Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy cukrzyca powoduje zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji, zwane również impotencją, nie są w stanie uzyskać i utrzymać erekcji wystarczająco długo, aby odbyć stosunek seksualny.

Istnieje wiele przyczyn zaburzeń erekcji (ED), które mogą być fizyczne, psychiczne lub obu. Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji jest cukrzyca.

Badania sugerują, że 35-75 procent mężczyzn z cukrzycą przejdzie na rozwój zaburzeń erekcji. Będą również rozwijać ED około 10-15 lat wcześniej niż mężczyźni bez cukrzycy.

Cukrzyca i zaburzenia erekcji

Cukrzyca może powodować zaburzenia wzwodu, ponieważ może to uszkodzić dopływ krwi do penisa i nerwów kontrolujących wzwód.

Mężczyzna wygląda przez okno.

Kiedy mężczyzna zostaje seksualnie pobudzony, do krwioobiegu dostaje się związek chemiczny zwany tlenkiem azotu. Ten tlenek azotu mówi, że tętnice i mięśnie prącia rozluźniają się, co pozwala na przepływ krwi do prącia. To daje mężczyźnie erekcję.

Mężczyźni cierpiący na cukrzycę borykają się z wahaniami poziomu cukru we krwi, szczególnie jeśli ich stan nie jest słabo kontrolowany.

Kiedy poziom cukru we krwi staje się zbyt wysoki, wytwarza się mniej tlenku azotu. Może to oznaczać, że w penisie nie ma wystarczającej ilości krwi, aby uzyskać lub utrzymać erekcję. Niskie poziomy tlenku azotu często występują u osób z cukrzycą.

Inne przyczyny zaburzeń erekcji

Poniżej wymienione są niektóre inne przyczyny zaburzeń erekcji:

 • otyłość, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu
 • problemy hormonalne, takie jak niski poziom testosteronu
 • problemy psychologiczne, w tym stres, lęk i depresja
 • problemy układu nerwowego, w tym uszkodzenie rdzenia kręgowego lub mózgu
 • palenie, picie zbyt dużej ilości alkoholu i używanie nielegalnych narkotyków
 • niektóre leki, takie jak leki przyjmowane z powodu wysokiego ciśnienia krwi i depresji

Uszkodzenie miednicy lub operacja prostaty, jelit lub pęcherza może spowodować uszkodzenie nerwów związanych z prącia. To uszkodzenie nerwów może również prowadzić do zaburzeń erekcji.

Testy i diagnoza

Lekarz często wykonuje niektóre z następujących testów w celu zdiagnozowania zaburzeń erekcji:

 • Badania krwi w celu sprawdzenia podwyższonego poziomu cukru we krwi, co może wskazywać na cukrzycę.
 • Testy hormonalne do pomiaru poziomu testosteronu i innych hormonów.
 • Testy układu nerwowego, takie jak testy ciśnienia krwi i potu, które mogą wykluczyć uszkodzenie nerwów serca, naczyń krwionośnych i gruczołów potowych.
 • Analiza moczu w celu oznaczenia zawartości cukru w ​​moczu, co może wskazywać na cukrzycę.
 • Badanie fizyczne w celu oceny genitaliów i odruchów nerwowych nóg i prącia.
 • Historia pacjenta, aby pomóc ustalić, dlaczego ktoś ma problemy z erekcją iw jakich okolicznościach.
 • Kwestionariusz zdrowia seksualnego (SHIM) pomagający zdiagnozować obecność i ciężkość zaburzeń erekcji.
 • Wstrzyknięcie leku do prącia w celu sprawdzenia, czy dopływ krwi do penisa jest prawidłowy.

Wskazówki dotyczące stylu życia

Lekarz sprawdza poziom cukru we krwi u mężczyzny.

Zaburzenia erekcji spowodowane cukrzycą są teraz znacznie lepiej zrozumiane. Dobra kontrola cukrzycy może zmniejszyć ryzyko zaburzeń erekcji.

Inne środki zapobiegawcze, takie jak rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu, pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

Inne zmiany stylu życia, które mogą pomóc w:

 • Zdrowa dieta i ćwiczenia: Badania sugerują, że mężczyźni, którzy zmienili dietę na niską zawartość nasyconego tłuszczu i bogate w błonnik oraz umiarkowaną aktywność fizyczną co tydzień, mogli poprawić ED bez leków na receptę.
 • Utrata masy ciała: niektóre badania pokazują, że nawet niewielka utrata wagi może poprawić erekcję i pożądanie seksualne u mężczyzn chorych na cukrzycę. Osoby, które straciły na wadze, zwiększyły poziom testosteronu i przepływ krwi, co spowodowało poprawę erekcji.
 • Redukcja stresu: ED może powodować stres i napięcie w związku. Poradnictwo może być pomocne, nawet jeśli początki zaburzeń seksualnych są fizyczne. Osoby z zaburzeniami erekcji powinny starać się znaleźć czas na relaks i wystarczającą ilość snu każdej nocy.

Nowe badanie sugeruje również, że suplementacja aminokwasami zwanymi l-argininą i l-cytruliną może również pomóc w poprawie erekcji. Wiadomo, że kwasy te zwiększają produkcję tlenku azotu, co może zwiększyć przepływ krwi do prącia. Jak stwierdzono wcześniej, u mężczyzn z cukrzycą często stwierdza się niski poziom tlenku azotu.

Zabiegi

Leczenie zaburzeń erekcji zależy od przyczyny i istnieje szereg dobrych opcji leczenia. Są takie same dla mężczyzn chorych na cukrzycę i mężczyzn z zaburzeniami wzwodu z innych przyczyn.

Lekarze mogą zmienić dowolne leki na receptę, które mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji.

Najczęstsze leczenie dotyczy tabletek doustnych. Wykazano, że działają one dobrze u wielu mężczyzn chorych na cukrzycę, przywracających funkcje seksualne. Niektóre leki zwane inhibitorami PDE-5 są stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji.

Cztery najczęściej przepisywane:

 • sildenafil (Viagra)
 • wardenafil (Levitra)
 • tadalafil (Cialis)
 • avanafil (Spedra)

Leki te powodują erekcję, zwiększając przepływ krwi do penisa. Wymagają stymulacji seksualnej, aby były skuteczne. Powinny być zajęte 30-60 minut przed stosunkiem płciowym.

Mężczyzna bierze pigułkę w łóżku.

Istnieje kilka innych form leczenia zaburzeń erekcji. Obejmują one:

 • Leczenie hormonalne: Terapia zastępcza testosteronem zalecana jest u mężczyzn z zaburzeniami erekcji, którzy wykazują niski poziom testosteronu.
 • Terapia wstrzykiwania penisa: wstrzyknięcie alprostadilu (Caverject) bezpośrednio do prącia przed zatwierdzeniem stosunku płciowego dla mężczyzn, którzy nie reagują na doustną terapię lekową. To wstrzyknięcie hormonu zwiększa dopływ krwi do penisa w celu wywołania erekcji.
 • Terapia pompą próżniową: plastikową rurkę podłączoną do pompy umieszcza się na penisie. Pompa opróżnia powietrze z probówki, co powoduje wciąganie krwi do prącia. Następnie pierścień umieszcza się na podstawie prącia, aby utrzymać erekcję podczas stosunku.
 • Prącia prącia: Jest to brane pod uwagę tylko wtedy, gdy wszystkie inne opcje leczenia zawiodły, ponieważ wymagają poważnej operacji.Nadmuchiwany pręt jest wszczepiany do prącia, aby wznosić go podczas stosunku.
 • Wsparcie psychologiczne: Jeśli zaburzenia erekcji spowodowane są stanami psychicznymi, takimi jak lęk lub depresja, pacjent może skorzystać z poradnictwa.

Wykazano, że zrównoważona dieta, ćwiczenia fizyczne i dobre zarządzanie stresem są równie ważne w leczeniu cukrzycy.

Like this post? Please share to your friends: