Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Objawy i leczenie zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to zapalenie lub obrzęk oskrzeli (oskrzeli), drogi oddechowe między jamą ustną a nosem i płucami.

Mówiąc dokładniej, zapalenie oskrzeli opisuje stan, w którym stan zapalny oskrzeli staje się zaogniony.

Osoby z zapaleniem oskrzeli mają zmniejszoną zdolność do wdychania powietrza i tlenu do płuc; nie mogą też usuwać z dróg oddechowych ciężkiego śluzu lub flegmy.

W tym artykule omówiono przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie zapaleniu oskrzeli.

Szybkie fakty o zapaleniu oskrzeli

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących zapalenia oskrzeli. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule

 • Zapalenie oskrzeli może być spowodowane przez wirusy, bakterie i inne cząsteczki, które podrażniają oskrzela
 • Ostre zapalenie oskrzeli jest krótkotrwałą chorobą, która często występuje po przeziębieniu lub infekcji wirusowej
 • Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest chorobą długotrwałą i może być wynikiem czynników środowiskowych lub przedłużającej się choroby
 • Palenie papierosów jest najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli
 • Rentgen klatki piersiowej, badanie czynności płuc i badanie krwi są używane do diagnozowania zapalenia oskrzeli

Objawy zapalenia oskrzeli

Mężczyzna kaszląc

Objawy zarówno ostrego, jak i przewlekłego zapalenia oskrzeli obejmują:

 • Uporczywy kaszel, który może wytwarzać śluz
 • Świszczący oddech
 • Niska gorączka i dreszcze
 • Naprężenie klatki piersiowej
 • Ból gardła
 • Bóle
 • Bezdech
 • Bóle głowy
 • Zablokowany nos i zatoki

Jednym z głównych objawów ostrego zapalenia oskrzeli jest kaszel utrzymujący się przez kilka tygodni. Czasami może trwać kilka miesięcy, jeśli oskrzela potrzebują długiego czasu na całkowite wygojenie.

Powszechne jest, że objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli nasilają się dwa lub więcej razy w ciągu roku, a często są gorsze w miesiącach zimowych.

Jednak kaszel, który nie chce odejść, może być również oznaką innej choroby, takiej jak astma lub zapalenie płuc.

Zapalenie oskrzeli może być ostre lub przewlekłe:

Ostre zapalenie oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli to krótsza choroba, która często występuje po infekcji zimnej lub wirusowej, takiej jak grypa. Składa się z kaszlu ze śluzem, dyskomfortu lub bolesności klatki piersiowej, gorączki i czasami duszności. Ostre zapalenie oskrzeli zwykle trwa kilka dni lub tygodni.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli to poważna, trwająca choroba, charakteryzująca się uporczywym kaszlem wywołującym śluz, który trwa dłużej niż 3 miesiące w roku przez ponad 2 lata. Osoby z przewlekłym zapaleniem oskrzeli mają różne stopnie trudności w oddychaniu, a objawy mogą się nasilać i gorzej w różnych częściach roku.

Jeśli chroniczne zapalenie oskrzeli występuje z rozedmą płuc, może stać się przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Leczenie zapalenia oskrzeli

Osób cierpiących na zapalenie oskrzeli zazwyczaj zaleca się odpoczynek, picie płynów, ciepłe i wilgotne powietrze oddechowe, a także suplementy przeciwkaszlowe i leki przeciwbólowe OTC w celu opanowania objawów i ułatwienia oddychania.

Wiele przypadków ostrego zapalenia oskrzeli odchodzi bez konkretnego leczenia, ale nie ma lekarstwa na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Aby utrzymać objawy zapalenia oskrzeli pod kontrolą i łagodzić objawy, lekarze mogą przepisać:

 • Lek na kaszel – chociaż kaszel nie powinien być całkowicie stłumiony, ponieważ jest to ważny sposób na wywołanie śluzu i usunięcie drażniących z płuc. Jeśli chcesz kupić lek na kaszel, istnieje doskonały wybór on-line z tysiącami opinii klientów.
 • Leki rozszerzające oskrzela – otwierają oskrzela i usuwają śluz.
 • Mukolityki – te cienkie lub rozluźnione śluzy w drogach oddechowych, ułatwiające kaszel w plwocinie.
 • Leki przeciwzapalne i steroidy glikokortykosteroidowe – są to bardziej trwałe objawy pomagające zmniejszyć przewlekłe zapalenie, które może spowodować uszkodzenie tkanki.
 • Terapia tlenowa – pomaga to w poprawie poboru tlenu, gdy oddychanie jest utrudnione.
 • Program rehabilitacji płucnej – obejmuje to pracę z terapeutą oddechowym w celu poprawy oddychania.
 • Antybiotyki – są skuteczne w infekcjach bakteryjnych, ale nie w przypadku infekcji wirusowych. Mogą również zapobiegać wtórnym infekcjom.

Dodatkowe środki behawioralne obejmują:

 • Usuwanie źródła podrażnienia do płuc – na przykład poprzez rzucenie palenia
 • Korzystanie z nawilżacza – może poluzować śluz i zmniejszyć ograniczony przepływ powietrza i świszczący oddech
 • Ćwiczenie – wzmocni mięśnie zaangażowane w oddychanie
 • Ćwiczenia oddechowe – na przykład oddychanie wargą, która pomaga spowolnić oddychanie

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Infekcja wirusowa

Zapalenie oskrzeli jest spowodowane zapaleniem oskrzeli, wirusami, bakteriami lub innymi drażniącymi cząstkami.

Przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli jest zwykle powodowane przez wirusy, zazwyczaj te, które również powodują przeziębienia i grypę.

Może być również spowodowane infekcją bakteryjną i narażeniem na działanie substancji drażniących płuca, takich jak dym tytoniowy, pył, opary, opary i zanieczyszczenia powietrza.

Przyczyny chronicznego zapalenia oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest spowodowane powtarzającym się podrażnieniem i uszkodzeniem tkanki płucnej i dróg oddechowych.

Palenie jest najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli, z innymi przyczynami, w tym długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza, pyłem i oparami pochodzącymi ze środowiska oraz powtarzającymi się epizodami ostrego zapalenia oskrzeli.

Rozpoznanie zapalenia oskrzeli

Lekarz zapyta o objawy, w szczególności o kaszel. Mogą również zapytać o historię medyczną pacjenta, czy ostatnio cierpieli na przeziębienie lub grypę, czy palą, czy też byli narażeni na działanie substancji takich jak kurz, opary, opary lub zanieczyszczenia powietrza.

Lekarz zwykle używa stetoskopu do słuchania jakichkolwiek nienormalnych dźwięków w płucach. Mogą również badać śluz lub testować poziomy tlenu we krwi i mogą zalecić badanie rentgenowskie klatki piersiowej, płucne badanie czynności płuc lub badania krwi.

Powikłania zapalenia oskrzeli

Najczęstszym powikłaniem zapalenia oskrzeli jest zapalenie płuc; dzieje się tak, gdy infekcja rozprzestrzenia się głębiej w płucach. Ta infekcja powoduje, że worki powietrzne w płucach (pęcherzyki) wypełniają się płynem.

Szacunkowo 5 procent przypadków zapalenia oskrzeli prowadzi do zapalenia płuc.

Zapalenie płuc jest bardziej prawdopodobne u starszych osób starszych, palaczy, osób z chorobami innych narządów oraz u osób z obniżonym układem odpornościowym.

Kiedy iść do lekarza

Większość przypadków zapalenia oskrzeli można leczyć w domu za pomocą odpoczynku, leków przeciwzapalnych i dużej ilości płynów. Jednak w niektórych przypadkach ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem. Następujące objawy świadczą o konieczności wizyty u lekarza:

 • Kaszel trwa dłużej niż 3 tygodnie.
 • Stała gorączka trwająca 3 dni lub dłużej.
 • Jeśli kaszel śluz zawiera krew.
 • Każdy z istniejącym stanem płuc lub serca.
 • Szybki oddech i / lub bóle w klatce piersiowej.
 • Stanie się sennym lub zdezorientowanym.
 • Jeśli zapalenie oskrzeli powraca

Perspektywy

Ostre zapalenie oskrzeli jest częstą chorobą. Chociaż może to być niewygodne, w większości przypadków rozwiąże ono samodzielnie.

Jeśli nie poprawia się, lub jakiekolwiek z powyższych objawów są obecne, ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem, który może być w stanie przepisać leki.

Zapobieganie

Zapalenie papierosa

Chociaż nie zawsze możliwe jest zapobieganie ostremu lub przewlekłemu zapaleniu oskrzeli, istnieje kilka czynników, które mogą zmniejszyć ryzyko:

 • Nie zaczynaj palić; rzucić palenie, jeśli już palisz.
 • Unikaj drażniących płuc, takich jak dym, kurz, opary, opary i zanieczyszczenia powietrza. Jeśli uniknięcie narażenia nie jest możliwe, należy nosić maskę zakrywającą nos i usta.
 • Często myj ręce, aby ograniczyć narażenie na zarazki i bakterie.
 • Zdobądź roczną szczepionkę przeciw grypie.
 • Zdobądź szczepionkę przeciwko zapaleniu płuc.

W badaniu przeprowadzonym w Libanie ekspozycja na bierne palenie w miejscu pracy wiązała się z prawie dwukrotnie większym ryzykiem przewlekłego zapalenia oskrzeli (89% wzrostem ryzyka), natomiast bierne palenie w domu wiązało się z ponad dwuipółkrotnym ryzykiem przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Mieszkanie blisko ruchliwej drogi prawie podwaja ryzyko, podobnie jak ogrzewanie domu ciepłą klimatyzacją zamiast ogrzewania elektrycznego. Życie w pobliżu elektrowni spalającej olej napędowy również wiąże się z 62-procentowym wzrostem ryzyka chronicznego zapalenia oskrzeli.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: