymi immunomodulatorami.

W modelu myszy odkryli, a następnie wykazali, że kurkumina zmniejsza ekspresję CXCL1 i CXCL2, co spowodowało mniej przypadków przerzutów.

Bachmeier powiedział:

„W wyniku działania kurkuminy komórki nowotworowe syntetyzują mniejsze ilości cytokin, które sprzyjają przerzutom, w wyniku czego częstotliwość powstawania przerzutów w płucach jest znacząco zmniejszona, u zwierząt z rakiem piersi, jak wykazaliśmy wcześniej, lub u pacjentów z rakiem piersi. prostaty, jak wykazano w naszym nowym badaniu. „

Kurkumina i chemoprewencja

Autorzy uważają, że kurkumina może mieć użyteczne właściwości w zapobieganiu nowotworom związanym ze stanem zapalnym, takim jak rak gruczołu krokowego i piersi, jak również w hamowaniu przerzutów.

Autorzy napisali:

„Nie oznacza to, że związek powinien być postrzegany jako zamiennik konwencjonalnych terapii, ale może odgrywać pozytywną rolę w prewencji pierwotnej – zanim powstanie pełnowymiarowy guz – lub pomóc w uniknięciu powstawania przerzutów. fakt, że substancja jest dobrze tolerowana, jest bardzo ważna, ponieważ można ją bezpiecznie polecić osobom, u których występuje zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór. „
Bachmeier powiedział, że ludzie mogą bezpiecznie spożywać do 8 gramów kurkuminy. Jego właściwości przeciwzapalne są stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej od setek lat.

Przykładem profilaktyki mogą być pacjenci z BHP (łagodny rozrost gruczołu krokowego) lub kobiety z historią raka piersi w rodzinie.

Naukowcy uważają, że kurkumina może również mieć korzystne właściwości jako suplement dla innych nowotworów. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan Kompleksowe Centrum Raka wykazało, że kurkumina była korzystna dla pacjentów z rakiem głowy i szyi.

Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te odkrycia, najlepiej kontrolowane testy kliniczne, dodali. Zespół planuje obecnie przeprowadzić kontrolowane badanie kliniczne u pacjentów z opornym na leczenie rakiem prostaty.

Napisane przez Christiana Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: