Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Acetaminofen: czy jest tak bezpieczny, jak nam się wydaje?

Niezależnie od tego, czy w torebce, szufladzie w domu, czy w pracy przy biurku, prawdopodobnie masz pod ręką paracetamol na wypadek bólu głowy lub pleców. Jest to najczęściej stosowany środek przeciwbólowy w Stanach Zjednoczonych i jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych. Ale ostatnio, jego postrzegane bezpieczeństwo zostało zakwestionowane.

[Stos białych tabletek]

Acetaminofen, znany również jako paracetamol lub APAP, jest lekiem powszechnie stosowanym w łagodzeniu łagodnego do umiarkowanego bólu i obniżania gorączki. Jest obecny w ponad 600 lekach dostępnych bez recepty (OTC) i na receptę, w tym Tylenol i Vicodin.

Ból głowy, bóle mięśni, ból pleców, ból zęba, przeziębienia, bóle menstruacyjne i zapalenie stawów należą do licznych stanów, w których stosuje się acetaminofen.

Według organizacji Consumer Healthcare Products Association (CHPA) każdego tygodnia około 23 procent dorosłych w USA lub 52 milionach Amerykanów używa leków zawierających acetaminofen.

W zalecanych dawkach, acetaminofen jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych leków OTC.

W przeciwieństwie do innych powszechnie stosowanych środków przeciwbólowych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), paracetamol nie zwiększa ryzyka wystąpienia problemów z żołądkiem lub sercem, co czyni go lekiem przeciwbólowym dla osób, które nie są w stanie tolerować NLPZ.

Co więcej, dostawcy opieki zdrowotnej uważają acetaminofen za jeden z niewielu leków przeciwbólowych, który jest ogólnie bezpieczny w czasie ciąży; badanie z 2010 r. przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wykazało, że lek nie powoduje zwiększonego ryzyka wystąpienia poważnych wad wrodzonych w pierwszym trymestrze ciąży.

Ale, podobnie jak w przypadku wszystkich leków, istnieje ryzyko, a naukowcy odkrywają, że ryzyko stosowania acetaminofenu może być poważniejsze, niż zdajemy sobie z tego sprawę.

W ubiegłym roku opublikowano przegląd, w którym stwierdzono, że potencjalne ryzyko wystąpienia acetaminofenu zostało „niedocenione”, a niektóre badania sugerujące, że lek może zwiększać ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych i śmiertelności.

W tym świetle zwracamy uwagę na niektóre z dobrze ugruntowanych zagrożeń związanych z używaniem acetaminofenu, a także niektóre, które mogą być zaskoczeniem.

Przedawkowanie acetaminofenu i uszkodzenie wątroby

Uszkodzenie wątroby jest prawdopodobnie najbardziej znanym ryzykiem stosowania acetaminofenu, a takie uszkodzenie może powstać w wyniku przedawkowania leku.

Po zażyciu acetaminofenu większość leku jest metabolizowana w wątrobie i wydalana przez oddawanie moczu. Jednak część leku jest przekształcana w toksyczny metabolit, który może uszkodzić komórki wątroby. Przyjmowanie zbyt dużej ilości acetaminofenu zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby, aw ciężkich przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Według Food and Drug Administration (FDA), w latach 1998-2003, acetaminofen był główną przyczyną ostrej niewydolności wątroby w USA, a prawie połowa przypadków niewydolności wątroby w tym okresie była wynikiem przypadkowego przedawkowania.

Ponadto FDA stwierdza, że ​​w latach 90. niezamierzone przedawkowanie acetaminofenu spowodowało około 56 000 wizyt w oddziałach ratunkowych, 26 000 hospitalizacji i 458 zgonów rocznie.

Ponieważ paracetamol jest obecny w tak szerokim zakresie leków OTC i lekach na receptę w różnych dawkach, może całkiem łatwo przypadkowo zająć zbyt dużo, szczególnie jeśli stosuje się jednocześnie wiele leków zawierających acetaminofen.

Aktualne wytyczne zalecają przyjmowanie nie więcej niż 4000 miligramów paracetamolu dziennie. Biorąc pod uwagę pojedynczą wytrzymałość Tylenol tabletka zawiera 500 miligramów, łatwo zauważyć, w jaki sposób można przypadkowo przedawkować leku.

Co więcej, uszkodzenie wątroby wywołane acetaminofenem następuje powoli, często niezauważalnie, dopóki nie jest za późno, więc ludzie mogą pomyśleć, że zażywanie nieco dodatkowego acetaminofenu, niż jest zalecane, nie stanowi żadnej szkody.

Mając to na uwadze, w 2011 r. FDA zwróciła się do producentów leków na receptę, aby dobrowolnie ograniczyli ilość acetaminofenu w każdej tabletce lub kapsułce do nie więcej niż 325 miligramów, aby zmniejszyć ryzyko przypadkowego przedawkowania przez konsumentów.

Od 2014 r. Organizacja zgłosiła, że ​​tylko połowa producentów leków na receptę dobrowolnie zastosowała się do tego wniosku, co skłoniło je do wszczęcia postępowania w celu wycofania zatwierdzenia leków na receptę zawierających ponad 350 miligramów.

Ponadto, FDA zaleca, aby podmioty świadczące opiekę zdrowotną rozważyły ​​przepisanie kombinacji leków zawierających mniej niż 350 miligramów paracetamolu na dawkę.

Ciężkie alergie skórne i nowotwory krwi

Wiele badań wiązało stosowanie acetaminofenu z ciężkimi alergiami skórnymi, a system zgłoszeń zdarzeń niepożądanych FDA (FAERS) ujawnił, że w latach 1969-2012 107 takich przypadków miało miejsce w USA, powodując 67 hospitalizacji i 12 zgonów.

[Butelka acetaminofenu]

W związku z tym w 2013 r. FDA ogłosiło ostrzeżenie, że stosowanie acetaminofenu w rzadkich przypadkach może powodować szereg potencjalnie śmiertelnych reakcji skórnych, w tym zespołu Stevensa-Johnsona (SJS) i martwicy toksyczno-rozpływnej naskórka (TEN).

„Działania FDA powinny być postrzegane w kontekście milionów, którzy od pokoleń korzystali z acetaminofenu” – powiedziała dr Sharon Hertz, zastępca dyrektora Departamentu znieczulenia, analgezji i uzależnień FDA. „Niemniej jednak, biorąc pod uwagę nasilenie ryzyka, ważne jest, aby pacjenci i pracownicy służby zdrowia byli tego świadomi.”

W 2011 roku opublikowane badanie ujawniło związek między regularnym stosowaniem acetaminofenu a zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów krwi.

W badaniu, w którym oceniano stosowanie środka przeciwbólowego przez ponad 64 000 mężczyzn i kobiet w wieku 50-76 lat, stwierdzono, że osoby, które stosowały acetaminofen cztery lub więcej razy w tygodniu przez co najmniej 4 lata, były narażone na dwa rodzaje ryzyka raka niektórych krwi, w tym chłoniaka i białaczka.

Jednak współautorka badań, Emily White, z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle, WA, zauważyła, że ​​ryzyko wystąpienia takich nowotworów było nadal niewielkie wśród regularnych, długotrwałych użytkowników acetaminofenu, około 2 procent w ciągu 10 lat. .

Autyzm, ADHD i astma

Mimo że stosowanie acetaminofenu podczas ciąży jest ogólnie uważane za bezpieczne, wiele badań sugeruje, że może tak nie być.

W lutym tego roku badanie, w którym stwierdzono, że matki oczekujące, które stosowały acetaminofen, częściej miały dzieci, które rozwinęły astmę w wieku 3 lat.

Naukowcy – w tym dr Maria Magnus z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Oslo w Norwegii – twierdzą, że odkrycia mają znaczenie dla zdrowia publicznego, odkrywając możliwe niekorzystne skutki stosowania acetaminofenu w ciąży.

Jednak twierdzą oni, że wyniki nie uzasadniają zmian w aktualnych zaleceniach dotyczących acetaminofenu stosowanych w czasie ciąży, które stwierdzają, że kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem leku.

Ale astma nie jest jedynym ryzykiem, które może pojawić się podczas stosowania acetaminofenu w czasie ciąży.

Wcześniej w tym miesiącu, doniesiono o badaniu, które odkryło związek między prenatalnym narażeniem na acetaminofen, autyzm i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Z analizy ponad 2600 kobiet w ciąży, naukowcy odkryli, że kobiety, które stosowały acetaminofen w ciągu pierwszych 32 tygodni ciąży, miały 30 procent większe prawdopodobieństwo posiadania potomstwa z zaburzeniami uwagi w wieku 5 lat, które często występują u dzieci z autyzmem. lub ADHD.

Ponadto badacze – w tym współautor badania, Jordi Julvez z Centrum Badań Epidemiologii Środowiskowej (CREAL) w Barcelonie, Hiszpania – odkryli, że chłopcy w okresie prenatalnym wystawieni na działanie leku byli bardziej podatni na kliniczne objawy autyzmu.

Biorąc pod uwagę, Julvez powiedział, że wierzy, że lekarze muszą lepiej informować pacjentów – szczególnie kobiety w ciąży – o potencjalnych zagrożeniach związanych z używaniem acetaminofenu.

„Musimy im powiedzieć o takiej możliwości [problemów rozwojowych u potomstwa] i zachować ostrożność przy jej stosowaniu, być może przyjmując najmniejszą możliwą dawkę, a także tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne” – powiedział nam.

„Musimy ponownie rozważyć, że stosowanie acetaminofenu nie jest ryzykowne”

Większość dostawców usług medycznych i naukowców zgadza się, że istnieje powszechne przekonanie, że acetaminofen – przede wszystkim ze względu na jego popularność i dostępność – jest w dużej mierze nieszkodliwym lekiem.

„Uważam, że opinia publiczna nie bierze pod uwagę potencjalnego zagrożenia dla zdrowia [stosowania acetaminofenu], dopiero niedawno dowiodła tego możliwość w badaniach epidemiologicznych.Myślę, że musimy ponownie rozważyć, że używanie paracetamolu nie jest w ogóle ryzykowne.”

Jordi Julvez

Należy jednak zauważyć, że w wielu przypadkach korzyści wynikające z przyjmowania acetaminofenu w odpowiednich dawkach przewyższają ryzyko.

Aby zmniejszyć potencjalne ryzyko stosowania acetaminofenu, National Institutes of Health (NIH) oferuje kilka zaleceń:

  • Nie należy zażywać więcej niż jednego produktu zawierającego acetaminofen jednocześnie
  • Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami podanymi na recepcie lub na etykiecie opakowania
  • Nie należy codziennie przyjmować więcej niż 4000 miligramów acetaminofenu
  • Poinformuj lekarza, jeśli masz chorobę wątroby lub historię choroby
  • Unikaj używania acetaminofenu, jeśli spożywasz więcej niż trzy napoje alkoholowe dziennie
  • Jeśli jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem acetaminofenu
  • Jeśli podejrzewasz, że zażyłeś zbyt dużo acetaminofenu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, nawet jeśli czujesz się dobrze.

Dowiedz się, jak stosowanie acetaminofenu może zmniejszyć empatię.

Like this post? Please share to your friends: